Kanada a trať na Île Notre-Dame je značně nevyzpytatelná, letos před prvním tréninkem se zdálo, že by se vůbec nemuselo jet. Ale jak se blížil oficiální začátek prvního tréninku, déšť se pomalu začal vytrácet...
Nad částí okruhu se ještě honily mraky, teplota dosáhla pouhých 19°C (trať měla o třináct stupňů více), pochopitelně byla vysoká vlhkost vzduchu (78 %), ale téměř bezvětří - 1,4 km/h). Zamračená obloha se postupně začala protrhávat, ale pořád nebylo vyhráno. Piloti zatím postávali v boxech a nezdálo se, že by měli mnoho chuti se pustit na stále ještě hodně mokrou trať - tedy s výjimkou domácího Lance Strolla, jenž optimisticky seděl v kokpitu již před oficiálním začátkem tréninku a mohl si na velkoplošných obrazovkách číst vzkazy fanoušků ve stylu "Lance, welcome home". Prozatím na trati byly k vidění čety maršálů s různou technikou (vysoušeče) či prostými košťaty a snažili se co možná nejrychleji dostat vodu mimo vyznačenou dráhu. Z toho důvodu byla ve všech sektorech aplikována žlutá vlajka.
Ke Strollovi se přidali někteří další piloti, ale v komentátorském studiu vyslovili moderátoři obavu, že do patnácti minut může přijít další frontální porucha. Což se potvrdilo v 19:40 našeho času - opět se rozpršelo a na trať tedy vyjely pouze Safety car a Medical car (tentokrát zelené Aston Martiny) k prověrce podmínek na okruhu, přičemž nejhorší situace byla mezi zatáčkami 4 až 7, kde se technický tým snažil odsát co nejvíc stojaté vody. Nebylo proto překvapením, že se na obrazovkách objevil titulek, že boxová ulička zůstává uzavřena. Pozorní diváci si mohli všimnout minimálně dvou bobrů v oblasti kolem Epingle du Casino.
Ačkoliv i nadále drobně pršelo, FIA nakonec uvedla údaj, že v 19:55 (SEČ) bude možné vyjet na trať. Určitě by to přivítal Jack Doohan, jenž v prvním tréninku v Kanadě měl vyzkoušet monopost Alpine. V boxech se tedy zvýšila aktivita a piloti se začali strojit do "plné závodní polní". Nakonec byl faktický čas zahájení ještě posunut na 19:51. Na některých vozech se konečně také objevily pneumatiky do mokra, tedy modře označené, ale když vyrazil na trať Lewis Hamilton, měl nazuté intermediates. Druhým odvážlivcem byl Bottas, takže se na trati sešlo bývalé duo Mercedesu. Hamilton hlásil do boxů, že přilnavost je velmi malá. Zakrátko vyjeli na trať i Norris, Zhou a Hülkenberg, ale ze záběrů bylo zřejmé, že trať je kromě spousty vody i posetá nečistotami. Bottas si projel dvě kola a poté sdělil do boxů, že s pneumatikami do proměnlivých podmínek se dá jezdit. Norris zkoušel modré pneumatiky, Bottas při výměně opět prožil problém se zadním levým kolem - mechanici museli měnit pneumatickou pistoli.
Většina pilotů po slušně rozjetém kole zamířila do boxů - Piastri dokonce hlásil, že během pár kol může být dráha vysušená, ostatně po půlhodině vysvitlo slunce, jenže trať byla stále mokrá. Jenže uteklo pouhých dvanáct minut a Guanyu Zhou proletěl v cílové šikaně přes obrubník a poté trefil v zatáčce 5 především levým zadním kolem naplno svodidla. Okamžitě zavlály červené vlajky a čekalo se na odklizení Číňanova vozu a odklizení trosek.
Přerušení trvalo pouhých pět minut a opět se piloti pustili do boje s nástrahami mokré trati. Piastriho předpověď se naplnila v tom, že vozy začaly vyjíždět suchou stopu. Stačilo však mírně uhnout a nastaly potíže, jak předvedl Norris v Epingle du Casino.
V samotném závěru byl pohyb po trati poněkud obtížný - ona suchá stopa byla stále výraznější, ale pro slicks ještě bylo příliš brzo. Časy dosahovali piloti až v poslední dvacetiminutovce a během deseti minut zrychlili v průměru o pět až šest vteřin. Modré pneumatiky využili piloti jen pro pomalé outlapy, všechny měřitelné výsledky dosahovali bez výjimky na intermediates.
