Letošní třetí závod a celkem šestý bez přerušení dokázal vyhrát Nico Rosberg a soupeřům se v celkovém hodnocení vzdaluje mílovými kroky. Ze špičky byl jedním z mála, který prošel čínskou Grand Prix bez potíží.
Přitom start pro třicetiletého Němce tak optimálně nevypadal, záhy se před něj dostal Daniel Ricciardo. Každopádně ale vedoucí muž průběžného pořadi ušel kolizi, která značně ovlivnila rozložení startovního pole a ovlivnila i závod. Räikkönen ze třetího místa se dostal na levý okraj a jeho zaváhání chtěli využít Vettel a Kvjat. Ruský pilot se odvážně vřitil na vnitřní okraj a přinutil Vettela k úhybnému manévru, po kterém následovala kolize obou Ferrari. Aby toho nebylo málo, dopředu se deroucí Hamilton, který po problémech v tréninku startoval z posledního místa, kolidoval s Felipe Nasrem a po výletu mimo trať za úvodním esíčkem rovněž přišel o přední spoiler. A aby těch karbonových trosek nebylo málo, další Sauber pilotovaný Ericssonem se postaral o přední křídlo Romaina Grosjeana.
Oba piloti Ferrari a obhájce titulu tak museli do boxů k výměně poškozených částí svých vozů, ale problémy pokračovaly. Ve třetím kole na konci dlouhé rovinky se roztrhla levá zadní pneumatika Ricciardovi a bylo jasné, že na trať poputuje safety car. Zda šlo o důsledek nějaké drobnější kolize nebo Australan najel na nějaké úlomky v inkriminované oblasti, to nebylo zcela průkazné.
Také se tak stalo a jeho výjezdu ve 4. kole využila valná část startovního pole k zajetí do boxů. Tím pádem se startovní pole promíchalo a došlo k zajímavému pořadí, ve kterém například figurovaly vozy Manor na 4. (Wehrlein) a 8. (Harjanto) místě - takhle vypadala první desítka v 5. kole: Rosberg, Massa, Alonso, Wehrlein, Gutiérrez, Kvjat, Palmer, Harjanto, Pérez, Bottas. Ale když se Maylander se svým vozem uklidil zpět do boxů, začalo se vše vracet do obvyklých kolejí. Vettel však smůle neušel, další velmi lehká kolize v 10. kole s Bottasem znamenala opětovné poškození už jednou vyměněného křídla, ale i když směrové segmenty z něj nakonec v oblasti nájezdu na cílovou rovinku upadly, Němec a tým se rozhodli, že jej nahrazovat nebudou.
Na trati s ohledem na rozdílné strategie a poměrně značný počet zastávek v boxů panovala lehce nepřehledná situace, například Hamilton v závodě stavěl celkem pětkrát, zatímco vítězný Rosberg potřeboval jen dvě zastávky. Nico také vlastně po defektu Ricciarda a jeho propadu na chvost startovního pole ztratil potenciální soupeře. Neměl absolutně žádné problémy, dokonce si mohl dovolit i drobné chyby, které ho sice stály nějakou tu desetinu z jeho stále rostoucího náskoku, ale nebyly natolik významné, aby co do dramatičnosti zpochybnily jeho spanilou jízdu.
Lewis Hamilton byl ve zcela jiné pozici. Čekalo se, že předvede bleskový průlet startovním polem, ale poškozený spoiler znamenal čáru přes rozpočet. Hned na počátku si také Brit odbyl dvě zastávky v boxech, aby se nemusel ohlížet na povinnost využití dvou směsí. Klíčový se pro něj nakonec stal v závěrečných kolech souboj s Felipe Massou. Přes veškerou snahu, korunovanou několikerým probržděním, se mu zkušeného Brazilce nepodařilo dostat pod takový tlak, aby udělal chybu, což v boxech oslavoval Massův otec vítěznými gesty. Naopak se zezadu dokázali přiblížit postupně Ricciardo a po něm Räikkönen. Co nezvládl Hamilton po několik kol, povedlo se Australanovi resp. Finovi během jediného kola. Byl to scénář jako udělaný na kopírce - nejdřív oba předjeli Lewise a pak jim stačil jediný útok na Massu. Na vině mohlo být nějaké poškození Hamiltonova vozu, ale když ve 47. kole spadl Hamilton za Räikkönena, opticky vzdal svou snahu a zůstal za Felipem až do konce závodu.
