Bylo otázkou, zda Max Verstappen potvrdí své vzepětí z Brazílie a dokáže vyjet potřebný bodový náskok na stíhajícího Norrise. Tato otázka ovšem nedokázala zakrýt spanilou jízdu obou Mercedesů, při níž se blýskl především sedminásobný šampion Lewis Hamilton.
Chladné počasí trápilo týmy po celý víkend, teplota jen málokdy přesahující 12°C je nutila pečlivě naplánovat startegii, od počátku bylo jasné, že se pojede na dvě zastávky. Na startu byla většina vozů obuta do středně tvrdé směsi, pouze Alonso zariskoval a vsadil na nejměkčí, oponenty pak byli Pérez, Bottas a Colapinto s bíle označenými pneumatikami. Argentinec po těžké nehodě v kvalifikaci prošel zdravotní prohlídkou a mechanici dali jeho zdemolovaný vůz dohromady, ovšem Franco do závodu vyrazil z pit-lane.
Start zvládl dobře Russell, Gasly se nechal vyvézt Sainzem jr. na vnější okraj a po vnitřku proklouzl na druhé místo Leclerc. Hned v prvním kole se prošetřovalo Zhouovo vyjetí mimo trať v zatáčce 8, Magnussen si stěžoval na Lawsona, že několikrát měnil směr - tyto dva incidenty nebyly důvodem k penalizacím, zato Piastri byl vyšetřován za porušení startovní procedury.
Co se týče vedoucí pozice, Russell spolehlivě ovládl závod a nedal s jedinou výjimkou nikomu šanci, aby se přiblížil ke zlatému stupínku. Zmíněná situace nastala v úvodních kolech, kdy se k Britovi přiblížil Leclerc a zkoušel dvakrát zaútočit na jeho pozici, ale George obě snahy eliminoval a pak už nenašel po celý závod soupeře. S přehledem zvládl obě zastávky v boxech (13. a 33. kolo - vždy za 2,4 vteřiny) a jestli ho v samotném závěru dotahoval Hamilton, měl jistotu, že se nepokusí situaci nijak zdramatizovat. Šachovnicovou vlajkou ho odmávl herec Sylvester Stallone, jenž se ve své oblasti k rychlým kolům také věnoval (film Driven).
Oč byla vedoucí pozice nezáživná, zajímavější byly bitvy o stupně vítězů. Hamilton si postupně klestil cestu, v 8. kole zdolal Piastriho, v dalším okruhu Cunodu a ve 14. kole zajel do boxů. Propadl se a do vysílačky dal najevo své rozladění, když se ptal, o kolik pozic vlastně přišel. Vzápětí předjel Magnussena na sedmém místě a čekal, jak si poradí se zastávkami soupeři. V 21. kole se dotáhl na Leclerca, ale i přes výhodu DRS se přes něj nedokázal dostat. Situaci vyřešil ve 28. kole zastávkou v boxech, ve 31. kole pokořil Verstappena a zatímco sázel jedno nejrychlejší kolo za druhým, pozvolna ukrajoval z Russellova náskoku. Dostal se k němu až na necelých pět vteřin, ale poté zvolnil a potvrdil triumf Mercedesu. Ačkoliv o prémiový bod za nejrychlejší kolo přišel, mohlo ho těšit ocenění fanoušků, kteří ho 32 % zvolili pilotem dne.
Ferrari mělo možná na lepší výsledek, ale poněkud se - jak bývá u italské stáje zvykem - zamotalo do strategie. Leclerc stavěl jako druhý z celého startovního pole v 10. kole, podruhé pak ve 32. okruhu (ovšem pit-stop o délce 2,9 vteřiny byl zjevně nepovedený). Dokázal ustát útoky Hamiltona a na příkaz týmu mu ve 27. kole udělal místo Sainz jr. Hamilton se však před něj pozdější zastávkou dostal, takže pak už byla jen otázka, jak naloží s Verstappenem. Do této situace promluvil i Sainz jr., jenž po výměně pozic provedl na vjezdu do boxů úhybný manévr a zůstal ještě jedno kolo na trati, ačkoliv žádal výměnu pneumatik (poprvé stavěl v 11. kole). Zastávka číslo 2 následovala kolo po Hamiltonovi a ve 32. kole zdolal Leclerca na nezahřátých pneumatikách. Verstappena Španěl předjel ve 41. kole, Leclercovi se to podařilo o pět kol později - ale to bylo maximum, co ,rudé oře maranellské' mohly dokázat.
