Jak na houpačce - dopoledne deštivo, odpoledne se nad Zandvoort nastěhuje slunce a nabízí prakticky optimální podmínky. Třetí trénink závodnímu poli moc šancí vyzkoušet si vozy pro kvalifikaci nenabídl; trať jim byla k dispozici necelých 18 minut.
S ohledem na povětrnostní podmínky byly teploty a vůbec počasí oproti dopoledni odlišné - teplota povyskočila na 24°C, trati na 31°C, vlhkost vzduchu se držela na 67 procentech, ale oproti předchozím dnům bylo prakticky bezvětří (1,0 km/h). "Rosničkáři" ovšem predikovali 40% možnost deště. Piloti měli k dispozici pneumatiky tvrdosti C3-C1, ty si v druhém tréninku mohli náležitě vyzkoušet. Slunce sice svítilo, ale nešly přehlédnout mraky nad mořem.
Q1 - 18 minut:Bylo neuvěřitelné, že v boxech Williamsu byl téměř připraven monopost pro Sargeanta, ovšem na začátku Q1 ještě mechanici usilovně pracovali. Právě kvůli němu toho piloti nemohli v posledním tréninku mnoho vyzkoušet, zvláště domácí Verstappen měl před oranžovými tribunami co dohánět - ve druhém a třetím tréninku pro něj byla TOP 3 mimo dosah. Na trať vyjel jako první Hülkenberg a stanovil výchozí čas 1:13,062. Záhy se přes něj začali dostávat ostatní piloti, nakonec se po sérii prvních pokusů dostal do čela Hamilton (1:11,375) s náskokem 0,002 vteřiny před Norrisem. Verstappen čekal osm minut, než se vydal na trať a jeho výkon rozhodně nebyl excelentní, ale stačil na třetí místo (1:11,393). Norris přitom při svém pokusu ještě v zatáčce 10 chytil smyk, jenž ho nějaký čas stál.
Do křížku se dostali v zatáčce 9 Pérez a Hamilton. Lewis se stěhoval co nejvíc ke kraji a neměl kam uhnout, ovšem Checo měl o situaci jiný názor: "Co tam ten **** idiot dělá? ****!" stěžoval si do vysílačky. Hamilton na boxovou zídku vyslal lakonický vzkaz: "Byl jsem co nejvíc mimo jeho dráhu."
Do nepříjemné situace se dostával Sainz jrl, jemuž nevyšel ani druhý pokus. Před jeho posledním pokusem dokonce figuroval na 18. místě. Verstappen ani druhý pokus nedokončil, protože chyboval za šikanou. V ohrožení se tak ocitl i Pérez, ale o všem rozhodly poslední pokusy - Sainz jr. vykouzlil v té chvíli nejlepší čas 1:11,327, za něj se zařadil Leclerc (1:11,370), ale poslední pokusy ještě vylepšili Pérez (1:11,006) a Russell (1:11,049) - který si pár minut předtím stěžoval, že jeho vůz nemá žádný přítlak. Ferrari se tak na poslední chvíli spasilo, zázrak u Williamsu se nekonal - Sargeant se na trať nedostal
Do Q2 nepostoupili: Ricciardo, Botas, Zhou, Ocon, Sargeant
Q2 - 15 minut:První na trať vyjely rudé oře z Maranella, ovšem časy nebyly příliš excelentní (1:11,835 Sainz jr., 1:11,665 Leclerc). Reálnou podobu časů nastolily McLaren - nejdříve Piasti (1:10,505) a po něm Norris o 0,009 vteřiny rychlejší. Verstappen stále nebyl v optimální pohodě, ale dokázal si zajistit klid časem 1:10,811.
McLareny a Russell (1:10,552) už na trať podruhé nevyjeli, totéž risknul i Verstappen. Ferrari musely zabojovat, ale situaci jim notně zkomplikovali výborným časem Albon. Po projetí cílem byl Sainz jr. na hraně, ale k všeobecnému překvapení ho nepřekonal Hamilton. To se naopak povedlo Strollovi a Leclercovi, takže Carlos zůstal před branami Q2.
Už při výjezdu se Verstappen ptal na možnost deště, protože obloha se čím dál kabonila. Nakonec i Q2 byla kompletně suchá. Sainz jr. si ještě v dojezdovém kole stěžoval, že Hülkenberg před ním zůstával v rychlých zatáčkách (při druhém pokusu), ale to už na věci nic nezměnilo.
Do Q3 nepostoupili: Sainz jr., Hamilton, Cunoda, Magnussen, Hülkenberg
Q3 - 12 minut:Oblaka stále houstla, proto se ihned po zahájení odpočtu vydali na trať Norris, Verstappen a Piastri, následovaní Leclercem a Gaslym. Nikdo nechtěl čekat, mohl přijít déšť a zhatit veškeré šance. Piastri zajel první měřený čas, ale z této trojice byl nakonec nejrychlejší Norris (1:10,074). Verstappen v poslední Luyjendijk Bocht vzal podlahou obrubník a hned žádal garáž, aby prověřila podvozek. Možná to byla ona desetina a půl, co mu chyběla na Norrise. Aston Martiny s Albonem a Pérezem zatím vyčkávali v boxech - zelené vozy hodlaly využít klid na trati a vyrazily po sedmi minutách. Odevzdaný Alonso po svém rychlém kole poslal na boxovu zídku vzkaz: "Víc už toho nedokážu!"
Necelé čtyři minuty před závěrem kvalifikace vyjeli na trati všichni ostatní, tedy včetně Péreze a Albona. První se do akce pustil Verstappen a na jeho jízdě byla vidět obrovská snaha, ale také drobné chybičky. Zajel druhý fialový sektor a po průjezdu oranžová masa na tribunách vybuchla nadšením, které ovšem po šesti vteřinách zhasl Norris - jako jediný se vešel pod 1:10,0 a určitě mu pomohl první nejrychlejší sektor. Leclerc se sice zlepšil, ale do TOP 4 nepronikl. Aston Martin zjevně připravil sám sebe o lepší výsledek, protože jediný pokus v této konstelaci nebyl dostatečný. Zajímavostí je, že Pérez opět nedokázal v rozhodujícím momentě zúročit poměrně nadějné výsledky z tréninků i prvních dvou částí kvalifikace.
Boj o startovní pozice měl hodinu resp. dvě a půl hodiny po skončení ještě dohru - byli diskvalifikováni Alex Albon a Lewis Hamilton. Podrobnosti jsou v samostatném článku.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.