SINGAPUR - 3. TRÉNINK; Po druhém tréninku se nad Singapur přestěhoval silný déšť - podle zpráv spadlo až 30 mm srážek - a tím pádem se trať „spláchla“, takže před poslední generálkou na kvalifikaci měli piloti poněkud odlišné podmínky.
Povětrnostní podmínky proti druhé části GP nebyly příliš odlišné - teplota zůstala na 30°C, trať se ohřála na 37°C, mírně vzrostla vlhkost vzduchu na 76 %, zato vítr vanoucí od severozápadu zeslábl na 2,8 km/h. Nad tratí byl rozprostřen souvislý šedý příkrov, ale déšť se nad okruhem objevit neměl.
Na rozdíl od včerejška někteří piloti sice seděli v kokpitech, ale na trať nikdo nepospíchal. Teprve po třech a půl minutách se na Marina Bay vydaly oba vozy Aston Martin - Alonso před Strollem. Pobavení pro diváky znamenal záběr velké ještěrky v úseku před vjezdem do boxů, pro zdejší okruh celkem typický obrázek - Alonso ji také zaregistroval.. Pořadatelé vyhodnotili přítomnost zvířete jako nebezpečnou, proto po deseti minutách - k pobavení některých pilotů a zástupců týmů - vyvěsili červenou vlajku a dva traťoví komisaři se plaza vydali nahánět, ale nakonec se jim podařilo ho jenom vyhnat mimo inkriminovaný prostor. Pozornost ještě vzbudilo nové „džínové“ provedení na vozech VISA Cash App RB.
Po dvou minutách už byla trať volná a do akce se vydali Bottas, Gasly a Ocon, za nimiž se na okruh trousili ostatní. V boxech zatím čekali Verstappen, Ricciardo, Norris plus Haasy a Williamsy. Zatímco startovní pole zkoušelo středně tvrdou směs, Saubery vsadily na nejměkčí - ale v plné nahotě se odhalil jejich slabý výkon, opět figurovaly na chvostu startovního pole.
Bottasův čas 1:34,504 nebyl souměřitelný, spíš se velmi dobře prezentoval Verstappen, jenž čas 1:32,044 zhodnotil dodatkem, že se vůz chová podstatně lépe než včera. Nakonec po první dvacetiminutovce kraloval na žluté směsi, než se dostaly ke slovu obě Ferrari - Leclerc sice nezajel ani jeden sektor fialový, ale dokázal poskládat výkon 1:31,525 a tím po půlhodině následován Sainzem jr. (1:31,623) vévodil dosavadnímu pořadí.
S přechodem na nejměkčí směs piloti tentokrát otáleli, takže záhy bylo jasné, že odpadnou závodní simulace. Společně s Bottasem a Zhouem absolvoval celý trénink na „červené“ také Colapinto a dokonce pokořil Albona, i když ten část tréninku kvůli malé opravě po „načaté“ levé pneumatice strávil v boxech.
Poslední čtvrthodina byla přehlídkou kvalifikačních simulací, v níž se trápili piloti Ferrari, stěžovali si na malý přítlak. Verstappen zase vzkázal na boxy, že při maximálním zatočení po výjezdu ze zatáček ztrácí přilnavost v zadní části vozu. Konkurenci naprosto vymazal Norris třemi fialovými sektory a nikdo ho nedokázal jakkoli ohrozit.
Kruciální se stala zatáčka 7 - Verstappen, Sainz jr., Piastri tu klouzali po vysokém obrubníku: Max dokonce dvakrát a Russell tu musel využít nouzové komunikace, aby se mohl otočit a pokračovat po trati. Poslední, kdo si nazul měkkou směs, byl Pérez, ale tentokrát to byl u Red Bullu on, kdo tahal za kratší konec. Před kvalifikací tak nemáme nijak relevantní poměr o složení sil - máme se tedy na co těšit.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.