K Američanům může mít leckdo určité výhrady, ale v jednom mají naprosto jasno: jakmile začne v době konání závodu pršet nebo prší, je konec. I kdyby se jednalo o sebeprestižnější klání. Formule 1 má v tomhle směru co dohánět, což dokázala právě belgická Grand Prix
Nedělní odpoledne ve Spa-Francorchamps nevypadalo vůbec nadějně. Povětrnostní podmínky ještě horší než včera (12°C vzduch, 15°C trať, vlhkost vzduchu 95 %, vítr 7,5 km/h) a hlavně - nad okruhem se držela srážková oblast, zaplavující trať vydatnou vláhou. Bylo jasné, že v původním termínu se závod nepojede, což naznačilo vedení posunem startu na 15:10. Tím zahájilo nevídané martyrium, které odnesli především diváci.
Jako malou vsuvku uveďme, že na moknoucím startovním roštu chyběl Sergio Pérez. Když se vydal na okruh k nájezdu na startovní pozici, smýkl se mu jeho Red Bull v Les Combes a skončil se zdemolovanou přídí a vyvráceným pravým kolem ve svodidlech. Vůz byl dopraven do garáže a mechanici stáje se pustili do opravy, ač v tu chvíli nebylo vůbec jisté, jak to s případným Mexičanovým startem bude.
Masiho kancelář třikrát, vždy po pěti minutách, posunula začátek startu. V 15:25 se skutečně za safety carem pod vedením Berndta Mayländera vydali piloti na okruh. Po dvou kolech však byla vyvěšena červená vlajka kvůli neregulérním podmínkám. Hodiny ukazovaly 15:33 a nastal chaos.
Dohady, jak vlastně dál postupovat, zda může Pérez vůbec odstartovat (v době oněch dvou kol na trati nebyl), jak to je s časovými limity, to byla bramboračka té nejhustší konzistence. Nakonec se stále jasněji rýsovala varianta podle českého přísloví, aby se vlk nažral a koza zůstala nedotčena. V podstatě se neustále opakovalo oznámení, že se čeká na zlepšení povětrnostních podmínek, ovšem z radarů a dalších meteorologických zařízení bylo jasné, že nic takového, snad kromě několikaminutových chvilek, kdy pršelo méně vydatně, nelze očekávat. Nešlo jen o déšť, čas ubíhal a blížila se doba, kdy k vodní cloně přibude i soumrak. Ostatně limit pro konání Grand Prix v pravidlech stanoven je, takže se celá GP Belgie blížila k logickému závěru.
Jak ubíhaly minuty a hodiny, bylo stále více zřejmé, že Masi & spol. prostě chtějí neztratit tvář a vyhovět - bůhví čemu vlastně. Celá fraška skončila oznámením, že v 18:17 bude závod zrestartován. Nastala totiž ona zoufale očekávaná chvilička, kdy se alibistické vedení rozhodlo naplnit variantu minimálně 3 a více absolvovaných kol, aby bylo možné Grand Prix považovat za realizovanou s půleným bodovým ziskem pro piloty. Takže Verstappen v čele hadu pilotů v opět sílícím dešti (druhé kolo bylo mnohem horší než to v 15:30) projelo třikrát celý okruh, stáhlo se opět do boxů po druhé červené vlajce a poté v 18:44 Masi ulehčeně mohl celou "fantastickou" podívanou odpískat.
Zůstává jen otázkou, komu tohle všechno prospělo. Ke kontroverzní Grand Prix se velice brzy vrátíme.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.