Na určitou dobu poslední závod na španělském Circuit de Catalunya nesliboval příliš dramatickou podívanou – alespoň s ohledem na dosavadní průběh šampionátu. Nakonec se vše potvrdilo, jen s jedním intermezzem v podobě safety caru.
Už několikrát v historii šampionátů jsme narazili na závod, kdy se o všem rozhodlo prakticky v první zatáčce. Než ale vyrazili piloti ke startu mohli si užívat teploty kolem 20°C, přičemž trať „hicovala“ podstatně více (41°C). Vhlkost vzduchu postupně padala z 59 na 51 % a vítr konstantně vanul rychlostí 4,5 km/h. Startovní pole vyrazilo do závodu na nejměkčí směsi s výjimkou Räikkönena, Strolla, Kubici, Russella a z pit-lane začínajícího Hülkenberga.
Bottasovi na pole-position start vůbec nevyšel, což umožnilo třetímu Vettelovi se dostat na roveň obou Mercedesů. Jenže před první zatáčkou musel intenzivně brzdit a to se vůbec nelíbilo jeho pravé přední pneumatice. Navíc měl špatný výjezd z druhé zatáčky, takže ho v té třetí předjel Verstappen. Bottas po souboji s pilotem Ferrari musel korigovat lehký smyk a klesl na druhé místo. Další duel ještě předvedla dvojice Leclerc – Gasly: dopadl vítězně pro Ferrariho pilota. První kolo si určitě pamatovali Kvjat, který měl příliš široký výjezd ze zatáčky 3 a především Räikkönen, jenž o zatáčku dále vyjel přes kačírek až k bariéře.
Pak upadl závod do jisté monotónnosti – Hamilton sérií rychlých kol ujížděl Bottasovi, na toho nestačil Verstappen a trápící se Vettel odolával Leclercovi. Charles v 8. a 10. kole zkusil zaútočit, až zřejmě přišel pokyn z boxové zídky, takže Sebastian za zatáčkou 4 udělal kolegovi místo. Jenže to už Leclerc ztrácel na Verstappena 5 vteřin a nijak tento odstup nesnižoval, až po šesti kolech, ale to už se blížily zastávky v boxech.
První ze špice zamířil k mechanikům Vettel, trápící se na pneumatikách ve špatné kondici, náladu mu nezlepšili ani pit-crew, kteří zaváhali při výměně levého zadního kola. V následujícím okruhu zastavil Verstappen a Red Bull zkusil zajímavý tah – Holanďan dostal znovu nejměkčí směs. Záhy však bylo jasné, že to nebyl nejlepší tah, protože jezdil stejné časy jako Vettel na středně tvrdé a dokonce Leclerc, který ve 26. kole dostal nejtvrdší směs – také u něj mechanici nezvládli perfektně výměnu levé zadní pneumatiky.
Mercedesy zamířily do boxů hned za sebou – Bottas (27. kolo) a Hamilton (28. kolo) zvládli výměnu bez potíží a nadále dominovali závodu.
Vettel ve 36. kole dostihl Leclerca a ten mu udělal místo, ale na Verstappena čtyřnásobný mistr světa neměl nárok. Ve 41. kole si zajel pro druhou sadu žlutých pneu, a i když na trať vyjel až za Gaslym, ihned si od něj vzal pozici zpátky. Verstappen zamířil k povinné zastávce o tři kola později, navíc bylo jasné, že Mercedesům pláště až do konce nevydrží, Hamilton měl pravou zadní pneu na hranici existence. Ve 46. kole byl v boxech Bottas a pak se „potkali“ Norris a Stroll. Na trať vyjel safety car, čehož ihned využil Hamilton a s ním i Leclerc, ovšem zatímco Brit nasadil už použitou nejměkčí směs, Monačan si vzal opět středně tvrdou.
Restart při nájezdu do 53. kola si Hamilton ohlídal a vlastně jediný tvrdší souboj na špici svedl Leclerc s Gaslym. Ferrari nakonec před druhým Red Bullem zůstalo, ale na Verstappena se Vettel dotahoval marně, rozdíl mezi nimi nikdy neklesl pod jednu vteřinu. Hamilton opět nasázel několik nejrychlejších kol a pak už jen kontroloval své další vítězství.
K solidnímu úspěchu měl našlápnuto Haas, jenže po restartu se při vzájemném souboji ocitl Grosjean za zatáčkou 1 mimo trať. Zjevně se nepoučil a podobné extempore si zopakoval i v okruhu 57 a 58. Jeho Haas dostal tři pořádné rány od příčného obrubníku, takže nakonec ztratil pozici ve prospěch Sainze (k obrovské radosti většiny ze 160 428 diváků) a navíc další ránu do levého předního kola, a posléze i Kvjata. U Toro Rosso mohli být smutní, protože Daniil nedotáhl finální útok na Sainzův McLaren do úspěšného konce. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby v depu nepanovaly během režimu safety caru strašné zmatky – při dvojitém pit-stopu vůbec nebyly připraveny pneumatiky a Kvjat i Albon tak ztratili cenné vteřiny.
Zmíněná kolize mezi Strollem a Norrisem se odehrála na místě, kde se útočilo nejčastěji. Norris se udržel vedle Strolla, ale pořád byl o něco vzadu a Kanaďan mu v zatáčce 2 nedal dost místa, s čímž ale Lando mohl počítat.
Naprosto bez šance byl tentokrát Sauber. Kimi Räikkönen udělal už zmíněnou chybu, pak se pohyboval téměř celý závod v poslední pětce (s výjimkou při výměnách pneumatik). Giovinazzi už v 6. kole měnil pneumatiky, ale ani to mu nepomohlo. Renault se probudil příliš pozdě – Ricciardo se pokoušel překonal Albona a zapojit se do boje o bod, ale nakonec z toho nebylo nic. Hülkenberg zajel slušně, ale to znamenalo pouze posun z posledního místa na třinácté.
Hamilton s prémiovým bodem za nejrychlejší kolo opět převzal vedení v průběžné klasifikaci a Mercedes nadále drží rekordní šňůru double-triumfů. Pokud to takhle půjde dál, a to se s ohledem na spolehlivost Stříbrných šípů dá očekávat, budeme mít opět před sebou jeden z nejpředvídatelnějších šampionátů v historii F1.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.