Ferrari na rozdíl od většiny týmů vsadily na dojezd na žluté směsi, což se ukázalo být dobrým krokem. Především Vettel se rychle probojoval do závětří Daniila Kvjata, který také ušel nějakému postihu. Společně s Vettelem kopirovali své strategie, zajeli současně k poslední zastávce v boxech a krátce po výjezdu se ukázal rozdíl mezi žlutou směsí na Sebastianově voze a bíle označenými pneumatikami na Red Bullu Kvjata - Vettel ho snadno zdolal, ale na dostižení Rosberga nemohl ani pomyslet.
Williamsy opět ztrácely v závěru závodu, jestliže Massa dokázal odrazit útoky Hamiltona, jak už bylo řečeno, Ricciardo a Räikkönen si s ním poradili velice snadno. Bottas se dlouho držel za zády svého kolegy, ale postupně klesal víc a víc a v samotném závěru musel spolknout hořkou pilulku mající chuť Toro Rosso. V 54. kole v zatáčce za dlouhou rovinkou probrzdil a dostal se před něj Versttapen, v posledním kole dokázal zúročit tlak i Sainz a vylepšil si svou pozici. Sluší se dodat, že Verstappen měl podstatně "mladší" pneumatiky, ale Španěl je zase o tolik lepší než Fin neměl.
Je otázkou, jak by se dařilo McLarenům, které doplatily na přerušenou druhou část kvalifikace. Button se pohyboval poměrně vysoko v první desítce, ale nakonec oba vozy spadly mimo body a v závěru svedli Alonso a Button "bratovražedný" boj o 12. příčku. I díky Jensonově chybě si ji nakonec připsal Fernando Alonso.
Dalším smolařem byl Nico Hülkenberg. Jako by nestačil incident v Q2, za nějž byl značně kritizován, v závodě dostal penalizaci 5 vteřin za opravdu velice kuriózní přestupek - v boxové uličce byl příliš pomalý! Zrovna tak Sergio Pérez ještě čekal, jak dopadne jeho vyšetřování, které si komisaři nechali až po závodě (o penalizacích pro tým čtěte zde).
Po slibných výsledcích tentokrát zcela propadl Haas. Grosjean se trápil na konci startovního pole a dvě kola před cílem dokonce žádal, aby mohl vůz s blíže nespecifikovanými problémy odstavit, ale do sluchátek zazněla prosba, aby s ním dojel do cíle. Lepší byl tentokrát Gutiérrez, ale ani on žádnou díru do světa neudělal.
Pro závod bylo rovněž specifické, že v závěru závodu zajížděli nejrychlejší kola piloti, od kterých bychom to rozhodně nečekali - Button, Grosjean a nakonec definitivně uspěl Hülkenberg. V cíli jsme byli svědky zvláštní situace, kdy si bodované pozice rozdělilo pět týmů, takže jejich piloti byli v tomto směru stoprocentní. To také platilo pro výsledkovou listinu, opět jsme byli svědky závodu, z něhož neodstoupil ani jeden vůz, ba co víc, ztráta toho posledního na vítěze byla de facto minimální. V zákulisí za stupni vítězů se ještě dohrávala situace z úvodní zatáčky mezi Vettelem a Kvjatem, když Sebastian předtím do vysílačky a poté i osobně označil Kvjatův manévr za riskantní a prohlásil, že do ní vletěl jako torpédo.
Nic to nemění na věci, že Rosbergovi vyšly skvěle první závody sezóny a značně se utrhl "zbytku světa", který od druhé do páté příčky dělí pouhých 11 bodů. Pohoda Rosberga trvá, Hamilton aby pomalu začal přemýšlet nad způsobem, jak se vrátit do hry. Čína však naznačila ještě jednu skutečnost: Ferrari se opravdu Mercedesu blíží, i když ještě na jeho úrovni zcela není. Ale především souboj Räikkönen-Hamilton něco málo naznačil. Počkejme si tedy do Ruska a pak budeme mít jasnější představu, jak se může letošní šampionát rozvíjet.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.