Jak pokračovaly souboje týmových kolegů během letošního pátého závodního víkendu ve Španělsku? Jak si vedli jezdci v kvalifikaci, v závodě a jakou mají vzájemnou bilanci? Tentokrát se neděle odehrávala bez pilotů Mercedesů, kteří vzájemně kolidovali - udělalo pak odpoledne větší chybu Ferrari nebo Red Bull?
S Mercedesem byl letos potřetí rychlejší Hamilton než Rosberg, a to o 0,28 s. Lewis zajel kulatý čas - 1:22,000, což bylo o 0,765 s rychleji než rekord Räikkönen v letošních předsezónních testech na ultra-měkkých pneumatikách. Pomohlo mu nastavení, které převzal od svého týmového kolegy.
U Red Bullu se Ricciardo dobře vyrovnal s příchodem dravého mladíka Verstappena. Podle Hornera až do Q3 zřejmě chytře skrýval svou formu, v Q2 se snažil trochu ušetřit závodní pneumatiky a v poslední části kontroval o 0,4 s rychlejším časem než jeho nový týmový kolega.
Ferrari zažilo zklamání, když v kvalifikaci náhle vypadlo z tempa a zařadilo se až za Mercedesy a Red Bully. Räikkönen si s nástrahami katalánského okruhu poradil lépe než Vettel a snížil na 2:3. Problém spočíval v tom, že nedokázalo generovat potřebnou teplotu pneumatik na dráze, která byla příliš horká pro to, aby pneumatiky poskytovaly optimální přilnavost. V posledním sektoru vyžadujícím dobrou trakci se jim na povrchu přehřívaly. V poznání o tom, jak se gumy Pirelli chovají v celé šíři provozních parametrů za Mercedesem a Red Bullem zaostávají.
Ještě větší rozčarování panovalo u Williamsu po špatném načasování výjezdu Massy v Q1. Dostal se do provozu, další pokus nestihl, a tak se poroučel společně s vozy Manoru a Sauberu hned v úvodu. Jeho týmový kolega své kolo v této části zvládl o 0,7 s lépe.
Kvjatovi přeřazenému k Toro Rosso se příliš nevedlo, na nové auto si zvykal a chyběla mu důvěra při brzdění. Vypadl už v Q2, zatímco domácí hrdina Sainz zajel o 0,368 s rychleji a postoupil do Q3.
Force India sice do Španělska přivezla nový balík, auto v poslední době Hülkenbergovi sedí mnohem méně než Pérezovi, jenž jej o 2 desetiny předčil. To rozhodlo o postupu mezi elitní desítku, Nicovi k tomu scházelo 11 tisícin sekundy.
McLarenu se konečně podařilo splnit svůj společný cíl s Hondou a poprvé po roce 2014 postoupit mezi nejlepších deset. To se podařilo před domácími fanoušky Alonsovi, jenž Buttona porazil o 0,156 s.
Frustrace po slibném úvodu sezóny prožívá Haas. Oba piloti sice postoupili do Q2, kde byl Grosjean popáté rychlejší než Gutiérrez a jak jediný si uchovává čistý štít, přesto si velmi stěžoval na své auto. Americký tým mu proto pro testy po závodě připravil nové šasi ve snaze zjistit, zda se situace zlepší. Jeho mexický týmový kolega tolik problémů s řízením nemá.
Renault čekající na debut nového motoru skončil na hraně první patnáctky. Magnussen o 0,234 překonal Palmera a postoupil do Q2, což se Sauberu ani Manoru nepovedlo. U těchto vzájemně soupeřících stájí byli úspěšnějšími Ericsson a Wehrlein.
Podrobněji jsme se výkonností v kvalifikaci zabývali zde.
Závod
Ve Velké ceně Španělska si díky svému náskoku měli poklidně dojet oba Mercedesy. Hamilton neodstartoval špatně, Rosberg však využil aerodynamického stínu a dlouhé vzdálenosti do první zatáčky. Zvolil závodní stopu s lepším přítlakem, Lewis zbytečně bránil vnitřní prostor. Měl však špatně zvolený mód motoru (pro rekuperaci), na roštu si ho nepřepnul a inženýr jej na to kvůli omezení radiokomunikace nesměl upozornit, proto z třetí zatáčky vyjel o 17 km/h pomaleji. Jeho týmový kolega toho chtěl využít, při pokusu o předjetí Nica však došlo ke kontaktu a vzájemné havárii, kterou komisaři vyhodnotili jako závodní incident.
Nedovoluji si na základě jedné fotky tvrdit, kdo je větším viníkem - vše se odehrává v rychlosti a piloti se musí rozhodovat rychle. Možná se Lewis mohl stáhnout, když viděl, že Rosberg se přesouvá doprava a chce se bránit (podobně jako to za ním udělal Sainz pokoušející se předjet Vettela, který v 3. zatáčce chyboval). Po závodě byl naštvaný a týmu se omlouval za to, že jej zklamal. Mercedes se v názorech na kolizi lišil (Lauda stál za Rosbergem a vinil Hamiltona, dle Wolffa šlo o závodní incident), každopádně oba mohli přispět k tomu, aby k němu nedošlo.
Po vypadnutí favoritů na vítězství se otevřela obrovská příležitost pro ostatní týmy a my jsme mohli sledovat úchvatný závod okořeněný debutem Verstappena u Red Bullu. Jak jsme psali v předzávodní analýze, tři zastávky vycházeli o něco rychleji, stratégové týmu však potvrzovali, že na takovou strategii vsadí málokdo - podle nich měla většina volit zastávky dvě.
