Ferrari se po loňské bídné sezóně dočkalo. V Bahrajnu dnes triumfovalo ve velkém stylu, když díky vítězi Alonsovi a druhému Massovi získalo double. Po problémech Vettela získal bronz McLaren zásluhou Hamiltona.
Velká cena Bahrajnu byla odstartována dnes ve 13 hod. Sebastian Vettel měl na startu výhodu čisté stopy, po zhasnutí světel se vozy o cca 100 kg těžší než loni - poprvé od Velké ceny Austrálie se totiž během závodu nesmělo tankovat - vřítily do první zatáčky.
Za horkého počasí, kdy teplota vzduchu dosahovala 35 °C a asfalt 39 °C odstartoval na tvrdší (medium) směsi z prvních desíti pilotů pouze Sutil, z výhody se neradoval dlouho, když do něj hned po první zatáčce ťuknul Kubica a poslal Adriana do hodin.
Dramatické okamžiky v ní pokračovaly, když Webberovi se několikrát hustě zakouřilo z motoru. Na okamžik zvolnil, díky toho se před něj dostali Schumacher s Buttonem a Australan se propadl na sedmé místo. Hamilton svou pozici rovněž neudržel, drze se před něj prodral Rosberg, stejně jako před Massu Alonso. Velmi dobrý start předvedl i Liuzzi, jenž se dostal na 9. příčku.
Sutila v první zatáčce roztočil Kubica
Po prvním kole bylo tedy pořadí následující: 1. Vettel, 2. Alonso, 3. Massa, 4. Rosberg, 5. Hamilton, 6. Schumacher, 7. Webber, 8. Button, 9. Liuzzi, 10. Barrichello, 11. Petrov, 12. Kobajaši, 13. Hülkenberg, 14. De la Rosa, 15. Alguersuari, 16. Kovalainen, 17. Buemi, 18. Glock, 19. Di Grassi, 20. Trulli, 21. Kubica, 22. Sutil, 23. Senna a 24. Chandhok, který ale skončil s rozbitým vozem již ve druhém kole.
Ve třetím chyboval Hülkenberg, jak široký, tak dlouhý vylétl z trati a musel ihned do boxů, kde vyzul superměkkou směs a nasadil trvanlivější střední směs. Krátce po jeho exkurzi do písečné zóny odstavuje svůj Virgin Lucas di Grassi.
Chandhok skončil po vlastní chybě hned ve druhém kole
V pátém kole dělily piloty následující rozestupy: Vettel vedl o 2,3 sec, Alonso o 1,9 sec, Massa o 2,8 sec, Rosberg o 0,6 sec, Hamilton o 2,1 sec, Schumacher o 1,1 sec, Webber o 1,1 sec před Buttonem. Sutil si na chvostu propracovával cestu vpřed, v této části byl už na 17. místě.
Liuzzi si v 7 kole stěžoval na auto, resp. jeho nedotáčivost. Inženýři ho ovšem usměrnili s tím, že při takové váze ani nic jiného čekat nemůže.
Hamilton byl rovince nejrychlejší – 314 km/hod - nejen díky unikátního řešení zadního křídla a vedení vzduchu k němu, ale i proto, že jezdil v aerodynamickém pytli těsně za Rosbergem.Massa v 8. kole mírně stáhl náskok svého kolegy, když zajel nejrychlejší čas – 2:02:494 min, zatímco Vettel zvýšil svůj Alonsa na 3 vteřiny.Hamilton se snažil najít cestu před Rosberga a získat ztracenou pozici, v 10. kole však dostává příkaz šetřit pneumatiky - dle svého závodního inženýra nemá momentálně šanci Rosberga předjet, zkusí to při zastávce v boxech. Kubica mezitím trčí ve vláčku, který vede Kobajaši.
V 11. kolo zajíždí nejrychlejší čas Vettel, před Alonsem vede už o 3,5 vteřiny. A hned na to začínají první regulérní zastávky v boxech díky Sennovi. Ve 13. kole je u mechaniků Kubica, ve 14. Alguersuari a Petrov. Jeho zastávka ale trvá, mechanici pracují, kamera nakonec zabírá ulomený závěs, což znamenalo konec ruských nadějí. Na dráze se v tu chvíli dostal Glock před Trulliho. Ferrari hlásí, že superměkká směs ztrácí výkon dle jejich předpokladů.
