Jeden z klasických okruhů v Silverstone hostil desátý závod letošního šampionátu. Čekalo se, jak si povedou Mercedesy po dalším konfliktu v Rakousku, ovšem Hamilton a Rosberg v tréninku naznačili, že by Stříbrné šípy neměly mít vážnějších problémů.
Proměnlivá situace se nakonec stala realitou - zatímco Martin Brundle v roli komentátora procházel roštem a zpovídal piloty a další osobnosti (Nigel Mansell, John Surtees či boxer Frank Bruno), začalo čtvrt hodiny před startem opravdu pršet. Šlo o opravdu velmi silný déšť, ale na druhou stratu bylo jasné že jde nejspíš o přeháňku, protože na obzoru už se oblačnost trhala a prosvítala modrá obloha. Trať však bylo mokrá, takže se zvažovala možnost startu za safety carem.
Necelých pět minut před začátkem déšť ustal, takže se na startovním roštu horečně rokovalo, jak vlastně proběhne start. Na trati bylo opravdu velké množství vozdy, takže vozy nazuly pneumatiky do mokra a závod začal za safety carem bez zahřívacího kola. Už v průběhu třetího kola si Hamilton stěžoval, že SC jede příliš pomalu a není možné udržet teplotu v pneumatikách. Lewis několikrát zajel až na úroveň SC, pak zase křižoval trať, aby neztrácel přilnavost. Na konci čtvrtého kola vyslal obhájce titulu jasný požadavek směrem k Charlie Whitingovi: "We go, Charlie!" Zda ho Whiting přímo poslechl, to nelze odhadnout, nicméně na konci 5. kola se Safety car odebral do boxů a začal skutečný závod.
Zatímco první čtveřice zůstala na trati s mokrými pneumatikami, zbytek startovního pole se vrhl do boxů a způsobil tam občas nemalé problémy. Zatímco Hamilton v čele poněkud poodjel, Verstappen neustále dotíral na Rosberga a ztrpčoval mu život. První ze zmíněné čtyřky zamířil pro zeleně označené pneumatiky Ricciardo v 6. kole, o dvě kola později ho napodobila i úvodní trojice. Po 9. kole se startovní pole seřadilo následovně: Hamilton, Rosberg, Verstappen, Pérez, Ricciardo, Räikkönen, Sainz, Massa, Bottas, Hülkenberg, Alonso a Vettel.
V době, kdy Vettel jako první zkusil přejít na středně tvrdou směs se dotáhl Verstappen na Rosberga a po dvou kolech soustavného tlaku a drobné chybě Rosberga v zatáčce Becketts dokázal posunout svůj red bull v zatáčce Chappel před Mercedes. Vzápětí začal sázet jeden nejrychlejší čas na kolo, mírně se začal přibližovat i Hamiltonovi, ale také se dopouštěl drobných chyb. V rozpětí 16. až 20. kola přešlo celé startovní pole s výjimkou odpadlíků na slicks a Rosberg pomaličku začal stahovat odstup na druhé místo. Napomohla tomu i situace z 28. kola, kdy nejdřív Hamilton a vzápětí Verstappen v Abbey nezvládli nájezd do zatáčky a museli využít servisní komunikace. Rosberg toho dokázal využít a pověsil se do závětří Verstappena, ale přes několik útoku v zatáčce Stowe musel čekat osm kol, až do 38. okruhu, než se mu podařilo dostat dopředu.
Němec začal stahovat odstup od Hamiltona, ale potkala ho další pohroma. V závěru 47. kola mu v zatáčce Club zůstal viset sedmý stupeň, takže jeho odstup klesl ze 4 vteřin na jedenáct a za jeho zády se nepříjemně blízko objevil opět Verstappen. Rosberg si ho k tělu nepustil, ale informace, které mu přicházely od týmu, byly následně prošetřovány, zda nešlo o nedovolenou pomoc.
Osamělý závod jel Ricciardo, který po výměně pustil před sebe Péreze, ale ve 22. kole si svou pozici vzal zpět na Hangar Straight, kde se při tomto závodě velice často a s oblibou předjíždělo. Pak už absolvoval poklidnou jízdu, protože na trojici před sebou neměl a soupeři za ním byli hodně daleko. Dá se říci, že obdobně na tom byl i Hülkenberg, který zpočátku závodu sváděl tvrdý souboj v sestavě Massa, Hülkenberg, Alonso, Vettel a Kvjat. Když se probojoval dopředu, jel rovněž závod bez možnosti se posunout, ale i být ohrožen.
Ferrari neprožil zrovně nejlepší závodní víkend. Räikkönen měl stejně jako mnoho jiných problémy v Abbey, kde se málem srazil se Sainzem, který tu vyjel mimo trať, pak se mu ale povedlo najít dobrý závodní rytmus a pět kol před cílem se mu podařilo zdolat sveřepě se bránícího Péreze. To Vettel měl potíží nad hlavu - po startovní penalizaci předvedl v 18. kole v Abbey hodiny a ztratil kontakt se skupinou pronásledovatelů. Složitě se pak probíjel vpřed, není třeba připomínat, že Kvjata ve 29. kole zdolal ve Stowe, ale horší pro něj bylo 37. kolo, kdy se kolo na kolo pustil do boje s Massou a ve Village ho vytlačil z trati, sám ovšem putoval mimo ni taktéž. Vzápětí byl předmětem vyšetřování a vyfasoval pět trestných vteřin. Do konce závodu tak dělal všechno možné, aby unikl posunu mimo bodovaná místa na úkor Kvjata a Buttona.
Fernando Alonso bude dalším pilotem, který nebude na Silverstone vzpomínat v dobrém. Srdnatě sváděl souboje především s oběma piloty Williamsu, ve 20. a 21. kole na rovince před zatáčkou Brooklands svedl dvakrát fantastický souboj s Massou, poprvé dokonce brousil pravými koly travnatý pás, ale jeho vteřina hrůzy přišla ve 24. kole, kdy se dvakrát otočil kolem své osy a doplachil až k samé bariéře v Abbey. Naštěstí udržel motor v chodu a dokázal se vrátit na trať - bohužel se značnou ztrátou.
Po úspěchu v Rakousku zažil tentokrát Manor hořký víkend. Wehrlein byl prvním, kdo vylétl z trati a uvázl v kačírku. Stalo se tak v 7. kole a kvůli jeho nehodě byl dokonce aplikován režim Virtuálního safety caru, který ale trval jen půldruhého kola. Harjanto měl podobné problémy, ale ani jemu nebylo dopřáno dokončit závod, také on vyletěl z trati a po dlouhém letu bokem se zastavil metr od bariéry. A když jsme u smůly - v 17. kole se nevyznamenali mechanici Renaultu, kteří špatně upevnili Palmerovi pravé zadní kolo, které mu po pěti metrech upadlo. Domácí pilot tak vyfasoval trest 10 vteřin stop & go, ale kvůli svému odstoupení ho vůbec neodpykal.
Lewis Hamilton byl po skončení závodu přešťastný, přeskočil dokonce svodidla děkoval na dálku divákům. Na stupních vítězů zářil, ale s Rosbergem neprohodil ani slovo. Na německého pilota dokonce diváci krátce zabučeli (že by odplata za Rakousko?) a po ceremoniálu se opět vydal k fanouškům a nechal se od nich doslova nosit na rukou.
Informace o Rosbergově případném trestu přineseme vzápětí.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.