Nejdelší a jeden z posledních přírodních okruhů v kalendáři F1 je znám svým nevyzpytatelným počasím. Třebaže letos po proměnlivých předchozích částech závodního víkendu byl predikován suchý závod, i tentokrát se schylovalo k malému dramatu.
Po předchozí povětrnostní loterii meteorologové slibovali suchý závod, nicméně vedení okruhu Spa-Francorchamps predikovalo 40% možnost, že nějaká ta kapka spadne. Každopádně bylo spíš teplo (30°C) s nárazovým větrem. Pirelli přivezlo do Belgie směsi C4-C2 a se piloti na startu rozdělili do dvou skupin: většina nasadila nejměkčí směs, pouze McLaren, Aston Martin, Russell a Hülkenberg sáhli po středně tvrdé. Posledně jmenovaný do závodu vyrazil z boxové uličky.
Vracečka La Source už zhatila šance nejednoho pilota a byli jsme svědky mnoha karambolů. Letos tu zhasly šance Sainze jr. a Piastriho. Španěl nájezd hodně utáhl a tím přitiskl Australanův McLaren na zeď. Oscar nejspíš utrpěl poškození závěsů, protože už ve druhém kole odstoupil, Carlose nechal tým, aby se trápil až do 23. kola. Měl poškozený pravý bok a dle analýzy inženýrů ztratil 5 % aerodynamiky. Třebaže se nabízela reminiscence s včerejším kontaktem dvojice Pérez-Hamilton, komisaři tentokrát netrestali.
Verstappen se tak posunul na 4. místo a bylo jen otázkou času, kdy začne usilovat o své letošní celkově desáté a osmé vítězství v řadě (sprinty nepočítaje). Třetího Hamiltona zdolal v šestém, druhého Leclerca v devátém a na vedoucího Péreze mu chyběly tři vteřiny. Checo zastavil poprvé ve 14. kole, Max kolo poté, přičemž na tomto procesu Verstappen vydělal 0,7 vteřiny. Během dvou kol byl Holanďan v Mexičanově závěsu a na Kemmel Straight ho bez potíží zdolal. Pak už jenom navyšoval odstup a nezaskočil ho ani lehký déšť, jenž nad okruh dospěl v 19. kole. Nikdy však nedosáhl takové intenzity, aby přinutil kohokoliv pomýšlet na nasazení intermediates. I když Verstappen ve 21. kole málem chytil v Eau Rouge smyk, na cestě k vítězství ho už nic nezastavilo. Druhé zastávky Red Bull zopakoval ve stejném pořadí (30. a 31. kolo) a jediné, co Maxe mohlo mrzet, byl tentokrát nezískaný extrabod za nejrychlejší kolo.
Za dvojicí Red Bullů jel vlastně osamělý závod Leclerc. Pérez ho předjel hned po startu na Kemmel Straight, o Verstappenovi už byla řeč. Hlídal si tedy Hamiltonův mercedes a rozdíl mezi nimi sice osciloval od 1,8 do 3,6 vteřiny, ale přímé ohrožení Lewis pro Charlese neznamenal. Také tady byl podobný scénář ve strategii - Hamilton byl poprvé u mechaniků ve třináctém, podruhé v 28. kole, Leclerc vždy o kolo později. Hlavně podruhé se Hamilton přiblížil krátce do dosahu DRS, ale Charles útok ustál a poté se opět vzdálenost mezi nimi posunula na obvyklou hodnotu. Russell v přímých soubojích byl asi nejaktivnější, ostatně jeho strategie byla od Hamiltonovy odlišná (George stavěl ve 23. kole), takže si opravdu zazávodil. Rozhodující pro něj bylo předjetí Norrise ve 25. kole. V samotném závěru se přiblížil i Alonsovi, ale to bylo vše, čeho mohl dosáhnout.
Alonso po včerejším debaklu ve sprintu zpočátku vypadal poněkud odevzdaně, ale od 12. kola se rozjel a několika souboji (například v 16. kole s Russellem) se posunul hodně dopředu. Při Hamiltonově druhé zastávce se dokonce dostal na jedno kolo před Brita, ale spíš tím jenom prospěl Leclercovi, sám totiž musel podruhé do boxů (31. kolo). Pátou příčkou si ale připomněl úspěšný úvod do sezóny. To samé se ovšem nedá říci o Strollovi. Ten sice držel slušné umístění, ale nezvládl souboje s Russellem a zejména Oconem, jenž ho předjel dvě kola před cílem.
Oč méně se toho dělo vpředu, o to zajímavější byly duely ve dvou zbývajících třetinách. Především se čekalo, zda McLaren bude pokračovat ve spanilé jízdě, ale po Piastriho odstoupení jako by oranžovým došel dech. Norris už v 6. kole zajel do boxů a nazul (mimochodem jako jediný) tvrdé pneumatiky, aby se propadl až do třetí pětky. Druhá zastávka a nasazení nejměkčí směsi ho opět "nakopla", ale své umístění si vydobyl spíš vytrvalostí. Ve 25. kole ho překonal Russell a v samotném závěru mu po krku šel ambiciózní Ocon, tady lze bez nadsázky říci, že si Lando uhájil svou pozici s vypětím všech sil.
U Alpine si mohli dělat naděje, protože Gaslyho solidní výsledek dával jistou šanci. Oba piloti se také drželi kolem hranice bodovaných příček a po druhé výměně pneumatik (nejměkčí směs) dokázali útočit. Gasly bohužel skončil necelé dvě vteřiny za body, ale Ocon se dostal o dost výš. Postupně zdolal Albona (30.), po několika kolech dotírání Cunodu (38.) a jeho drtivý finiš odnesl i Stroll (42.). V samotném závěru se Esteban blížil i k Norrisovi, ale stejně jako Russell už si o další příčku nepolepšil.
Dalším útočníkem byl Guanyu Zhou. Z hloubi pole se předvedl několika brilantními manévry a mezi 38 a 43. kolem postupně překonal Ricciarda, Hülkenberga a Magnussena. Jízdu jak na horské dráze předvedl Albon, ovšem jeho výkon značně ovlivnil fakt, že stavěl hned třikrát. Těžko říci, zda Williams odepisoval tak rychle pneumatiky, Albon tím ale přišel o body, protože jeho vůz se ukázal být opravdu rychlý. Skrovné konto týmu AlphaTauri nakonec v hodině dvanácté rozšířil Juki Cunoda, ačkoliv v jednu chvíli se pohyboval na 7. místě. V závěru si dokázal ohlídat přibližujícího se Gaslyho, jemuž se povedl jednoznačně nejatraktivnější vzájemný souboj - ve 33. kole jeli s Albonem bok po boku od zatáčky Les Combes až do Pouhonu, tedy přes šest zatáček, než Alex musel přiznat porážku.
Nyní nás čekají formulové prázdniny, ale ať bude během nich téma jakékoli, dá se předpokládat, že o mistru a Poháru konstruktérů už je rozhodnuto. Třebaže - například při vzpomínce na rok 1976 a jiné - se nic nikdy nemá míti předem za definitivní.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.