Petrov po inspekci v boxech předčasně končí
V 15. kole do boxů míří Hamilton se Schumacherem, Vettel má tou dobou 5,5 vteřinový náskok. V 16. kole staví Alonso, Rosberg, Button a Webber, který vyjíždí zpět až za Buemim, hned si s ním však poradil. Rosberg se nicméně zařazuje za Hamiltona – McLarenu vychází plán na předjetí Mercedesu v boxech. Krásný souboj svádí Hülkenberg s Kovalainenem.Druhý Virgin je v 17 kole zatlačován do garáže – je cítit zápach z horké převodovkové kapaliny, a tak to tým balí. Vettel se drží o 3,5 sec před Alonsem, Massa je pozadu o 6,9 sec, Hamilton už o 18,6 sec za lídrem.Bruno Senna v 18. kole odstavuje druhý monopost HRT. Ani jeden vůz Virginu a HRT už nepokračuje, Lotus v souboji nováčků jasně vítězí.
O kolo později míří do k mechanikům Barrichello a vrací se před Sauberem De la Rosy na 11. pozici. Schumacher krouží na 8. místě, Rosberga před ním má náskok 1,9 vteřiny. Ve 20. Kole se v boxech objevuje Liuzzi a nasazuje paradoxně měkčí směs, stejně jako Barrichello před ním.Pořadí je v 21. kole následující: 1. Vettel, 2. Alonso (+ 3,1), 3. Massa (+ 4,7), 4. Hamilton (+ 17,1), 5. Rosberg (+ 22,1), 6. Schumacher (+ 24,4), 7. Button (+ 28,8), 8. Webber (+ 29,5), 9. Buemi (+ 40,6), 10. Liuzzi (+ 41) a 11. Barrichello (+ 42,1 sec).
Webber krouží nalepený na Buttonově zadním křídle, na útok ale zatím nemá. To Kubica se dostává před De la Rosu a poté si vychutnává i Buemiho. Trulli ve 25 kole v boxech volí měkčí směs. Schumacher dostává do rádia hlášení, že je v ohrožení Buttonem, jenž za sebou drží Webbera. Alguersuari o kolo později míří podruhé do boxů a Massa vylepšuje rekord - 2:00,117 min.
Na to končí Pedro de la Rosa, oba Saubery už jsou mimo hru. V tuto chvíli se karty se začínají obracet a Alonso stahuje Vettela – jeho náskok činí chudobných 1,1 vteřiny. Právě zajel i nejrychlejší kolo – 1:59,583 min. Pilot Red Bullu má očividné technické problémy s vozem, jež nejsou inženýři schopni na dálku vyřešit. Fernando se přes něj díky tomu velmi snadno ve 33. kole dostává, hned v další zatáčce na konci cílové rovinky ve 34. kole činí totéž i druhé Ferrari. Smedley však radí Massovi, aby si hlídal motor.
Nebohý Vettel nyní jezdí o 5 vteřiny na kolo pomaleji, brousit na něj zuby si začíná Hamilton. Alonso ve 36 kole stanovuje nový nejrychlejší čas – 1:58,879 min. V této fázi Schumacher na svého mladšího kolegu Rosberga ztrácí stále víc – dělí je 4 vteřiny. Webber stále visí o 1,1 vteřiny za Buttonem.
V 37 kole se dostává Lewis na cílové rovince před Vettela. Massa v duelu obou Ferrari za Alonsem v 38. kole ztrácí už 5,8 vteřiny. Kovalainen s Lotusem se drží - zaostává za většinou závodníků před ním o 2 vteřiny, nicméně hydraulicky problém Trulliho způsobuje, že krouží o 10 vteřiny na kolo pomaleji. Lotus se snaží mermomocí dovézt druhé auto do cíle.
Ve 41. máme toto pořadí: 1. Alonso, 2. Massa (+ 8,8), 3. Hamilton (+ 16,8), 4. Vettel (+ 26,7), 5. Rosberg (+ 35,6), 6. Schumacher (+ 39,3), 7. Button (+ 40,5), 8. Webber (+ 31,2), 9. Liuzzi (+ 48,8), 10. Barrichello (+ 53,1), 11. Kubica (+ 59,4) a 12. Sutil (+1:21,3 sec).
Ferrari začíná šetřit techniku, inženýrům se nelíbí deflektor na Massově voze, odstupy prvních tří se přesto nemění. Rosberg se s Schumacherem přibližuje k Vettelovi na dostřel, zatímco Alonso opět zlepšuje rekord okruhu na 1:58,287 min.
Buemi v 48. kole končí. O kolo později již triumfuje Ferrari, které dovezlo oba vozy na prvních dvou místech. Za nimi s větším odstupem dojel Hamilton a Vettel se štěstím před oběma Mercedesy své 4. místo nakonec uhájil - jeho vůz krátce po projetí cílem zůstal stát.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.