Grand Prix na dosah Kaspického moře slibovala dramatický náboj, ale ten byl slepý už krátce po jedné třetině závodu. Oba vozy Ferrari musely stáhnout bojovou zástavu a Red Bull si skutečně výletním způsobem dojel pro další dvojité vítězství
Slunečné počasí, takřka letní teplota (27°C), trať sálající ve výši 49°C, vlhkost vzduchu 56 % a značně nestálý vítr, za těchto podmínek se piloti seřadili ke startu do osmého závodu letošní sezóny. Patnáct vozů začalo na středně tvrdé směsi, pětice Ocon, Ricciardo, Bottas, Stroll a Schumacher vsadila na nejtvrdší směs škály Pirelli, jenž do zakavkazské republiky dovezl nejměkčí specifikace C3-C5.
Na startu Leclerc mírně zaváhal a to stačilo Pérezovi, aby už v první zatáčce byl před ním. Mexičan, zjevně naladěný na městské okruhy, byl při chuti a Charlesovi ujížděl až na odstup mírně přesahující dvě vteřiny. Verstappen byl sice chvíli na dosah červenému Ferrari, ale ani s DRS se mu nedařilo dostat se za svého týmového kolegu. První zápletka nastala v 10. kole, kdy Sainz jr. před zatáčkou 6 zaznamenal potíže s brzdami. Nasměroval svůj vůz do únikové zóny a piloty na trati zpomalil virtuální safety car. Leclerc se stihl dostat do boxů, nejspíš ještě před režimem VSC, dost možná na základě informace od Sainze a předpokladu, že odklizení jeho vozu chvíli potrvá. S ním do boxů zajeli Gasly, Hamilton, Cunoda, Albon, Zhou, Magnussen, Russell a Schumacher.
V čele byl nyní Pérez následovaný Verstappenem - Red Bull nicméně zavelel k týmové režii a Pérez po instrukci "No fighting" pustil na začátku 15. kola Maxe dopředu. Oba Red Bully pak absolvovaly zastávku - Pérez v sedmnáctém, Max v devatenáctém kole, čímž se nakrátko dostal do vedení s náskokem kolem deseti vteřin Leclerc. Jenže v následujícím okruhu za zatáčkou 16, zavlál za jeho zádí zlověstný dým a Monačan mohl jen bezmocně dovézt Ferrari do boxů. Od té chvíle závod ztratil na čele jakékoli napětí. Duo "rudých býků" zkušeně dotáhlo závod do konce, navíc ještě zvládlo prakticky zadarmo druhou zastávku při dalším VSC po defektu Magnussena. Verstappen si sice stěžoval na nějaké problémy s brzdovým pedálem tři kola před cílem, ale o jaké potíže asi šlo naznačil následný fialový sektor... Druhý Checo za Maxem, jenž měl jediného soupeře v boxové zídce, s níž se handrkoval o rychlost, ztrácel dvacet vteřin.
Mercedes opticky šplhá nahoru, ale v podstatě jen vyhrál nad zbytkem pole. Russellovi vyšla jízda naprosto bez potíží, nemusel vlastně s nikým bojovat, takže další pódiové umístění bylo odměnou za jistotu. Hamilton se ke své čtvrté příčce prokousával hodně obtížněji. Ke konci první třetiny závodu se hodně trápil s Oconem, před nějž se nemohl dlouho dostat, nakonec se mu to podařilo v 18. kole. Podruhé stavěl podobně jako oba Red Bully a Russell při druhém VSC a jeho hlavním cílem se stal Gasly, jenž vsadil na jednu zastávku. Rychle smazal dvanáctivteřinový rozdíl a ve 44. kole se posunul na čtvrté místo. Jeho pozice však byla vykoupena bolestivým způsobem - dvě kola před cílem už téměř necítil v poskakujícím voze záda.
K hodně dobrým pozicím měli blízko piloti AlphaTauri. Gasly se dlouho držel na 4. místě a o jednu příčku přišel už zmíněnou strategií ve prospěch Hamiltona. Protože za ním měli piloti podobně rozložený závod, konečně se mohl radovat z dobrého výsledku. Cunoda se pohyboval na šestém místě, ovšem v jeho případě zasáhla vyšší moc v podobě poškozeného systému DRS. Vedení závodu mu v 36. kole ukázalo černou vlajku s oranžovým středem, což znamenalo zajet do boxů a pokusit se problém odstranit. Juki o kolo později u mechaniků zastavil, ti problematické místo zalátali lepicí páskou, ale Japonec se propadl až na 13. místo.
Alfa Romeo si vybrala také slabší víkend. Zhou se sice propracovával kupředu a v jednu chvíli dokonce figuroval na bodované příčce, ovšem ve chvíli, kdy měl na dosah další vylepšení své pozice přišla z boxů jasná zpráva, aby odstavil svůj monopost. Bottasovi po celý závod chyběla rychlost, i týmový kolega ho dokázal bez potíží zdolat, takže nakonec jeho jízda na výdrž nedopadla po výsledkové stránce tak tragicky, ovšem pro Alfu určitě tento propad není nijak příjemný.
Bojovný den měl čtyřnásobný šampion Vettel a přímo na závodní trati dokázal, že dvakrát do jedné řeky vstoupit lze. Když ve 13. kole útočil na rovince před zatáčkou 3 na Ocona, promeškal brzdný bod a musel do únikové zóny. O dvanáct kol později, stejným způsobem, na stejném místě už na téhož soupeře vyzrál. Protože piloti kolem něj jeli na podobné strategii, podařilo se mu udržet pro Aston Martin velmi solidní umístění - zvláště když Stroll byl na trati, kde před pěti lety v barvách Williamsu poprvé vystoupil na stupně vítězů, odjel nemastný neslaný závod a v jeho závěru byl odvolán do boxů.
Alpine a McLaren si rozdělili zbývající body a až do samotného konce šlo o napínavou záležitost. Ocon byl velmi sveřepým soupeřem a nedal svou kůži lacino, nakonec ale s boje o vyšší příčky vypadl. Dvojice Ricciardo a Norris se postupně dotáhla na Alonsa, jenže se nedokázala dostat na dostřel Španělova vozu. V komunikaci běžela vzrušená debata, zvažovalo se prohození pozic, což vehementně prosazoval Norris, ale nakonec k němu nedošlo a Brit aspoň v posledních dvou kolech demonstrativně naznačil, že by si mohl na úkor týmového kolegy polepšit - kdyby ovšem měl od týmu svolení.
Otloukánkem se v Baku stal Nicholas Latifi. Na startu mechanici nestihli všechny předepsané procedury včas a Kanaďan tak do závodu vyrazil s vidinou penalizace 10 vteřin stop & go (odbyl si ji ve 4. kole). Nedosti na tom, v samotném závěru (44. kolo) vyfasoval dalších pět vteřin za nerespektování modrých vlajek. Jak se zdá, pilot Williamsu se nejspíš rozhodl zdolat své loňské maximum v počtu trestných vteřin...
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.