Výkonný ředitel závodního týmu Renault se domnívá, že změny dohodnuté výrobci motorů mohou skutečně přinést snížení nákladů a snížit výkonnostní odstup, což je ostatně záměr, který požadovali šéfové týmů a samotná Formule 1.
Na počátku tohoto týdne byly předběžné plány schváleny automobilkami a Strategickou skupinou F1, ale jak už bylo několikrát uvedeno, díky absencím v Komisi F1 nemohlo být provedeno hlasování, které nyní proběhne ve faxové podobě do zítřka (viz zde).
Změny pravidel zahrnují snížení nákladů pro rok 2018 až o 4 miliony eur zavedením většího počtu standardizovaných dílů a snížením počtu agregátů na jednu sezónu - z původních pěti na tři. Nová pravidla mají všeobecnou podporu, ovšem například Christian Horner (Red Bull) je během Grand Prix Číny otevřeně kritizoval a rovněž Toto Wolff (Mercedes) se vyjádřil, že by pravidla v současné době neměnil vůbec - což ovšem bylo myšleno více všeobecně.
"Plně chápu znepokojení držitelů komerčních práv, FIA a také týmů týkající se otázek kolem motoru - finančních nákladů a narovnání výkonu. Ale je dobré se také podívat na fakta a realitu. Pozoruji a vidím, že Honda se dotahuje a Renault se dotahuje. Jsme vstřícní pravidlům, která sníží počet pohonných jednotek a tím mechanicky stlačí cenu, jsme vstřícní napomoci malým týmům. Rovněž nelze přehlédnout, že Red Bull, který na motory v minulém roce žehral, má nyní na svém kontě jedno umístění v první řadě a je v průběžném pořadí Poháru konstruktérů na třetím místě," prohlásil generální ředitel Renaultu Cyril Abiteboul.
"Ačkoliv jsem Francouz, nemám rádintervence ze strany úřadů způsobem co by se mohlo stát a co ne. Například Red Bull - spolupracovali jsme osm let, během té doby nás postihly pády a vzestupy, ale vždy se našel způsob jak věci vyřešit. Znám se dobře s dr. Markem a Hornerem. Je vždy lepší, když se zaměříme na výzvu, kterou F1 představuje; nedomnívám se, že motor je tím největším problémem, kterému F1 čelí. To je můj názor," pokračuje Abiteboul.
Cenová hladinaGenerální ředitel Renaultu se domnívá, že cilových 12 milionů eur je odpovídající suma, protože to sníží náklady jednotlivých týmů na úroveň éry osmiválcových motorů.
"Renault je připraven podpořit cenu, která je pro týmy dostupná, ale mluvíme o sumě, která během několika let může dosáhnout hranice 12 milionů eur, protože náklady na vývoj budou nižší a počet vyrobených agregátů také klesne. Upřímně si myslím, že limit 12 milionů je přijatelný, půjde víceméně o historické minimum - osmiválce stály kolem osmi devíti milionů, ale když jste přidali KERS, hned cena vyskočila na dvanáct milionů. S ohledem na komplikovanost motoru, jeho účinnost palivovou efektivnost, je tato hranice akceptovatelná," myslí si Abiteboul.
Výkonnostní vyrovnáváníS ohledem na náklady, které Abiteboul zmínil, se Red Bull nebude muset obávat rozdílu mezi různými pohonnými jednotkami. "Výkonnostní nepoměr vedl k různým taktikám a manévrovacím schopnostem, protože pokud nadchází velký rozdíl, okamžitě se hledá způsob jak něco omezit a něco zvýhodnit.
Chápu, proč to není pro tým jako je Red Bull přijatelné - Mají finanční prostředky, jak nám naznačuje přerozdělování peněz, takže by se mohli v rámci osamostatnění pokusit vyvinout vlastní pohonnou jednotku. Nebyl by to pak docela férový způsob: další nezávislé týmy by přidelené peníze místo na vývoj motoru mohly investovat do vývoje šasi nebo angažování pilotů, což by jim přineslo na stejné úrovni určitou výhodu. A je třeba, abychom si tohle uvědomili," končí své zamyšlení Abiteboul.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.
Zak Brown znovu rozdmýchal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena a jeho možném odchodu z Red Bullu. Šéf McLarenu naznačil, že přestup k Mercedesu není mimo hru, čímž opět rozvířil dění v paddocku.
Oliver Bearman otevřeně promluvil o finančních obětech, které jeho rodina podstoupila, aby mu umožnila nastartovat závodní kariéru. Zároveň sdílel, jaký zlomový moment mu přinesl klíčovou příležitost a jak se musel psychicky připravit na náročnou debutovou sezónu ve Formuli 1 s týmem Haas.
Adrian Newey od svého příchodu do Aston Martinu před sezonou 2025 nezná odpočinek a pracuje naplno. Jeho cílem je co nejrychleji posunout tým mezi špičku formule 1.
Ferrari údajně připravuje vylepšení posilovače řízení u svého vozu SF-25 na nadcházející Velkou cenu Maďarska. Tato změna by mohla zlepšit ovladatelnost a výkon týmu na technickém okruhu.
Valtteri Bottas prozradil, že během povinné vojenské služby ve Finsku absolvoval výcvik ostřelovače, který mu pomohl lépe zvládat tlak i soustředění. Klid a přesnost z armády dnes využívá i v kokpitu formule.
Situace uvnitř Red Bullu se dál komplikuje. Ralf Schumacher je přesvědčen, že pokud se tým rychle nestabilizuje, Max Verstappen z něj odejde.
Yuki Tsunoda si při návštěvě italského jezera Como vybral slabší chvilku. Jeho mobilní telefon zmizel neznámo kam. Mladý japonský jezdec však situaci bere s nadhledem a místo paniky se obrátil na své fanoušky s prosbou o pomoc při hledání.
Známý komentátor F1 Martin Brundle rozebral rozhodnutí Christiana Hornera a poukázal na moment, který považuje za zásadní pochybení v řízení týmu Red Bull.