Třízastávková byla riskantnější, protože v posledním stintu je třeba předjíždět vozy, které volí o zastávku méně - a to v Barceloně není ani navzdory dlouhé rovince jednoduché, jak se mnozí přesvědčili - jezdec musí být alespoň o 2 sekundy na kolo rychlejší, aby mohl zdolat soupeře před sebou.
Nastal ale zajímavý okamžik, kdy Ferrari i Red Bull došli k závěru, že třízastávková strategie bude lepší, a proto na ni přesunuli Vettela a Ricciarda, kteří byli na výhodnějších pozicích. Překvapivé to bylo u rakouského týmu, jenž tak učinil v 28. kole, když povolal Daniela pro měkké pneumatiky - závod měl přitom pod kontrolou.
Oba týmy cítily, že je Ferrari rychlejší. To se ale se rozhodlo špatně - zareagovalo a Vettela poslalo také pro měkké. Přitom poprvé Němec stavěl později než jeho týmový kolega a jezdci Red Bullu - až v 15. kole, čímž si vytvořil určitý náskok díky mladším pneumatikám. Rozhodně nešlo o tah, který by volil pilot zamýšlející jet na tři zastávky.
Mělo to tři velké mínusy:a) úvodní třetinu závodu jeli pomaleji (kvůli dvěma zastávkám a nutnosti pečovat o pneumatiky, aby vydržely déle), čímž ztratili 3 - 4 sekundy proti strategii optimalizované na tři zastávky;b) ze zastávky navíc nemohli získat dostatečný čas zpět, aby si vydělali na 21 sekund, které pro ni potřebovali;c) ke konci museli předjíždět piloty držících se dvouzastávkové strategie.
Red Bull vzhledem k rychlosti Ferrari rozdělil své strategie ve snaze udělat pro vítězství vše. "Nejlepší auto, které jsme věřili, že má nejlepší šanci na vítězství v závodě, bylo to, které vedlo. A u něj jsme se rozhodli jet na tři zastávky," vysvětloval Horner. Rozhodnutí rakouského týmu se tedy ještě dá pochopit, stáj z Maranella se však nechala stáhnout k strategické hrubce.
Na boxové zídce se u Ferrari mohli Red Bullu klidně vysmát a nechat jet oba vozy na 2 zastávky. Ano, v závěru by museli odolávat tlaku Ricciarda na čerstvější směsi, na dráze ale měli dva auta s dobrou rychlostí na rovinkách, a ty by překonal jen s velkými obtížemi. Ano, měli před sebou Verstappena, ale toho mohli při druhých zastávkách s Vettelem snadno podseknout.
Místo toho, aby na rakouský tým Scuderia vyvinula tlak, povolala Vettela do boxů, čímž ho připravila o vítězství. Pro Vettela to dopadlo neslavně. Ten si ale nestěžoval: "Nemůžu tým obviňovat, protože jsem to byl já, kdo tlačil na to, abychom se vydali cestou útoku. Nefungovalo to."
Za Verstappenem měli Räikkönen, ale ani tady nevyvinuli dostatečný tlak na 18letého mladíka a nepokusili se o podseknutí. Red Bull se tak dostalo luxusu v podobě toho, že zastavil jako první v 34. kole, Kimi do boxů zajel až o kolo později. Až do cíle jezdil těsně za Maxem, ten však měl dobrý výjezd na rovinku a Fin se k útoku nikdy nedostal.
Verstappen předvedl velmi vyzrálý výkon, neudělal s novým vozem žádnou chybu, a tak se dočkal překvapivého vítězství a jako první Holanďan a nejmladší vítěz přepsal dějiny - překonal Vettela, jenž v roce 2008 vyhrál závod na Monze ve věku 21 let a 73 dnů. Jeho týmový kolega Ricciardo navíc v předposledním kole dostal defekt a cílem projel jako čtvrtý.
Zezadu na tyto dva týmy nikdo netlačil, Bottas s Williamsem byl hodně daleko, proto se Ferrari mohlo pokusit o riskantnější manévry bez stinných stránek. Ferrari si zkrátka nevěří, k čemuž možná přispěl tlak ze strany prezidenta Sergia Marchionneho a jeho slova o očekávání brzkého vítězství. Ve Španělsku na něj po odstoupení Mercedesů měla.
Williams postupně ztrácí, do Španělska dorazil bez novinek - Bottas s Massou jsou však jediní piloti, kteří letos dokázali bodovat ve všech závodech. Brazilec se po startu z 18. místa dokázal dostat až na 8. pozici.
Po závodě smutnil Kvjat, jenž předvedl nejrychlejší kolo - pokud by ho Red Bull nepřesunul do Toro Rosso, zřejmě by dle svých slov byl vítězem Velké ceny Španělska 2016 právě on.
Bodový stav šampionátu
V celkovém pořadí mezi piloty si nejvíce polepšil Verstappen: nyní je o 4 příčky výše na šestém místě. O tři pozice výše je Sainz, pomohli si oba piloti Ferrari, Bottas, Pérez i Gutiérrez. Dozadu se naopak propadli Hamilton, Ricciardo, Massa, Kvjat, Grosjean, Alonso, Hülkenberg i Magnussen.
Přes 485 fotografií z Velké ceny Španělska 2016 včetně možnosti filtrování dle svých oblíbených jezdců a / nebo týmů najdete zde.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.