Nabitý program americké Grand Prix pokračoval přesně o půlnoci našeho času kvalifikaci pro samotný hlavní závod. Leccos šlo odpozorovat z předchozích částí, ale jak se ukázalo, nemá smysl dělat účet bez hostinského.
Teplota se oproti sprintu prakticky nehnula (28°C), zato trať byla poměrně horká - 40°C. Vlhkost vzduchu se ustálila na 40 % a vítr, vanoucí stále jižním směrem, postupně slábl (9,3 km/h). Očekával se tuhý souboj mezi Verstappenem, jenž do Austinu přijel jakoby pokropený živou vodou, ovšem nad piloty se vznášel strašák traťových limitů, zejména v zatáčkách 12 a 19.
Q1 - 18 minutAlbon, Zhou a oba vozy Alpine zahájili celý kvalifikační proces. Albon se ovšem vrátil do boxů, takže první čas byl zapsán Zhouovi (1:35,479), ale zpočátku nebyly výsledky až tak průkazné, protože někteří piloti nasadili na první pokusy použité pneumatiky. Nejdéle čekali v boxech piloti Mercedesu a Haasu, Alonso pokračoval v malé kontroverzi s Lawsonem, neboť se mu nelíbilo, jak Liam otálel s výjezdem z boxů, takže ho jednoduše předjel.
První pokusy ovládl Verstappen (1:33,690), ale bylo evidentní, že rozhodovat se bude až na nové sadě pneumatik. Opět se škrtalo: Cunoda se nevešel do dvanácté, Hamilton a Leclerc do devatenácté zatáčky. Lewis navíc i tak zajel bídný čas (1:35,178), jenž by nestačil ani na věčně posledního Zhoua. Naopak velmi vysoko se vyšvihl Gasly, ovšem do USA přijel s aktualizacemi svého vozu, které bohužel jeho týmový kolega Ocon neměl. Skvěle se prezentoval Lawson, jemuž se podařilo zajet třetí nejlepší čas (1:33,339).
Napětí u Mercedesu rostlo, neboť 230 vteřin před koncem kvalifikace byli oba piloti v eliminační zóně. Ale zatímco Russell se pochlapil a vystřihl čas 1:33,536, Hamilton se dál trápil a výkon 1:34,154 ho ponechal na prvním nepostupovém místě! Nebylo až tak důležité, že se ještě jednalo, zda i při druhém pokusu neporušil traťové limity v zatáčce 12. Zklamání prožil Colapinto, jenž své šance zhatil smykem v zatáčce 5. Nejlepší čas naměřili odpovědní činitelé Verstappenovi - 1:33,046.
Do Q2 nepostoupili: Albon, Colapinto, Bottas, Hamilton, Zhou
Q2 - 15 minutTentokrát Verstappen nečekal a vyrazil před klubkem dalších pilotů jako první - a také měl úvodní čas, i když o 0,008 horší než jeho předchozí výkon z Q1. Ferrari vyjelo na použité sadě a zejména Leclerc se propadl na poslední místo (1:34,046). Za ním už byl jenom Lawson, jehož tak jako tak čekala penalizace, kterou si musel odpykat kvůli komponentům na někdejším Ricciardově voze... Z toho důvodu žádal Cunoda u týmového vedení, aby mu Liam poskytl slipstream.
Do druhých pokusů už se Leclerc vydal na odpovídající směsi a společně s Verstappenem, Norrisem a Sainzen jr. zajeli časy lepší 1:33,0. Nutno ovšem poznamenat, že Russell, Norris a Piastri už druhé pokusy neabsolvovali, natolik si byli jistí svými časy. V závěru se strhl boj o postup mezi Haasy a Aston Martiny. Hülkenberg nenavázal na dobrý výkon, protože hned v zatáčce 1 se mu smýkl vůz a za prvním pokusem zaostal o 108 tisícin. Alonso soustředěným výkonem odsunul za sebe Cunodu a totéž se v závěru povedlo i Magnussenovi, takže Haas měl opět jeden vůz v TOP 10. Gasly nadále pokračoval ve spanilé jízdě, Verstappen opět ovládl tuto část výkonem 1:32,584.
Do Q3 nepostoupili: Cunoda, Hülkenberg, Ocon, Stroll, Lawson
Q3 - 12 minutPrvní trojicí na trati byli Magnussen, Russell a Norris, přičemž Kevinův čas oba druzí jmenovaní bez potíží překonali. Tentokrát hranici 1:33,0 prolomilo hned šest pilotů, opět se jeden čas mazal - Pérez si špatně najel do zatáčky 8 a jízda přes obrubník ho v následující devítce vynesla za okraj trati. Alonso vsadil na jediný pokus a ušetřil si tak zklamání, které ostatních devět pilotů stihlo.
Na postupně chladnoucí trati (během necelých 40 minut klesla teplota o pět stupňů) zahájil druhé pokusy Russell, ale pozornost se upírala na duel mezi Verstappenem a Norrisem, protože rozdíl 0,031 vteřiny nic neznamenal. Do konce kvalifikace chyběly tři vteřiny, když George Russell v zatáčce 19 nezvládl svůj vůz, proletěl únikovou zónou a zastavila ho až bariéra. Protože jel jako první, žluté vlajky v daném úseku znamenaly, že celý had vozů zamířil rovnou do boxů. Mohl Verstappen sebrat Norrisovi nejlepší čas? Lando byl v prvních dvou sektorech pomalejší, Max ten první zajel ve fialové barvě. Ale to už se nedozvíme.
Ve hře bylo ještě nebezpečné vypuštění Gaslyho z boxů, jehož mechanici poslali bezmála do Verstappenova boku. Incident byl zaznamenán a není vyloučeno, že ještě kromě už známých penalizací dojde k nějaké úpravě na startovním roštu.
Pozn.: Omlouvám se za mírné zmatky, ale v adminu je špatně nastavené označení jednotlivých částí - výsledky sice jsou nadepsány 2. trénink, ale samozřejmě jde o kvalifikaci na závod. Děkujeme za pochopení.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.