Verstappen měl jediný cíl - dojet před Norrisem. Postupně se prosadil až na 3. místo - stavěl ve 12. a 28. kole, přičemž první pit-stop byl v rámci GP USA vůbec nejrychlejší (2,0). Když ho oba piloti Ferrari nechali za sebou, měl na Norrise náskok 10,001 vteřiny a bylo jasné, že pokud Holanďan neudělá chybu, bude moci slavit čtvrtý titul v řadě. Tak se také stalo - Max Verstappen se zařadil po bok Juan-Manuela Fangia, Alaina Prosta, Michaela Schumachera, Sebastiana Vettela a Lewise Hamiltona - všichni získali čtyři a více mistrovských titulů.
McLareny jakoby se smířily s porážkou. Piastri navíc dostal očekávaných pět vteřin navíc, ačkoliv nebyla docela jasná příčina prohřešku - objevil se titulek false start, ale podle záběru se Australan ,neulil'. Poté byla penalizace zdůvodněna špatnou startovní procedurou. Oscar si trest odbyl při první zastávce (11. kolo), podruhé stavěl ve 26. okruhu a postupně se vrátil na pozici za Norrisem. Lando postupně na 6. příčce klesal mimo dosah soupeřů (stavěl v 10. a 31. kole) a snad jako symbol snahy zastavil potřetí ve 49. kole pro nejměkčí pneumatiky, aby vybojoval bod útěchy za nejrychlejší kolo.
Strhující duel se odehrál o „body pro zbytek světa“. Zapojilo se do nich hned několik pilotů a nejlépe nakonec tato mise vyšla Hülkenbergovi. Německý veterán se dostal nejvýše na 6. pozici, zastávky v 15. a 34. kole proběhly také bez problémů a Nico mohl zaútočit z 12. místa. Postupně zdolal Lawsona (36. kolo), po strhujícím souboji i Cunodu (44.) a v součtu s návštěvou boxů svých soupeřů získal velmi důležité body. Srdnatě bojoval i Pérez, jenž jen obrácenou strategii (tvrdá-středně tvrdá-tvrdá směs) a své vrcholné představení si připravil na 37. kolo - po dlouhé rovince před zatáčkou 14 zaútočil společně s Magnussenem na Lawsona a naráz předjel oba soupeře. Ve 46. kole se mu povedlo nechat za sebou Alonsa a skromně přispěl do kasičky Red Bullu.
Naději pro Kick Sauber držel poměrně dlouho Guanyu Zhou, jenž jel v USA jeden ze svých lepších závodů. Zvolenou strategií se dostal až na 6. místo, ale druhá zastávka ho z 9. místa poslala na 15. pozici. Tu si vylepšil předjetím Ocona (44. kolo) a Colapinta dvě zatáčky před cílem, ale k bodům to měl Číňan pořád daleko. Chvíli se na bodovaných příčkách objevil i Albon, ale Williamsy v USA jednoduše neměly co nabídnout, stejně jako Aston Martin. Alonsovo umístění jde spíš na účet jeho zkušeností. S hořkostí v duši odjíždí z Las Vegas Alpine: Gasly postupně ztrácel pozice ve prospěch Leclerca (start), Verstappena (4. kolo), Norrise (8.) a pět kol po zastávce v boxech (11. kolo) hlásil na boxovou zídku ztrátu výkonu, poté se z jeho motoru zakouřilo a bylo po nadějích. Ocon zase ve 29. kole projel boxovou uličkou, což vyvolalo údiv, nezastavi a žádná informace o trestu se nikde neobjevila - že by zaskočil mechaniky? Nakonec ani on neobhájil bodované příčky a postupně se propadl do třetí pětky v pořadí.
Verstappen tedy nepřipustil významné drama a definitivně rozhodl šampionát, jenž se zpočátku zdál být velmi nudný, poté hodně napínavý. McLaren a Lando Norris aspoň získali cenné zkušenosti, které mohou zúročit v příštím ročníku.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.