Ještě nedávno GP Brazílie, nyní už počtvrté oficiálně GP São Paulo, znamenala pro mnoho pilotů hořké a nenaplněné ambice. Rozhodně však nenudila až do posledních možných chvil. Ostatně, vzpomenete si, kdy naposledy v boji o stupně vítězů dělilo dva vozy 0,053 vteřiny?
Ačkoliv se predikovalo chladnější počasí, nakonec povětrnostní podmínky byly prakticky shodné se včerejším sprintem - diváci se vyhřívali na sluníčku ve dvaceti stupních, teplota trati kolísala od 45 do 50°C. Na startu to bylo podobné i s volbou pneumatik, ba ještě o něco výraznější, protože středně tvrdou směs zvolil jediný Logan Sargeant, jinak všichni měli měkké pneumatiky.
První drama nastalo ještě předtím, než se rozsvítila světla na startovní rovince. Charles Leclerc vyputoval v zahřívacím kole z trati v zatáčce 8. Jestliže se ještě chvíli zdálo, že vůz rozjede, jeho hlášení o problémech s hydraulikou či brzdami záhy jakékoli naděje monackému pilotovi sebralo. Ferrari nastoupovalo do závodu podobně jako v Kataru pouze s jedním autem.
Další vzrušení přinesl start - ve středu pole se Magnussen dostal zleva před Hülkenberga, jehož ovšem v téže chvíli zdolával po druhé straně Albon. Ačkoliv se Nico pokusil přibrzdit a ze sevření uniknout, došlo ke kontaktu s Williamsem, ten se stočil doleva a trefil přídí pravé zadní Magnussenovo kolo. Svlečený plášť ze zadní pneumatiky Albonova vozu se dostal pod Hülkenbergův Haas a vystřelil do vzduchu - naplno trefil Ricciardův zadní spoiler. Vpředu při nepřehledné situaci se stal dalším postiženým Piastri, rovněž v oblasti zadního spoileru, do nějž narazil rotující Magnussen. Na trať byl vyslán Safety car, Oscar s Danielem zamířili do boxů, ale už v nájezdu do 3. kola byly vyvěšeny červené vlajky. První fáze Grand Prix skončila po čtyřech minutách.
Restart byl naplánován na 18:31 našeho času a mechanici McLarenu resp. AlphaTauri sice odvedli neuvěřitelnou práci, když poškozené vozy dokázali opravit, ale právě kvůli onomu zajetí do boxů byli Piastri s Ricciardem o kolo zpět. Na startovním roštu se tedy seřadilo sedmnáct vozů v pořadí Verstappen, Norris, Hamilton, Alonso, Stroll, Russell, Pérez, Sainz jr., Ocon, Cunoda, Gasly, Bottas, Zhou, Sargeant, Hülkenberg, Piastri a Ricciardo a vyrazili ke zbývajícím 66 kolům.
Ve vedení se v podstatě nestalo nic zásadního, pouze docela malé vyrušení Verstappena z klidu vyzkoušel na rovince mezi Curva do Sol a Subbida do Lago v 8. kole Norris, kdy naznačil útok na vedoucí pozici, ale už na konci kola měl Holanďan náskok 1,3 vteřiny. Bravurně zvládl zastávky ve 28. a 57. kole (žlutá a zpět červená směs) a jediné, co ho mohlo mrzet, byl ztracený prémiový bodík za nejrychlejší kolo, což bylo jisté zadostiučinění pro Norrise. Verstappen tak pokořil hranici 500 získaných bodů.
O Norrisovi už byla řeč, třetí místo podstatnou část závodu obhajoval Alonso. Protože Mercedesy nejenže nebyly dost rychlé, ale jejich piloti se trápili i s pneumatikami, zdolal Fernando Hamiltona ve 4. kole a zdálo se, že ho čeká poklidná jízda. Byl tu ale ještě ambiciózní Sergio Pérez. Ten se postupně posunoval také a postupně za ním zůstávali Russell (14. kolo) a Hamilton (18.), poté následovala první zastávka (21.), zatímco Alonso stavěl o pět kol později. Ve 35. kole už byl Mexičan vteřinu za Španělem, ale pak jakoby ztratil rytmus nebo se na středně tvrdé směsi přestal dobře cítit, rozdíl narostl na tři vteřiny. Druhou zastávku absolvoval Checo ve 47. kole a Fernando hned v následujícím okruhu - na nejměkčí směsi se Sergio v 54. kole dotáhl na Aston Martin a následovala lavina útoků, které ovšem Alonso celkem spolehlivě odrážel. Velké finále nastalo v předposledním kole, kdy Pérez na cílové rovince konečně posunul svůj vůz před zelený monopost a uhájil pozici i na následné rovince. Alonso si však svůj velký útok připravil právě tam o kolo později, ačkoliv se Pérez snažil bránit zaujetím defenzivní stopy na vnitřní straně, nejzkušenější pilot startovního pole uspěl. Poslední možnou šanci už Mexičan nevyužil, takřka "mrtvý závod" rozhodla polovina desetiny vteřiny.
