Třetí závod ve francouzsky mluvící destinaci - po Monaku a kanadském Montréalu se dočkala Francie a na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet se odehrálo hned několik dramat, ale to hlavní, totiž souboje o pozice, opět spíše chybělo.
Ačkoliv padaly smělé teze, že by se Grand Prix Francie, po osmnácti letech opět situovaná do Le Castellet, mohla jet za asistence deště. Nakonec z toho byly jen naděje slabších stájí, bohužel pro ně nenaplněné. Nad tratí se sice občas přehnal nějaký mrak, ale nezapršelo, třebaže se v radiokomunikaci občas objevila jeho predikce. Teplota kolísala kolem 25°C, trať měla až 42 stupňů, vlhkost vzduchu dosáhla 50 % a vítr vykazoval rychlost 6,6 km/h.
Pro vývoj závodu byl důležitý start, ve kterém se Vettel na chvíli dostal před Bottase, ale mírně přibrždění Hamiltona ho nutilo před první zatáčkou ubrat, čehož se znovu pokoušel využít Bottas. Ačkoliv Sebastian brzdil, trefil předním spoilerem levé zadní kolo Finova Mercedesu a oba se tím pádem propadali polem dozadu. Vettel se pak ještě "potkal" s Alonsem, i tak se doploužil do depa před Bottasem, na jehož disku nezůstalo prakticky nic. Oba při zastávce nasadili měkké pneu a v jednu chvíli se i zdálo, že se pokusí dojet na této směsi do cíle.
Protože o tři zatáčky dál se srazili k velké lítosti domácího publika hned dva Francouzi - Ocon a Gasly - vydal se na trať safety car a kroužil po ní pět kol. Po restartu se utvořilo pořadí Hamilton, Verstappen, Sainz jr., Ricciardo, Magnussen, Leclerc, Räikkönen a Grosjean, ovšem krátce poté Räikkönen zdolal Leclerca a ze 14. místa se pustil do stíhačky Vettel. Postupně si poradil se Strollem a Hartleyem (7. kolo), Ericssonem (8.), Vandoornem (9.), Hülkenbergem (11.), Pérezem (13.), Grosjeanem (14.), Leclercem (17.), Magnussenem (18.) a po zdolání Sainze se zařadil na šestou příčku. V čele jistil pozici Hamilton s dostatečným náskokem před Verstappenem a Ricciardem, jemuž se podařilo v 9. kole vystrčit z prozatímních stupňů vítězů Sainze jr.
V případě Verstappena si Red Bull ohlídal Vettela a výměna ve 26. kole byla tak dobře naplánovaná, že se Holanďan vrátil před čtyřnásobného mistra světa. V případě Ricciarda už se to nepovedlo, takže Australan musel svou ztracenou pozici vybojovat, což se mu podařilo ve 34. kole. V témže okruhu zajel do boxů Räikkönen a bylo jasné, že Australan s ním bude mít potíže. Skutečně Fin začal Danielův náskok zkracovat a když zdolal ve 39. kole svého kolegu, bylo otázkou času, kdy odsune Ricciarda za sebe. Stalo se tak ve 47. kole, kdy oba vozy sváděly souboj prakticky až po nájezd na zatáčku Mistral. Tam Kimi s využitím systému DRS konečně zaujal třetí místo, když se mu předtím podařilo se úspěšně prokousat přes poněkud překážející dvojici Williamsů.
Bottas se pokoušel stejně jako Vettel dotáhnout na co nejvyšší bodovanou pozici, ale nejdřív chyboval při souboji s Magnussenem, když pak jeho měkké pneumatiky byly na konci funkčního období, nevyšla mu ve 40. kole druhá zastávka v boxech - mechanikům se nepodařilo nasadit pravé zadní kolo a obsluha zadního zvedáku musela ještě jednou vůz poslat nahoru. Zdržení bylo hodně velké a Bottas klesl z šesté na devátou příčku. Také Vettel stavěl podruhé (41. kolo) a při zastávce si odbyl penalizaci 5 vteřin, kterou dostal jako původce postartovní kolize, ale kolem něj nebyl nablízku žádný soupeř, takže mu toto zdržení nemohlo uškodit
V 51. kole se roztrhla levá přední pneumatika Lance Strolla, takže vedení vyhlásilo režim virtuálního safety caru a s ohledem na krátkou vzdálenost se zdálo, že vozy už poklidně dokrouží do cíle. Nakonec byl v polovině posledního kola VSC ukončen, takže Hamilton mohl projet pod cílovou vlajkou v plné rychlosti.
Smůla postihla statečně bojujícího Carlose Sainze. Čtyři kola před cílem ohlásil ztrátu výkonu a záhy se propadl za dvojici Bottas a Magnussen. Nakonec mu pomohl VSC, takže z bodované desítky nevypadl, i když měl namále. Velice dobře si vedl stále se lepšící Leclerc, byť ve 24. kole chyboval a po krátkém vyjetí mimo trať podlehl útočícímu Hülkenbergovi.
Vedle Vettela byl penalizován ještě Grosjean rovněž za kolizi v 1. kole, kdy se otřel o Ocona, i Francouz si pět vteřin odpykal při zastávce. Posledním potrestaným byl Sergej Sirotkin, jehož komisaři ocenili trestem za nedodržení povinné vzdálenosti v režimu safety caru.
Lewis Hamilton se tak vrátil do čela průběžné klasifikace s náskokem čtrnácti bodů na Vettela a tento odstup mu v následující sérii závodů v budoucích víkendech vydrží minimálně do příštího závodu na rakouském Österreichringu.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.