Šéf McLarenu je přesvědčen, že bezprostředně po zahájení sezóny 2013 měl týmy udělat krok zpět a pokračovat s vozem z předchozího roku. Proto nyní tým zažívá nejvyšší počet Grand Prix bez vítězství ve své existenci.
Tato mezera činí 57 Grand Prix, po které McLaren čeká na další zápis do knihy vítězů. Ovšem z hlediska časového byl ještě delší úsek v letech 1978 až 1981. Hunt vyhrál poslední závod sezóny 1977 a pak až Watson triumfoval v polovině roku 1981 v Grand Prix Velké Británie. Tehdejší černá série týmu trvala s ohledem na menší počet pořádaných závodů "jen" 53 Grand Prix.
Dennis ve svém vyjádření v Abú Zabí vysvětlil, že na konci roku 2012 měl McLaren pravděpodobně nejrychlejší vůz ve startovním poli. Chybou bylo zavedení nového designu pro rok 2013. Jakmile byly zjištěny nedostatky, mělo se sáhnout po předchozím typu. "Úroveň naší letošní prezentace je pochopitelná, loni jsme vykročili špatným směrem a pokud v této oblasti kráčíte po nesprávné cestě, jste vyřízeni. Když postavíte auto se zásadním nedostatkem, je velmi těžké ho nějak vyvíjet. Když jsme odložili typ MP4-27, měli jsme zdaleka nejrychlejší auto v závodním poli."
Nabízí se několik podobných příkladů - třeba March postavil pro rok 1972 March 721 X a díky nepřesnému hodnocení Ronnie Petersona jej Herd dále vyvíjel, aby nakonec poznal marnost svého snažení. Colin Chapman zase zkoušel v letech 1974 a 1979 kombinovat nepovedené novinky Lotus 76 resp. 80 s předchozími typy, ovšem dopadlo to obrovským propadem ve výsledkové listině.
"Pro rok 2013 nebyla zavedená žádné změny pravidel, kvůli kterým by se auto muselo měnit. Udělali jsme s MP4-28 špatné rozhodnutí a umocnili ho tím, že jsme se nevrátili k předchozímu typu hned po prvním závodě sezóny. To byl skutečný bod zlomu. Kdybychom vyvíjeli monopost z typu MP4-27, neztratili bychom svou pozici," pokračuje Dennis.
Výsledkový pád ovlivnilo mnoho faktorů
Podle Dennise jsou nedávné problémy McLarenu způsobeny řadou faktorů, které výkon jeho vozů ovlivnily, počínajě podvozkem přes motor a personální změny až po úroveň motivace. "Když se podíváte na F1 celkově, je evidentní, že týmy prožívají lepší i horší období. Nežijeme v minulosti, snažíme se z ní poučit."
Dennis ale také nezapomíná na nezpochybnitelnou přítomnost lidského faktoru: "Můžeme analyzovat každý rok a s odstupem času říci, kde jsme udělali chybu a jak v tom figurují technici, designéři, kteří na to mají rovněž nemalý vliv. Nejsou jen přívažkem týmů výkonnostně jdoucích nahoru či dolů, mají vlastní motivaci a to na celou věc také působí. A pak nelze přejít skutečnost, že jak lidé stárnou, jejich hlad po úspěchu poněkud opadá."
Dennis proto burcuje, aby se z minulosti nebralo vzdychání po někdejších vavřínech, ale motivace pro budoucnost. "Když se podíváte na vůz, tak si uvědomíte, že to je kombinace všeho a ne pouze samostatná věc. Skutečnost, že McLaren letos neměl úspěšnou sezónu nás musí vést k tomu, abychom rychle zapomněli na to, že jsme dříve Formuli 1 dominovali."
Jak jsou na tom s peněziŠíří se hlasy, že slabé výsledky znamenaly odliv sponzorů a peněz, jedním z důsledků krize byl i odchod titulního sponzora Vodafone. Dennis ale poukázal na fakt, že k tomu došlo v důsledku změn v britské společnosti. Podle jeho názoru není důvod k obavám, ztráta hlavního sponzora významně neovlivní finanční situaci týmu.
"Jen málokdy jsou věci takové, jak se zdá být na první pohled. My jsme Vodafone neztratili, oni prostě chtěli přestat. To je velký rozdíl, protože velké korporace procházejí změnami ve vedení a nevyhnutelně dochází k situaci, že nový management má na určité věci jiný pohled a proto lobbují pro jinou politiku společnosti. A my se stali právě součástí takové změny.
Mám kvůli tomu špatně spát? Ne, jsme finančně velmi silní. Hodnota našeho vlastního kapitálu činí v současné době přes miliardu liber, všechny naše podniky jsou ziskové. Jako akcionáři musíme stále myslet na růst," popisuje situaci Dennis. Loni se změnilo jméno společnosti na McLaren Technology Group, zahrnující automobilky a aplikované technologie, stejně jako tým F1. Ten v současné době představuje hodnotu mezi 34 a 38 % společnosti.
Zbraně rozhodně neskládáme
Přes velké problémy s pohonnou jednotkou Honda Dennis ocenil snahu týmu a zopakoval své přesvědčení, že navzdory mizerným výsledkům jde o úspěšné partnerství. "Musíte klesnout hodně hluboko, přijmout kritiku a práci, která je těžší než jindy. Ale vše se ubírá správným směrem. Snad ne až tak na okruhu, jako v Japonsku a v aerodynamcikém tunelu ve Wokingu. Plně se soustředíme a máme v úmyslu dostát slibům, které jsme avizovali."
Dennis tvrdí, že výhledy do budoucna jsou pro někoho možná nejasné a opatrné, ale on má v této oblasti jasno. "Naším cílem je být co možná nejvíce konkurenceschopným týmem, vyhrávat závody, ostatně jsme tu proto, abychom zvítězili v šampionátu. A to vždy vyžaduje mít k dispozici to nejlepší z nejlepšího. Rozhodně se nám to nepovede, když budeme druzí nejlepší," uzavírá Dennis.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.
Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.
Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.
Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.
Nico Hülkenberg přišel ve Velké ceně Španělska o nadějný výsledek kvůli mimořádně neobvyklé technické závadě. Kámen odmrštěný vozem Liama Lawsona zasáhl nouzový mechanismus jeho Audi, aktivoval vypínač motoru a způsobil odstoupení ze závodu.
Lewis Hamilton vyhrál GP Španělska v Barceloně díky strategii Ferrari se třemi pit stopy. Startoval 2., využil agresivní taktiku a chyby Mercedesu, převzal vedení a zvítězil o 19,561 s. John Elkann ho pochválil a označil výsledek za emotivní i důležitý pro celý tým.
Lewis Hamilton získal první vítězství za Ferrari ve Velké ceně Španělska díky skvělé strategii s využitím virtuálního safety caru. Porazil George Russella, třetí skončil Lando Norris. Závod ovlivnily i odstoupení Kimiho Antonelliho a Charlese Leclerca.