Hamilton i Russell se trápili, George neustále lkal nad absencí týmové spolupráce, postupně se však propadali stále více dozadu. Russell nakonec dostal v 58. kole pokyn, aby svůj vůz odstavil. Hamilton musel shltnout nepříjemné pilulky v podobě pádu až na osmé místo - protrápil se k výsledku, který mu titul vicemistra notně vzdálil.
Sainz jr. se dokázal držet na sedmém osmém místě a dělal vše pro to, aby získal Ferrari alespoň nějaký bod. Kupodivu nestačil ani na Strolla, jenž mu při druhém pit-stopu v 54. kole nabídl velkou šanci, když mu mechanici nedokázali včas vyměnit pravou přední pneumatiku. Jenže v poklidu se Kanaďan opět dokázal utrhnout, Španěl navíc v závěru hlásil potíže s páčkou podřazování, ale vůz do cíle dovezl.
Sympatický závod jely francouzské Alpiny a na rozdíl od Mercedesu tady zafungovala týmová režie na jedničku - rychlejší Gasly dostal ve 49. kole volno od Ocona a vzápětí dotáhl a předjel Hamiltona. I Ocon se dočkal bodů, stejně jako Cunoda využil stoupající formy AlphaTauri a po soubojích s Bottasem zapsal do kasičky italského týmu další body. Alfa Romeo byla jediným týmem, jenž musel během závodu oba vozy z trati stáhnout, což zejména u Bottase byla škoda, protože se pohyboval na hranici bodovaných příček.
Čeká nás tedy krátká přestávka, lze říci, že šampionát už dozná změn jenom v nižších patrech klasifikace, ale čeká nás ještě návrat do města hazardu - v Las Vegas se naposledy jelo v roce 1982.
Úvodní kvalifikace sezóny 2025 v Albert Parku skončila neúspěchem pro nováčky Kimiho Antonelliho a Liama Lawsona, kteří vypadli už v první části. V závěru kvalifikace si pole position zajistil Lando Norris, který porazil týmového kolegu Oscara Piastriho o 0,084 sekundy, přičemž Max Verstappen dokončil kvalifikaci na třetím místě.
Lewis Hamilton se připravuje na svůj premiérový závod za Ferrari během Velké ceny Austrálie, kde se chystá ukázat, že jeho přechod k italské stáji přinese výrazný pokrok v jeho kariéře, po náročném roce 2024 s Mercedesem.
Oscar Piastri před domácím publikem zazářil a ovládl dramatický třetí trénink v Melbourne, kde se první tři jezdci vměstnali do rozdílu pouhých osm setin sekundy.
Red Bull plánuje požádat Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) o výjimku, která by umožnila jednomu z jejich jezdců, jenž ještě nedosáhl věku 18 let, získat superlicenci a účastnit se závodů Formule 1.
Lewis Hamilton po druhém tréninku na Velké ceně Austrálie překvapil fanoušky, když prozradil svou předpověď ohledně pole position.
Generální ředitel F1 Stefano Domenicali zamíří po úvodní Velké ceně Austrálie do Thajska, aby jednal s organizátory, kteří doufají, že se jim podaří uspořádat závod v ulicích hlavního města Bangkoku.
Integrace Carlose Sainze do týmu Williams probíhá hladce. James Vowles, šéf týmu, popisuje Španěla jako „bojovník poslaný z nebe“ díky jeho pracovní morálce, která skvěle zapadá do hodnot týmu.
Juki Cunoda se podělil o překvapivý moment, kdy mu Red Bull oznámil, že prohrál v závodě o post týmového kolegy Maxe Verstappena s Liamem Lawsonem.
Fernando Alonso po úvodních trénincích v Melbourne k Australské Grand Prix 2025 vyjádřil svou frustraci vůči mediálním rozhovorům a rozhodl se zcela vynechat komentáře. Po prvním tréninku, kde skončil na 8. místě, a po druhém, ve kterém klesl na 13. pozici, jasně odmítl jakékoliv rozhovory s novináři.
Mercedes měl v pátečních trénincích na Velkou cenu Austrálie problémy s optimalizací výkonu mezi měkkými a středními pneumatikami, což ovlivnilo jejich kvalifikační simulace.
Lando Norris byl nejrychlejší v prvním tréninku, ale ve druhém ho předstihl Charles Leclerc, zatímco britský jezdec nadále hledá optimální vyvážení vozu. Max Verstappen se potýkal s nedotáčivostí a obsadil až sedmé místo, což potvrzuje, že Red Bull zatím postrádá konkurenceschopné tempo.
Oliver Bearman se omluvil týmu Haas po své nehodě během prvního tréninku na Velké ceně Austrálie, která ho připravila o druhou část pátečního programu. I přes rozsáhlou opravu vozu se mladý britský nováček na trať nevrátil.