Když před necelými 42 lety prohrál Mario Andretti v předposledním kole GP Švédska, prohlásil: "Představte si, že máte v náruči dívku, po které toužíte, a ona musí najednou domů!" Podobných případů bylo v historii F1 více, v Bahrajnu ho na vlastní kůži zakusil nadějný Charles Leclerc.
Co asi pro závodníky bylo nemilým překvapením, byl silný vítr nad okruhem Sakhir. Grafika ukazovala rychlost až 60 km/h, což mohlo znamenat dost velké potíže. Pozdní hodiny měly také jako důsledek pokles teploty, takže se jelo za 26°C, přičemž trať byla jen o nějaké tři až čtyři stupně teplejší.
Piloti měli k dispozici nejtvrdší pneumatiky z nabídky Pirelli, C1 označené jako červené, C2 žluté a C3 bílé. Na startu měli v tiché shodě všichni až na posledního Kubicu první variantu. Očekávalo se, zda na startu nedojde k nenápadné týmové strategii, ale Vettelovi situaci dost ulehčil Leclerc, jehož široký průjezd první zatáčkou znamenal nejen pád za týmového kolegu, ale i za dobře odpíchnuvšího se Bottase. Jenže Finovi se na rozdíl od Austrálie nedařilo, v druhém kole byl rázem opět na své pozici na startu, když ho zdolal nejdřív Leclerc a po něm i Hamilton.
Vettel sice jel v čele, ale jeho jízdní styl byl mírně řečeno nervózní, ve třetím kole v zatáčce 10 probrzdil, v pátém pak chyboval v první zatáčce a dal tak Leclercovi šanci se přiblížit. Charles do vysílačky žádal o prohození pozic, protože byl viditelně rychlejší, ale nakonec si v 6. kole vybojoval vedoucí pozici sám. Po zastávkách ve středu pole jako první ze špice zajel do boxů Verstappen, ovšem jeho zastávka v 12. kole byla do jisté míry vynucená. Ve čtvrtém kole totiž po souboji se Sainzem jr. došlo k poškození pneumatiky a nastal takzvaný "plíživý platfuß". Holanďanova zastávka ale strhla lavinu, která přinutila jet vedoucí závodníky k mechanikům dříve, než možná chtěli. Ve 13. kole to byl Bottas, o kolo později Leclerc a Hamilton, v 15. kole pak Vettel. Všichni piloti přešli na žlutě označené pneumatiky s výjimkou Hamiltona, jemuž tým znovu obul nejměkčí směs.
Obhájce titulu na této strategii zdánlivě vydělal, protože se posunul před Vettela. Po několika kolech ale bylo zřejmé, že červené pneumatiky ztrácejí rychleji přilnavost a ve 23. kole Vettel využil druhé zóny DRS a Lewise zdolal. Jejich odstup ale nikdy nepřekročil 3 vteřiny. V čele nadále pohodlně plul Leclerc, ztrácel Bottas, k němuž neměl šanci se přiblížit pátý Verstappen. Právě Max zahájil druhé kolo výměn (33. okruh), po něm následovali Hamilton (35.), Vettel (36.), Leclerc (37.) a Bottas (38.).
Právě 38. kolo bylo prvním z klíčových momentů závodu. Vettel se ocitl pod tlakem Hamiltona a za druhou DRS zónou se Lewis v pravé zatáčce dostal před Němce. Ten byl při výjezdu příliš optimistický a následovaly hodiny s hezky dlouhou jízdou pozadu, než se zase srovnal. A na protilehlé rovince se dílo zkázy dovršilo, když vibrace doslova urvaly přední spoiler Ferrari. Sebastian se doploužil do boxů a po výměně křídla a obutí měkkých pneu začínal znovu až na 9. pozici. Mezi 39. a 44. kolem zdolal postupně Norrise a oba Renaulty, ale bylo jasné, že Verstappen více než 25 vteřin před ním bude nad jeho síly. To už se rozehrálo drama u druhého Ferrari - Leclerc hlásil do boxů potíže s motorem, jak bylo později diagnostikováno, nepracoval kynetický motorgenerátor. Charles tak měl zhruba o 40 km/h menší rychlost, takže Hamilton v pohodě smazal jeho desetivteřinový náskok a ve 48. kole převzal vedení. Bottas připravil mladíka o druhé místo v 54. kole a bylo téměř nevyhnutelné, že Leclerc přijde o stupně vítězů. Doslova z nebe mu spadl na pomoc safety car, za nímž piloti odkroužili poslední tři kola, takže aspoň slabá náplast umocněná bodem za nejrychlejší kolo a 50 % hlasů v divácké soutěži opentlila jeho třetí místo.
Doslova Bermudským trojúhelníkem se stala zatáčka 1 pro Renault. Ricciardo měl závod rozjetý velice slušně, v době zastávek v boxech špičkových týmů dokonce vedl, Hülkenberg se postupně propracoval z chvostu až za Verstappena. Právě v 39. kole svedli na zmíněném místě tito dva piloti vzájemný souboj, v němž Nico přejel pravým zadním kolem levou bočnici Ricciardova předního křídla. Krach nastal v 54. okruhu, kdy snad během deseti vteřin a nějakých 50 metrů od sebe oba vozy zastavili. Nico vypadl před zatáčkou, Danielovi zhasl vůz za ní. Důsledkem byl již zmíněný safety car, ale pořadatelé se s odklízením vozů nijak nesnažili.
Závod rovněž provázelo několik incidentů - hned za prvními dvěma zatáčkami se střetli Grosjean a Stroll, který zachytil pravým předním za levé zadní Francouzovo. Pro oba to znamenalo zastávku v boxech a pád na chvost startovního pole. O střetu Sainze jr. a Verstappena už řeč byla, Španěl musel do boxů s defektem levého předního. Do třetice ve 13. kole v zatáčce 10 vyprovodil Giovinazzi z trati Kvjata, ale i když komise vyšetřovala všechny incidenty, žádné tresty neudělila. Kvjat nakonec dostal pět vteřin navíc kvůli nedovolené rychlosti v boxech.
Hamilton sympaticky označil Leclercův výkon za výborný, ale štěstí bylo jiného názoru. Stejně tak nastavilo méně příznivou tvář Verstappenovi, který už pilota Ferrari kvůli safety caru nestačil předjet, jinak by ho bez potíží zdolal. Dost možná se na tom podepsala i drobná chyba při druhé zastávce, kdy se nepodařilo dost rychle dotáhnout levé přední kolo... A zcela na závěr si dovolme maličkou připomínku hraní s čísly. V 999. Grand Prix byl Leclerc 99. pilotem, který zajel pole-position. Chybělo opravdu málo, aby připojil i premiérové vítězství.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.