Grand Prix Japonska je proslulá nepředvídatelností povětrnostních podmínek a přeháňky nebo souvislý déšť tu nejsou žádnou výjimkou. Tak tomu bylo i v prvním pátečním tréninku, který divákům, choulícím se pod deštníky, mnoho zábavy nenabídl.
Tedy abychom byli přesní, co do počtu výjezdů mimo trať to byla podívaná zajímavá, zejména v oblasti zatáčky Spoon. Někteří piloti si v ní zkoušeli únikové manévry hned několikrát, ale všechny tyto neplánované pobyty za vyměřenou dráhou skončily bez jakéhokoli poškození drahých monopostů. To vše za teplot vzduchu: 19 °C, trati: 22 °C, relativně slabého větru a téměř maximální vlhkosti vzduchu: 99 %.
Jako první vyjel na trať Ericsson, následovný Kvjatem a Ricciardem, vítěz posledního závodu Vettel byl v pořadí čtvrtý, ale i další piloti testující povrch promáčené Suzuky většinou zůstali u instalačního kola a poté se zase vrátili zpátky. Všichni pochopitelně měli k dispozici pneumatiky do mokra. Nejhorší na pozornost byly zatáčky 4, 7 a 12, kde tekoucí voda vytvořila malý potůček, při jehož zdolávání se ozýval nepříjemný aquaplaning. Mercedesy čekaly celých dvacet minut, než si vyzkoušely nepříjemné podmínky, někteří piloti trávili v boxech bez jediného výjezdu ještě delší čas.
Prakticky celá půlhodina měla neměnný ráz, až pět minut po jejím uplynutí se rozjel do měřeného kola Alonso, ale pár drobných chyb ho zahnalo zpět do boxů. Teprve po hodině se do toho obuli mladíci od Toro Rosso a Verstappen, i přes viditelné potíže v zatáčce 12, umožnil časoměřičům "stisknout" v cílové rovince stopky - 1:51,741. Prakticky bezprostředně po něm projel cílem Sainz jr. časem na tisícnu vteřiny stejným, jen s dvěma sekundami odsupu. Pak už se přidávali další odvážlivci. Mezi nimi čněli piloti Williamsu, kteří s ohledem na lehce klesající intenzitu z nebe padající vláhy zkusili pneumatiky Intermediate, ale ukázalo se, že v této chvíli to ještě nebyla ta správná volba (Bottas 1:55,761, Massa 1:53,097).
Zhruba dvacet minut před koncem tréninku byla asi dešťová clona nejslabší, okamžitě toho využili opět u Toro Rosso a Vettel (ten na mokré směsi zaostával výkonem 1:51,773 a 1:51,270). Druhý čas byl pořád o něco málo horší než Rosbergův, proto vsadil Němec na zeleně označenou směs, ale na krajana v Mercedesu nestačil. Zato nastupující generace se předvedla v plné parádě a Sainz šel překvapivě, ale zaslouženě do čela. Vzápětí se do jeho závětří dostal Kvjat - a bylo po zkouškách. Déšť opět zhoustl, na intermediate to bylo stále nebezpečnější, takže Hamilton, který vsadil na vyjetí v samotném závěru a musel nazout pneu do mokra, zůstal v poli poražených. Nedařilo se ani Räikkönenovi, který ve snaze vyzkoušet si "zelené" pneumatiky těsně před šachovnicovou vlajkou opustil dráhu v první zatáčce.
Štěstí měl Massa, jenž projel štěrkovou zónou těsně před přemostěním trati, ve Spoon vyjeli Nasr, Verstappen, Räikkönen, Ericsson, další problémy měl Bottas ve čtvrté zatáčce a 130R - to vše v jednom kole. V závěru déšť houstl, takže se dá těžko předvídat, jak bude vypadat druhé tréninkové klání. Ostatně Ricciardo, Maldonado a Palmer (pod dohledem otce) tradičně nahradivší v prvním tréninku Grosjeana, absolvovali jediné kolo, ostatní z těch, co neměli žádný měřený čas, na tom nebyli o moc lépe.
McLaren nejenže sesadil Red Bull z trůnu v Poháru konstruktérů, ale teď ještě vyvolal bouři hněvu mezi soupeři těsně před startem nové sezóny.
Napětí ve Ferrari roste. Jak si sedminásobný šampion Lewis Hamilton poradí s mladým rivalem Charlesem Leclercem? Souboj těchto dvou hvězd bude jedním z největších taháků sezóny 2025.
Lewis Hamilton vyráží za historickým osmým titulem, tentokrát v ikonických barvách Ferrari. Rok 2025 by mohl být jeho nejlepší šancí, ale cesta k triumfu nebude bez překážek.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.