Jestliže se svět F1 obracel k okruhu v Le Castellet v naději, že se snad povede něco v průběhu šampionátu 2019 něco změnit, už tréninky a kvalifikace leccos napověděly a závod to jenom potvrdil. Vítězná vlna Stříbrných šípů stále nebyla přerušena.
Závod se vyznačoval extrémně horkým počasím, sice panovalo pouhých 27 °C, ale trať sálala horkem o hodnotě 53-57°C, což za vlhkosti vzduchu 47 % slibovalo možné komplikace. První osmička pilotů nastoupila do závodu se středně tvrdou směsí, v závěru TOP 10 Gasly a Giovinazzi museli vsadit na pneumatiky, s nimiž absolvovali Q2, tedy nejměkčí. Räikkönen, Hülkenberg, Stroll, Grosjean a Kvjat pak začali závod na nejtvrdších gumách
Start nepřinesl žádné drama, pouze to chvíli vypadalo, že se pořadí promíchá a Sainz jr. podtrhne skvělý kvalifikační počin McLarenu, ale když musel za Leclercem přibrzdit, byl rád alespoň za zisk pozice na úkor svého týmového kolegy. Pole se tedy seskládalo do formace Hamilton, Bottas, Leclerc, Verstappen, Sainz jr., Norris, Vettel, Gasly, Giovinazzi a Ricciardo. Ve třetím kole si Verstappen stěžoval na výjezdy ze zatáček, ale na jeho jízdě se to nijak zvlášť neprojevilo.
Lights out 🚦Foot to the floor 🚀Fight for your position ⚔#F1 #FrenchGP 🇫🇷 pic.twitter.com/rlX5jycXfe
— Formula 1 (@F1) June 23, 2019Vettel doháněl, co se dalo a očekávaný posun aspoň na 5. příčku začal v pátém kole, kdy předjel Norrise, o dvě kola později se mu neubránil ani Sainz jr., ale tím další tažení čtyřnásobného šampiona skončilo. Na Verstappena neměl, ten zase marně stíhal Leclerca a vpředu ujížděly oba Mercedesy, přičemž Hamilton se vzdaloval jedním nejrychlejším kolem za druhým Bottasovi. Záhy bylo jasné, že pouze hrubá chyba může znamenat změnu v pořadí, takže závod pomalu upadal do stereotypu, pokud nebudeme zcela ignorovat souboje v hloubi pole.
Špička začala výměnu kol ve 21. okruhu, když mechanici Ferrari vyprovokovali k zastávce Verstappena. Vettel se pokusil o stáhnutí jeho náskoku, takže Maranello odbavilo Leclerca (22. kolo) a do mezery se vklínili i piloti Mercedesu – Bottas ve 24. kole a Hamilton o kolo později.
LAP 30/53 FERRARI 📻: "Charles, can you push any faster than this? Question?"LECLERC 📻: "I can, but it's not good for the tyres. So no."#F1 #FrenchGP 🇫🇷 pic.twitter.com/spBkyKYw3x
— Formula 1 (@F1) June 23, 2019Byl tak rychlý, že Vettel se před něj nedokázal dostat, navíc v první zatáčce probrzdil levou přední pneumatiku a vyslal do boxů signál k výměně. Pořadí se opět stabilizovalo a vypadalo to na klidné dojetí. Mercedesy sice měly viditelné rýhy na předních kolech, ale oběma pilotům se dostalo ujištění, že to není zásadní problém, ačkoliv Hamilton si tradičně v 34. kole zanaříkal, jak mu tvrdá směs nesedí.
Drama začalo narůstat až v samém závěru, kdy nikdo nevěděl, jestli Bottas z nějakého důvodu šetří auto nebo má potíže. Leclerc ho stahoval doslova mílovými kroky a šestivteřinový náskok zcela vymazal – v posledním kole už na rovince Mistral mohl použít systému DRS, ale Fin svou pozici uhájil. Vettel zajel na začátku 52. kola do boxů, aby se pokusil urvat aspoň premiérový bodík za nejrychlejší kolo, což se mu v posledním okruhu povedlo.
LAP 46/53Big fight between the two Toro Rossos as Albon tries to hold off Kvyat in the closing laps 👀#F1 #FrenchGP 🇫🇷 pic.twitter.com/wD7xXOW4bX
— Formula 1 (@F1) June 23, 2019Po závodě v Kanadě se dalo očekávat, že vzývanou mantrou se stane „nebezpečný návrat na trať“. Stěžoval si takto obvyklý remcal Grosjean, ale jeho nářky komisaře, mezi nimiž byl i expilot F1 Yannick Dalmas, ani nepřiměly k prošetření. To Sergio Pérez po startovní tlačenici zvolil nouzový průjezd zatáčkami 2 a 3 a za ní se vrátil podle vymezených pravidel na trať, jenže tím získal pozici na úkor Magnussena, takže v 10. kole komisaři jeho čin ohodnotili postihem pěti vteřin navíc.
Räikkönen, Hülkenberg a Stroll zvolili obrácenou strategii a ta se do jisté míry podobala tomu, co se dělo na špici. Renault v 32. kole naznačil výměnu a zahnal do boxů Räikkönena, ale ačkoliv Hülkenberg se v následujících třech kolech snažil vyždímat z tvrdé směsi co se dalo, nakonec mu to na Fina nestačilo.
Late drama in the battle for points, with P7 the prize on the final lap 👀 🍿Norris v Ricciardo v Raikkonen v Hulkenberg #F1 #FrenchGP 🇫🇷 pic.twitter.com/u9PCJYJbk0
— Formula 1 (@F1) June 23, 2019Nakonec ale došlo ke strhujícímu finále, což zapříčinil pomalu kolabující McLaren Landa Norrise. Do posledního kola trápící se Brit ještě vjížděl na sedmé pozici, ale přišel útok Ricciarda na Mistralu a Norris na jejím konci nezvládl výjezd a ocitl se mimo trať. Ale ani Australan si nevedl nejlépe a putoval za vymezenou dráhou. Na chvíli se tak dostal dopředu Räikkönen, ale Ricciardo opět útokem zprava a zřetelně za bílou čarou získal sedmou příčku.
Minimálně tento přečin by se měl dostat na stůl komisařů, protože ze strany Räikkönena nešlo o žádné blokování - to se po závodě také stalo a tím pádem se měnilo pořadí. Giovinazzi na druhé Alfě Romeo zcela prohospodařil svou dobrou startovní pozici, do boxů musel už v osmém kole a poté se marně potýkal s odcházejícími nejtvrdšími pneumatikami. Za zmínku stojí i pokus Strolla vydržet na trati co nejdéle, ale jeho stint až do 40. kola mu výhodu nepřinesl – ze šesté příčky spadl mimo bodovaná pořadí.
Menším zpestřením byl v 50. kole žlutý pylon, vymezující dráhu, který nejspíš uklepl zadním kolem Kvjat. Zůstal ležet na dráze za zatáčkou 1, takže na nějakých 10 vteřin problikl pilotům režim virtuálního safety caru, než ho pohotový maršál z vozovky odklidil.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.