Nakonec v poslední šestiminutovce zkusili piloti Ferrari nasadit nejměkčí směs, ale v některých zatáčkách měli opravdu namále. Následoval je Norris a Verstappen. Jakékoli vyjetí ze suché stopy bylo velmi nebezpečné, ostatně třeba Leclerc vůbec netrefil první šikanu a "bruslil" po trati o čtyři vteřiny pomaleji než na zelených pneumatikách, jen o něco rychlejší byl Piastri. Doohan vyjel na trať necelé dvě minuty před koncem tréninku.
Závěr byl nakonec hodně podobný kvalifikačnímu módu, v němž si například Ricciardo vyzkoušel, jak moc jsou nasáklé trávníky mezi zatáčkami 8 a 9, totéž provedl i Verstappen a Stroll, Bottas na tomto místě vykroužil elegantní hodiny. Nakonec v poslední možné chvíli vykouzlil nejrychlejší čas Norris, i když velice solidně měl poslední pokus rozjetý i Leclerc, ale na rovince před poslední šikanou dojel pět vozů a ty mu rozhodně nehodlaly udělat místo.
Je otázka, jak bude vypadat druhý trénink, protože v Kanadě se za dvě a půl hodiny očekává déšť.
Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.
Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.
Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.
Nico Hülkenberg přišel ve Velké ceně Španělska o nadějný výsledek kvůli mimořádně neobvyklé technické závadě. Kámen odmrštěný vozem Liama Lawsona zasáhl nouzový mechanismus jeho Audi, aktivoval vypínač motoru a způsobil odstoupení ze závodu.
Lewis Hamilton vyhrál GP Španělska v Barceloně díky strategii Ferrari se třemi pit stopy. Startoval 2., využil agresivní taktiku a chyby Mercedesu, převzal vedení a zvítězil o 19,561 s. John Elkann ho pochválil a označil výsledek za emotivní i důležitý pro celý tým.
Lewis Hamilton získal první vítězství za Ferrari ve Velké ceně Španělska díky skvělé strategii s využitím virtuálního safety caru. Porazil George Russella, třetí skončil Lando Norris. Závod ovlivnily i odstoupení Kimiho Antonelliho a Charlese Leclerca.
Kimi Antonelli ovládl dramatickou Velkou cenu Monaka a přidal páté vítězství v řadě. Závod poznamenaly nehody, penalizace i přerušení. Hlavní favorité chybovali, zatímco mladý Ital zvládl i restart a potvrdil svou rostoucí dominanci ve Formuli 1.
Kvalifikace v Monaku znovu ukázala, jak klíčová je přesnost bez chyb. Antonelli uspěl díky čisté jízdě a dobrému nastavení vozu, zatímco Leclercova nehoda potvrdila, že i malá chyba znamená ztrátu šance. Startovní pozice bude pro závod zásadní.
George Russell připustil, že by se v budoucnu nebránil spolupráci s Maxem Verstappenem ve Formuli 1 i ve vytrvalostních závodech, jako je 24h Nürburgring. Přestože mezi nimi panuje napětí, Russell zdůraznil, že chce závodit s nejlepšími.
Aston Martin před GP Monaka představil speciální jednorázové zbarvení monopostu s iridescentním povrchem, který během víkendu mění odstíny. Design vznikl s partnerem Maaden a symbolizuje přeměnu surovin v technologie. Změny se týkají i kombinéz a vybavení týmu.
FIA před Velkou cenou Monaka upravila pravidla nočního zákazu práce týmů a zkrátila tzv. curfew o tři hodiny pro šest členů zodpovědných za práci s pneumatikami. Důvodem jsou specifické logistické podmínky městského okruhu. Zároveň došlo ke změně v systému předjíždění – „Straight Mode“ nebude v Monaku k dispozici, jezdcům zůstává pouze „Overtake Mode“.
Charles Leclerc prodloužil smlouvu s Ferrari a zůstává v týmu na další sezony. Ukončil spekulace o odchodu a potvrdil, že chce s Ferrari bojovat o titul. Stáj ho považuje za klíčovou postavu budoucnosti.