Šéf McLarenu je přesvědčen, že bezprostředně po zahájení sezóny 2013 měl týmy udělat krok zpět a pokračovat s vozem z předchozího roku. Proto nyní tým zažívá nejvyšší počet Grand Prix bez vítězství ve své existenci.
Tato mezera činí 57 Grand Prix, po které McLaren čeká na další zápis do knihy vítězů. Ovšem z hlediska časového byl ještě delší úsek v letech 1978 až 1981. Hunt vyhrál poslední závod sezóny 1977 a pak až Watson triumfoval v polovině roku 1981 v Grand Prix Velké Británie. Tehdejší černá série týmu trvala s ohledem na menší počet pořádaných závodů "jen" 53 Grand Prix.
Dennis ve svém vyjádření v Abú Zabí vysvětlil, že na konci roku 2012 měl McLaren pravděpodobně nejrychlejší vůz ve startovním poli. Chybou bylo zavedení nového designu pro rok 2013. Jakmile byly zjištěny nedostatky, mělo se sáhnout po předchozím typu. "Úroveň naší letošní prezentace je pochopitelná, loni jsme vykročili špatným směrem a pokud v této oblasti kráčíte po nesprávné cestě, jste vyřízeni. Když postavíte auto se zásadním nedostatkem, je velmi těžké ho nějak vyvíjet. Když jsme odložili typ MP4-27, měli jsme zdaleka nejrychlejší auto v závodním poli."
Nabízí se několik podobných příkladů - třeba March postavil pro rok 1972 March 721 X a díky nepřesnému hodnocení Ronnie Petersona jej Herd dále vyvíjel, aby nakonec poznal marnost svého snažení. Colin Chapman zase zkoušel v letech 1974 a 1979 kombinovat nepovedené novinky Lotus 76 resp. 80 s předchozími typy, ovšem dopadlo to obrovským propadem ve výsledkové listině.
"Pro rok 2013 nebyla zavedená žádné změny pravidel, kvůli kterým by se auto muselo měnit. Udělali jsme s MP4-28 špatné rozhodnutí a umocnili ho tím, že jsme se nevrátili k předchozímu typu hned po prvním závodě sezóny. To byl skutečný bod zlomu. Kdybychom vyvíjeli monopost z typu MP4-27, neztratili bychom svou pozici," pokračuje Dennis.
Výsledkový pád ovlivnilo mnoho faktorů
Podle Dennise jsou nedávné problémy McLarenu způsobeny řadou faktorů, které výkon jeho vozů ovlivnily, počínajě podvozkem přes motor a personální změny až po úroveň motivace. "Když se podíváte na F1 celkově, je evidentní, že týmy prožívají lepší i horší období. Nežijeme v minulosti, snažíme se z ní poučit."
Dennis ale také nezapomíná na nezpochybnitelnou přítomnost lidského faktoru: "Můžeme analyzovat každý rok a s odstupem času říci, kde jsme udělali chybu a jak v tom figurují technici, designéři, kteří na to mají rovněž nemalý vliv. Nejsou jen přívažkem týmů výkonnostně jdoucích nahoru či dolů, mají vlastní motivaci a to na celou věc také působí. A pak nelze přejít skutečnost, že jak lidé stárnou, jejich hlad po úspěchu poněkud opadá."
Dennis proto burcuje, aby se z minulosti nebralo vzdychání po někdejších vavřínech, ale motivace pro budoucnost. "Když se podíváte na vůz, tak si uvědomíte, že to je kombinace všeho a ne pouze samostatná věc. Skutečnost, že McLaren letos neměl úspěšnou sezónu nás musí vést k tomu, abychom rychle zapomněli na to, že jsme dříve Formuli 1 dominovali."
Jak jsou na tom s peněziŠíří se hlasy, že slabé výsledky znamenaly odliv sponzorů a peněz, jedním z důsledků krize byl i odchod titulního sponzora Vodafone. Dennis ale poukázal na fakt, že k tomu došlo v důsledku změn v britské společnosti. Podle jeho názoru není důvod k obavám, ztráta hlavního sponzora významně neovlivní finanční situaci týmu.
"Jen málokdy jsou věci takové, jak se zdá být na první pohled. My jsme Vodafone neztratili, oni prostě chtěli přestat. To je velký rozdíl, protože velké korporace procházejí změnami ve vedení a nevyhnutelně dochází k situaci, že nový management má na určité věci jiný pohled a proto lobbují pro jinou politiku společnosti. A my se stali právě součástí takové změny.
Mám kvůli tomu špatně spát? Ne, jsme finančně velmi silní. Hodnota našeho vlastního kapitálu činí v současné době přes miliardu liber, všechny naše podniky jsou ziskové. Jako akcionáři musíme stále myslet na růst," popisuje situaci Dennis. Loni se změnilo jméno společnosti na McLaren Technology Group, zahrnující automobilky a aplikované technologie, stejně jako tým F1. Ten v současné době představuje hodnotu mezi 34 a 38 % společnosti.
Zbraně rozhodně neskládáme
Přes velké problémy s pohonnou jednotkou Honda Dennis ocenil snahu týmu a zopakoval své přesvědčení, že navzdory mizerným výsledkům jde o úspěšné partnerství. "Musíte klesnout hodně hluboko, přijmout kritiku a práci, která je těžší než jindy. Ale vše se ubírá správným směrem. Snad ne až tak na okruhu, jako v Japonsku a v aerodynamcikém tunelu ve Wokingu. Plně se soustředíme a máme v úmyslu dostát slibům, které jsme avizovali."
Dennis tvrdí, že výhledy do budoucna jsou pro někoho možná nejasné a opatrné, ale on má v této oblasti jasno. "Naším cílem je být co možná nejvíce konkurenceschopným týmem, vyhrávat závody, ostatně jsme tu proto, abychom zvítězili v šampionátu. A to vždy vyžaduje mít k dispozici to nejlepší z nejlepšího. Rozhodně se nám to nepovede, když budeme druzí nejlepší," uzavírá Dennis.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.
McLaren zatím nepolevuje a směřuje k snadnému obhájení titulu v Poháru konstruktérů. Tato sezona se rýsuje jako jedna z nejpřevratnějších a nejdominantnějších kapitol v historii F1.
Toto Wolff přiznává, že ne vždy souhlasil se stylem vedení FIA pod Mohammedem Ben Sulayemem. Uznává však, že jeho pevný postoj přinesl sportu určité výhody.
Odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu zasáhlo svět Formule 1 jako blesk z čistého nebe. Po letech úspěchů a dominance tak tým náhle ztrácí jednu ze svých klíčových postav.
Lewis Hamilton nedávno provedl zásadní změnu, která mu má pomoci lépe se adaptovat v novém týmu Ferrari. Tento krok je součástí jeho snahy urychlit proces zapracování a dosáhnout co nejrychlejšího zlepšení ve výkonech během sezóny.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.
Při jízdě s Ferrari F2008 na Goodwoodu si Felipe Massa neodpustil vtipnou poznámku o svém ztraceném titulu z roku 2008. I po letech tak připomněl kontroverzní finále sezony, které mu uniklo v posledních vteřinách závodu.
Výkonnostní propad Red Bullu s monopostem RB21 nabírá na obrátkách – po sérii nepřesvědčivých výsledků se tým propadl až na čtvrtou příčku Poháru konstruktérů.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.