Schovat jezdce pod střechu? Nebo jim jenom vztyčit na hlavou zdánlivou ochranu? Jaký je vlastně smysl "uzavřených kokpitů", když ve své podstatě vůbec tento pojem nenaplňují? FIA se už roky snaží najít řešení, které by ochránilo hlavy pilotů v kokpitech F1.
Nejvíc se začala otázka nového pojetí monopostu řešit po smrtelné nehodě expilota F1 Justina Wilsona. Brit zemřel na zranění po závodním incidentu na trati v Pocono v sérii IndyCar. Udělejme tedy malou rekapitulaci, protože FIA schválila testy uzavřených kokpitů, tak ať víme, co nás už spíše dříve než později může potkat.
Jak uvádí FIA, hlavním důvodem je zamezit zranění nebo ohrožení hlavy pilota. Jenže to by znamenalo jediné - přebudovat formule z monopostů na vozy s kompletně uzavřeným kokpitem. Pokud se totiž podíváme na dvě varianty - jednu s prstencem vybíhajícím ze středního sloupku kolem hlavy pilota, druhou pak ve formě tří pásů klenoucích se nad jezdcovou přilbou - představené studiem Giorgia Pioly, nelze se zbavit dojmu, že jde o něco ve stylu nažraného vlka a celé kozy.
Ani jedna verze totiž nenaplňuje bezezbytku smysl, kvůli kterému by měla být instalována. Sníží možná nebezpečí zranění při kolizích typu Alonso-Räikkönen v Rakousku, ale v případě letících předmětů (snad s výjimkou celého kola) je stále možnost, že kolem onoho ochranného systému proniknou. Je tu pochopitelně vysvětlení, že tento koncept "halo" či "roll-hoop" by měl zamezit především nárazu podobnému jako utrpěl Lucien Bianchi, ale i tady najdeme slabiny.
(zdroj: Youtube.com)
Možná by to chtělo vzít si na pomoc statistiku a spočítat, kolik podobných incidentů jako prožili Massa, Bianchi a další ve srovnání s daleko častějším převráceném vozu koly vzhůru. Oprávněně si pak můžeme klást otázku, které se rovněž nepřehlíží - nebude novým konceptem ztížena možnost pilota rychle a včas kokpit opustit? I o tom se debatovalo a zatím se uspokojivé řešení nenašlo. Přitom si stačí najít na sociálních sítích spoustu videozáznamů, které nám ukazují případy obrácených vozů - namátkou si vzpomenu na Dereka Warwicka na Monze 1990 či na Hockenheimringu 1993, případně na Damona Hilla v Portugalsku 1994. Nedošlo by k deformaci klece kolem jeho hlavy? Nebránila by práci záchranářů? Bylo by dobré se nad touto okolností zamyslet dříve, než se investují miliony do něčeho, co se může ukázat jako nevhodné.
Bezpečností ředitel FIA Laurent Mekies prohlásil: "Pokoušíme se najít vyhovující koncept - a najdeme způsob, který bude vyhovující s ohledem na další okolnosti, viditelnost a snadné opuštění vozidla. Prověřujeme poměrně velké množství řešení." Logicky musí s ohledem na bezpečnost dojít k jedinému logickému závěru - největší šanci poskytuje plně uzavřený kokpit a la stíhací letoun. Tedy degradace monopostu.
Na závěr si položme jednu zásadní otázku - pokud nám půjde o ryzí bezpečnost pilotů, bude nejlepší závody zakázat. Nelze totiž dosáhnout naprosto sterilního prostředí, ve kterém by nehrozilo nic. Nebo snad někdo poukazuje na fakt, že si třeba ve fotbale čas od času nějaký hráč zlomí nohu po šlapáku soupeře, takže bude nutné zakázat kopačky s kolíky?
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.