Ve srovnání s érou motorů vybavených osmi nebo deseti válci je současná doba mnohem příhodnější pro vstup nových automobilek do F1 na poli dodavatelů pohonných jednotek. Myslí si to zástupce týmu, který v posledních dvou letech této kategorii dominuje.
Andy Cowell, generální ředitel společnosti Mercedes-Benz High Performance Engines se domnívá, že současný hybridní přeplňovaný šestiválec o objemu 1,6 litru představuje perfektní prostor pro případné nové výrobce agregátů.
"Desetiválce a osmiválce byly specializované. Atmosférické pohonné jednotky byly velmi zvláštní, jen pro Formuli 1. Žádná jiná motoristická kategorie nic podobného nedělala, dokonce ani silniční vozy. Po společnost X, která v současné době prodává automobily po celém světě a zabývá se efektivitou a technologií pohonu je dnes mnohem snadnější říci »Chceme vstoupit do šampionátu F1 a také to uděláme«. Když se ohlédneme zpět do roku 2000, tak pro pravidla ohledně motoru stačila jedna strana. Dnes je jich osm, ale podmínky jsou přesnější. Před dvaceti lety jsme trávili celé dny přemýšlením o vrtání a zdvihu nebo kolik zvolit válců, teď to máme všechno zakotvené v pravidlech, takže je vše jednodušší."
Je tu případ Hondy, která se loni pustila do nového dobrodružství s McLarenem, ale její výsledky zatím nejsou nijak oslnivé. Cowell navzdory prozatímnímu tápání s odkazem na zkušenosti s mateřskou společností Daimler tvrdí, že námaha v F1 se pro výrobce vyplatí.
"Od Daimleru se stále máme co učit, takže počáteční komunikační linky s odborníky na tuto technologii pořád využíváme. Jde o obousměrný dialog, získali jsme i poskytli různé střípky technologií. Z tohoto důvodů si kladu otázku, proč se F1 se stávajícími předpisy zdá být pro většinu světových výrobců motorů nezajímavá," klade si otázku Cowell.
Ani otázka materiálu nebo technologie by neměla být něčím, co zájemce odradí, navzdory skutečnosti, že současná pohonná jednotka se skládá zhruba z 10 000 dílů, zatímco někdejší osmiválec jich měl maximálně čtyři tisíce. "V motorech není žádné »unobtainium«, žádná Kryptonie. Nemusíte pro materiály letět na Mars. Ocel a hliník se používá i v leteckém průmyslu a také nejsou vybaveny žádnými magickými magnety. O komponentech si klidně přečtete na WIkipedii a pocházejí od tří nebo čtyř výrobců na světě. Kabely jsou měděné, konektory běžné, takže by nic v realizaci nemělo bránit. Jde o to najít správnou skupinu lidí s potřebnými abmicemi a postoji? Mít čtyři nebo pět dynos, nutné vybavení a spojení s klíčovými dodavateli? Ano, ale nejde o nic nemožného. Pořád je to snažší než udělat motory z éry V8 nebo V10," soudí Cowell.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.