Horká půda a závodní trať, které se někdy říká Monako bez domů - Hungaroring, na kterém se obtížně předjíždí a tudíž má postavení na startu značný vliv. To byly kulisy posledního závodu před letní přestávkou, do něhož vyrážely Ferrari stejně jako v Monte Carlu z první řady.
Tři špičkové týmy rozdělené v prvních třech řadách - to byla overtura k maďarské Grand Prix, která se do značné míry rozhodla hned na začátku, i když to tak v průběhu závodu nevypadalo. Drama gradovalo až téměř do posledního kola, ale nakonec dvojice Ferrari obhájila své postavení na startu.
Právě start rozhodl do značné míry o osudu Red Bullu. Max Verstappen překvapil především Hamiltona a venkem se pokusil zaútočit v první zatáčce, ale odstředivá síla ho vynesla až za okraj trati. Na krátké rovince před zatáčkou 2 se dostal po bok týmového kolegy, při nájezdu do zatáčky pak probrzdil a pravým předním kolem trefil bočnici Ricciardova vozu. Australan se zoufale snažil zkorigovat jankovité auto, ale ve třetí zatáčce se postavil napříč. Po projetí celého pole se pokusil přimět svůj red bull k jízdě, ale tryskající olej a voda z poškozeného boku dávaly jasnou indicii, že po šesti závodech Ricciardo cíl neuvidí.
VIDEO: Video: Sestřih Velké ceny Maďarska 2017 (zdroj: formula1.com)
Startovní pole se tedy srovnalo v pořadí Vettel, Räikkönen, Bottas, Verstappen, Hamilton, Sainz, Alonso, Pérez, Vandoorne a Ocon. Tak také pět kol kroužilo za safety carem, než byl Ricciardův vůz odstraněn a kluzká trať za zatáčkou 3 náležitě ošetřena. Po restartu se čelo poněkud roztáhlo, zatímco mezi španělskými piloty vypukl tvrdý souboj, který byl na popud Alonsa dokonce později vyšetřován.
Drama se začalo rýsovat zhruba po první čtvrtině, kdy Vettel vyslal do svého boxu znepokojivou informaci, že jeho řízení vykazuje tendenci táhnout vůz doleva. Bylo to dobře vidět i ze záběrů do kokpitu, že volant nebyl v přímém směru nastaven rovně. Zatím se ale nedělo nic zásadního, proběhly i jediné pit-stopy, seřazené hezky kolo po sobě (Bottas - 31, Hamilton - 32, Vettel - 33, Räikkönen - 34). Dva z pilotů mohli být nespokojeni - u Bottase měli mechanici potíže s utažením levého předního kola, podařilo se jim to až napodruhé, Räikkönena zase těsně před vjezdem do boxů pozdržel o kolo zpět jedoucí di Resta. V čele jel v tu chvíli Verstappen, ovšem s břemenem 10 vteřin, což byl jeho trest za způsobení kolize. Holanďan stavěl až ve 43. kole a vrátil se s poměrně velkou ztrátou za oběma Ferrari a Mercedesy.
Stříbrné šípy zavelely k útoku, protože Vettel dostal z depa pokyn, aby maximálně šetřil vůz a pokoušel se objíždět obrubníky. Tím se za něj dotáhl nejen týmový kolega, ale i duo Mercedesů. Hamilton měl určité problémy s vysílačkou, kdy pouze mohl přijímat zprávy, ale v rozhodujících fázích závodu se zase zařízení "dalo dohromady". V nájezdu do 46. kola na konci cílové roviny udělal Bottas Hamiltonovi místo a Brit se pustil do stíhačky rudých ořů z Maranella. Dokázal se dostat za Räikkönena až na odstup jedné vteřiny, ale vlastně nikdy nepodnikl žádný útok. Občas i chyboval, jako v 59. kole v zatáčce 5, kdy byl příliš široký. Tyhle desetinové ztráty a předjíždění opozdilců hrálo do noty Ferrari a i když si Kimi neustále stěžoval, podařilo se Vettelovi a jemu nakonec první dvě místa ubránit.
Do závěru závodu mohl promluvit i výborným finišem Verstappen, který se dostal do závětří Bottase, ale své šance zhatil v 67. kole, když v šikaně nezvládl smyk a jeho odstup opět narostl. V posledním kole Hamilton, vědom si dohody s vedením týmu, na Bottase počkal a v poslední zatáčce ho pustil vpřed. A jentaktak, že tím nenabídl šanci Verstappenovi, který se prohnal cílem v těsném závěsu obou Mercedesů.
Fernando Alonso potvrdil prognózy, že v Maďarsku má McLaren velkou šanci. Sice nezvládl po restartu předjet Sainze jr., nevyšel mu ani druhý pokus, když po zajetí do boxů (jeli tam v 36. kole s Carlosem současně) na mladšího krajana nevyzrál. Ale nakonec svůj skvělý výkon korunoval posunem na výborné šesté místo už o kolo později a jako prémii si vydobyl i v samotném závěru nejrychlejší kolo. Výkon týmu podpořil i Stoffel Vandoorne, i když i ten se připravil o dvě pozice tím, že při zastávce v boxech (43. kolo) přejel o dobrého půl metru obvyklé stání, mechanikům tím přidělal práci a sobě zásadní zdržení.
Na Maďarsko bude chtít asi velice rychle zapomenout Nico Hülkenberg. Po penalizaci se prodíral z hloubi pole a po startu se v první zatáčce setkal kolo na kolo s Grosjeanem. Potom se nějakou dobu vezl za Palmerem, než na pokyn z boxové zídky svého kolegu v 19. kole předjel. Dostal se dokonce do bodované desítky, ale při zastávce v boxech (45. kolo) nešlo mechanikům sundat pravé přední kolo. Trvalo to víc než půl minuty a Němc se z šestého místa propadl až na třinácté. Navíc ho v 61. kole ze zatáčky 2 vytlačil mimo trať Kevin Magnussen, jenž v závěru závodu dostal za své počínání pětivteřinový trest. Nakonec zklamaný Nico dvě kola před koncem vzdal snahu a zajel předčasně do boxů.
Pit-crew v Maďarsku opravdu neměli svůj den. V 21. kole si Romain Grosjean stěžoval na lehký únik vzduchu z levého předního kola, byl povolán do boxů, ale mechanici mu špatně upevnili levé zadní kolo. Už při odjezdu to bylo zřejmé, protože muž u zmíněné části vozu signalizoval problémy. Grosjean odkroužil půl kola a musel vůz odstavit kvůli špatně upevněnému kolu, což ještě vynese týmu dozajista penalizaci.
Zmínku si zaslouží i Paul di Resta. Jeho jízda byla nenápadná a až na zmíněný incident s Räikkönenem kroužil pravidelně po trati. Bylo zřejmé, že závod je pro něj velkou fyzickou zátěží, takže když mu tým osm kol před koncem oznámil, že je třeba vůz odstavit, přijal to téměř s ulehčením. Lance Stroll zůstal v závěru pole a nepřipomněl ničím své předchozí výsledky.
Jak vtipně v cíli a s humornou nadsázkou předvedl Fernando Alonso, čeká nás nyní letní přestávka, do níž si Sebastian Vettel odváží náskok 14 bodů. Nelze ale pominout, že další dva závody - Belgie a Itálie - jsou tratěmi, kde se dá předpokládat převaha Mercedesu. Každopádně to vše se ukáže na konci srpna - do 25. dne tohoto měsíce se s vámi v módu Grand Prix loučíme.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.