Sezóna s doposud největším počtem závodů - nelze mluvit o nejdelší, protože dříve se jezdilo sice méně závodů, ale s většími intervaly - se blíží ke konci a polito nastoupili k vůbec poslednímu volnému tréninku na Yas Island v Abú Dhabí.
Stále panovala poměrně značná teplota - velký to kontrast proti Kataru. Slunečné počasí vygenerovalo 28°C, trať se ohřála na 41°C a vlhkost vzduchu dosáhla 60 % a zesílil i vítr, tradičně vanoucí severozápadním směrem na 12,2 km/h. Jako v předchozích případech měli piloti k dispozici pneumatiky Pirelli v rozsahu C5-C3.
Časomíra se rozběhla, ale většina pilotů se teprve chystala „do zbroje“, nebo lelkovala ve svých garážích. Nakonec po třech minutách se na trati objevili osamělé vozy Aston Martin - Alonso před Strollem - na tvrdých pneumatikách, což bylo víkendu první případ, kdy je někdo použil. Ale šlo jen o zaváděcí kolo, následovala výměna v boxech za středně tvrdé. V závěru první desetiminutovky se pak na okruhu předvedli Gasly.a nováček Doohan. Pierre také po deseti minutách zajel první měřený čas 1:26,040, ovšem poznamenaný chybou na výjezdu ze zatáčky 6. Vzápětí ho překonal Doohan (1:25,633), přičemž oba piloti jeli na nejměkčí směsi. Poté se na okruh vrátily Aston Martiny, ostatní stále vyčkávali. Po čtvrthodině jsme registrovali pouhé čtyři měřené výkony. Mírné drama zažil na dlouhé rovince Alonso, jemuž nízko nad hlavou přeletěl pták, takže Španěl lehce uhnul ze stopy.
Po 17 minutách se konečně okruh začal zaplňovat, i když třeba Red Bully a Williamsy si nadále hověly v boxech. Nakonec to byly právě modré vozy, kdo čekal s výjezdem nejdéle. Opět se na vrcholek dostaly Haasy a Magnussen průběžně vedl (1:24,700 a 1:24,470). Verstappen (a ještě Sainz jr.) vyjeli na středně tvrdé směsi, ale Max byl časem 1:24,985 lepší než Pérez na měkké (1:25,072), i když Mexičan vůbec nezajel čisté kolo (chyby v zatáčkách 1 a 5). Ve chvíli, kdy si Russell tak trochu ve stylu scény z filmu „Marečku, podejte mi pero“ stěžoval, že vůz je dobrý, ale jede hodně pomalu, trnuli fanoušci Ferrari, protože za zádí Sainzova vozu se objevil svétlý kouř. Ačkoliv se někteří piloti dokázali zlepšit, dvacet minut před koncem byla situace na čele zajímavá - nadále vedl Magnussen a za ním se nacházeli Sainz jr. (1:24,631) a Verstappen - oba na žluté sadě. Na opačném pólu trčely vozy VISA Cash App RB. Až čtvrt hodiny před koncem vyletěl do čela nečekaně Albon. Pohled do garáže Ferrari nevěstil nic dobrého - Sainz jr. opustil vůz a ten stál na zvedácích bez kol...
V poslední čtvrthodině však teprve začaly řádné kvalifikační simulace a časy padaly jak WIndows svého času blahé paměti. První se pod hranici 1:24,0 dostal Piasti, následován Norrisem a Verstappenem (ten si ale stěžoval na špatnou činnost předních brzd), na chvost se přesunuly Aston Martiny - a to si v úvodu tréninku Alonso pochvaloval, že dnes čeká dobré výkony. Ještě před chvílí první Albon spadl mimo TOP10.
Poslední pokus se nepovedl Norrisovi, jenž kromě první zatáčky vycestoval hodně daleko za okraj tratí pod hotelovým přemostěním. Nic to ale nezměnilo na triumfu McLarenu, velmi nadějném výkonu Haasů (všimněte si rozdílu mezi oběma piloty!), mizérii Leclerca a Aston Martinu, jenž ani při posledních pokusech výrazně neposkočil vpřed.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.