Jako den a noc - tak vypadaly Grand Prix Abú Zabí 2016 a 2017. Letos byly karty rozdány a tak zbývalo vyřešit pár posledních otazníků. Mezi ty nejdůležitější patřilo pořadí v Poháru konstruktérů - přesuny v pořadí pilotů byly spíše méně očekávané.
Samotný start, do nějž nastoupili všichni piloti s výjimkou trojice Werhlein, Ericsson a Hartley na ultraměkké směsi, se obešel bez dramatických okolností, pokud nepočítáme drobné problémy Hülkenberga v první zatáčce, před něhož se dostaly obě Force Indie, aby vzápětí byly zase za ním. Dramatičtěji vypadaly hodiny Kevina Magnussena, který vyjel už v první zatáčce a při pokusu se vrátit do startovního pole vyletěl v té následující a spadl na konec startovního pole.
Pořadí se však v následujících kolech neměnilo, natahovaly se pouze rozestupy. Jako velké vzrušení tak působila zpráva, že při souboji v prvním kole (zatáčka 12) využil Nico Hülkenberg zkrácení trati k neoprávněné výhodě a po několika netrpělivých urgencích od Sergia Péreze, který se tím cítil ukřivděn, vyslovil Charlie Whiting verdikt: Nico dostal pět vteřin penalizace.
V čele pomalu odjížděly oba Mercedesy a dávaly vzpomenout na doby, kdy dominovaly startovnímu poli. Rozdíl byl jenom v tom, že Hamiltonovi dělalo dost problémů se na Bottase dotáhnout. Když už se mu to po výměně pneu ve 24. kole podařilo (Bottas byl v boxech o dvě kola dříve), hledal marně pět kol způsob, jak se dostat Finovi na dostřel. Pak dvakrát nezvládl zatáčku 17 a druhé zaváhání na tomto místě v 30. kole jeho ambice na dlouhou dobu zchladilo. Chyboval ale i Bottas, konkrétně mezi zatáčkami 6 a 5 - stalo se tak ve 48. kole a Hamilton dostal ještě jednu příležitost. Ale jeho dva útoky v DRS zónách o kolo později nevyšly a mistr světa nejspíš rezignoval, i proto nakonec náskok narostl na téměř čtyři vteřiny.
Sebastian Vettel si musel v druhé polovině závodu připadat na trati jako sirotek - v závěru před ním 20 vteřin dva Mercedesy, za ním v závěru závodu se stejným odstupem týmový kolega a Verstappen. Až do poloviny závodu ještě figuroval za ním Ricciardo, jenže ten musel svůj Red Bull odstavit. Nejspíš byl na vině drobný kontakt s bariérou, po němž viditelně odlétly ze zádě vozu nějaké komponenty. V rádiu Daniel hovořil o hydraulice, tento problém se objevil rovněž v oficiálním zápisu.
Kimi Räikkönen měl v tu chvíli reálnou naději, že právě Ricciarda v konečném hodnocení přeskočí. Aby jeho snaha nebyla jen projížďkou postupujícím soumrakem se postaral Verstappen, ale ani on pohříchu ani jednou nedospěl do takové pozice, z níž by mohl smysluplně zaútočit.
Souboje tak obstarával střed pole - šlo tam o slušné peníze a výchozí pozici do další sezóny. Asi nejhůře na tom bylo Toro Rosso, kde dva relativně nezkušení piloti nedokázali zvládnout tíhu závodu. Gasly nejdřív vyrobil hodiny v zatáčce 20 (kolo 17), pak se mu povedl podobný výlet jako Hamiltonovi v zatáčce 17, jen o šest kol později než mistru světa. V samotném závěru jeho vůz trpěl značnými vibracemi, ale toho nedokázal využít Marcus Ericsson, který za ním závěr závodu strávil.
Haas ztratil šanci na lepší umístění už zmíněným Magnussenovým výletem mimo trať, Grosjean bojoval srdnatě se Strollem od šestého kola, kdy si na rovinkách vzájemně vyměnili pozice, ale definitivně ho zdolal až ve 12. kole. I tak to ale bylo pro americký tým k bodům daleko, zvláště když výkonnost vozů nebyla nijak ohromující a Magnussen dokonce musel vzdorovat útokům Pascala Wehrleina. Ten ve 41. kole v první zóně DRS sice uspěl, a na druhé rovince mu Magnussen oplatil stejnou mincí. Přestože Sauber zajel asi nejlepší závod z posledních Grand Prix, musel si Pascal pouze postěžovat, jak hrozně pomalý jeho vůz je - navzdory faktu, že se až do konce Magnussena držel jako klíště, dopředu se nedostal.
Slavit se tak mohlo u Renaultu, i když s pořádným škraloupem. Nico Hülkenberg zajel velice čistý závod a jeho incident z prvního kola lze posuzovat hodně rozdílně: po souboji s Pérezem ho "Checo" de facto vytlačil mimo trať, ale faktem je, že tým mohl Nica informovat, oč Pérez žádá. Nakonec ale zvolil dobré rozhodnutí, protože Hülkenberg najel na Mexičana dostatečný náskok a i přes problémy s výměnou pravého zadního kola, které mechanik povolil až na třetí pokus, se vrátil na trať před Force Indiemi a důležitý bodovaný post udržel až do konce. Carlos Sainz jr. jel odlišnou strategii a setrval na trati co nejdéle, ovšem jeho o dobrý výsledek připravil mechanik, který obsluhoval levé přední kolo. Nebylo dobře utaženo a Carlos už před mostíkem při podjezdu dráhy na Pit-exit pochopil, že je vše ztraceno. Renault sice poskočil na šestou příčku, ale zároveň může čekat finanční postih za špatnou práci v depu.
Honda se s McLarenem rozloučila dvěma body a Fernando Alonso svedl v souboji veteránů duel s Felipe Massou. Po několika náznacích a jízdě v závěsu Španěl překonal Brazilce až po zastávkách v boxech: Fernando tam byl o kolo dříve než Felipe a na první rovince dokázal o chlup lépe zahřátých pneumatik využít (stalo se tak ve 23. kole). Vandoorne měl problémy s vozem a v závěru houževnatě odolával tlaku Magnussena, takže Fernandova otázka, zda je možné ho nějak dostat na body, se ukázala jako bezpředmětná. Lance Stroll udělal v polovině závodu chybu při průjezdu kombinací zatáček 8 a 9 a ze zpomaleného záběru (který některým lidem unikl) bylo evidentní, že řádně utrpěla přední část jeho vozu, zejména spoiler. Kanaďan byl pak hodně pomalý, spadl na konec startovního pole a nic na tom nezměnila ani další zastávka v boxech ve 37. kole.
Sezóna tedy skončila. Čtyřnásobný mistr světa Hamilton od svého zisku titulu podobně jako před dvěma lety nejenže nevyhrál ani jeden závod, ale nezískal ani pole-position či nejrychlejší kolo v závodě. Nás teď čekají prázdniny krátké a pracovní, už brzy se pustíme do zpracovávání statistik a vůbec zhodnocení celé sezóny obvyklým způsobem, na jaký jste na F1NEWS.cz zvyklí. Do té doby vás doufám nebudeme nudit podobně, jako dnešní závod - což není výtka, ale smutné konstatování faktu.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.