Před tureckým závodem se nejvíce řešila skutečnost, jak se Hamiltonovi podaří eliminovat ztrátu po poklesu na startu. Nějakou dobu to vypadalo na minimální odstup, ale v závěru došlo na ostrou výměnu názorů mezi pilotem a boxy a odstup narostl.
V Turecku si počasí s piloty pohrávalo celý víkend a v neděli to nebylo lepší. Déšť a mokrá trať, 16°C vzduch, dráha o pouhé dva stupně teplejší a 87% vlhkost vzduchu - za takových podmínek startovní pole vyrazilo do zahřívacího kola - pochopitelně celé na zeleně označených pneumatikách, ovšem napětí bylo doslova cítit: vyschne trať do konce závodu a uvidíme něco podobného jako v Rusku, jen vice-versa?
Po startu došlo hned v nájezdu do první zatáčky ke kolizi mezi Gaslym a Alonsem. Prapůvod tkvěl v Pérezovi, jenž se držel vnitřního okraje a mírně vytlačil Gaslyho vůz doprava, kde zachytil pravým předním kolem o Alonsovu modrou Alpine. Španěl se propadl na 17. místo a možná z pocitu ublíženého ještě v prvním kole tvrdě zaútočil na Micka Schumachera a trefil jeho Haas.
V čele jela trojice Bottas, Verstappen a Leclerc s drobnými rozestupy, pozornost se upírala na konec první desítky, kde se pohyboval Hamilton. Začátek závodu mu silně zkomplikoval Juki Cunoda - obhájce titulu se před jeho Alphu Tauri nemohl dlouho dostat a čelo se mu vzdalovalo. Musel počkat až do 8. kola, kdy se konečně s Japoncem vypořádal; pak už to šlo rychleji: Stroll (9. kolo), Norris (11.) a Gasly (14.) ho stáli podstatně méně sil.
Startovní pole pak vykazovalo status vyčkávací - když se zdálo, že by mohlo dojít na změnu pneumatikového režimu, hlásili piloti opět sílící přeháňky. I z toho důvodu si ponechávali původní pneumatiky, i když se z nich ojetím stávaly de facto "sliky". Vnést trochu vzruchu do poklidné podívané se pokusil Ricciardo, ale výměna pneumatik (intermediate za intermediate) předpokládané výrazné zrychlení nepřinesla.
Že letošní závod zůstane mokrý dokázal Sebastian Vettel. Ve 38. kole nazul středně tvrdou směs, ale během jednoho kola měl neskutečné problémy vůbec udržet vůz na trati, dvakrát vyjel mimo ni a poslední smyk ho postihl v zatáčce v nájezdu do boxů. Pochopitelně následoval pokorný návrat k intermediate a ztracené naděje.
Hamilton se pokoušel ve 34. kole zdolat Péreze a jejich duel v posledních třech zatáčkách, na cílové rovince i v nájezdu do 35. kola byl ozdobou závodu. Čelo mezitím už usoudilo, že dojet kompletní Grand Prix na jedné sadě asi nepůjde, proto se v boxech vystřídali Verstappen (37. kolo) a Bottas (38. kolo), takže do čela se dostal Leclerc a debatoval s týmem, zda si udrží pořadí do cíle. Bohužel ve 39. kole udělal v zatáčce 12 chybu, později se potýkal se zhoršujícími vlastnostmi, takže odpověď mu dal Bottas ve 47. kole a kolo nato Charles také zajel do boxů.
Další debatující a značně vehementně byl Hamilton. Na pokyn "box, box" odpověděl ve 41. kole lakonicky "Why?". V té době držel třetí příčku a podle jeho výroků bylo zřejmé, že si troufá dojet na stávající sadě do cíle. Nakonec přišel imperativní příkaz na konci 50. kola s odůvodněním, že jde o poslední možnost. Lewis se podřídil a spadl na 5. příčku. Před ním na dostřel byli Pérez (stavěl ve 38. kole) a Leclerc (Sergio zdolal Charlese v 52. kole, kdy Monačanovo Ferrari najednou ztratilo rychlost). Ve chvíli, kdy za rudým vozem číhal Lewis, se Leclerc opět "našel" - jeho pneumatiky začaly fungovat, zatímco se Lewis trápil. Jestliže v té chvíli měl na Péreze ztrátu čtyři vteřiny a na Leclerca jen zlomky, záhy se propadl o tři vteřiny dozadu a místo útoku si musel hlídat dvojici Gasly a Norris.
Do konce závodu už žádné překvapení nenastalo - Bottas si ještě vyjel extra bod za nejrychlejší kolo, Verstappen si pohlídal druhé místo a vůbec nejevil snahu se nějak na Fina dotáhnout. Rozladěný Hamilton několikrát vyslal své výčitky na boxovou zídku - není divu, místo jediného bodu ztráty (tak se jevila situace ve 41. kole) jeho odstup narostl na šest.
V Lewisově stínu zůstal Carlos Sainz jr. přitom předvedl skutečně jedinečnou spanilou jízdu. Z posledního místa se pustil do stíhačky a nechával za sebou jednoho soupeře za druhým - byli jimi Russel (6. kolo), Räikkönen (7.), Giovinazzi (8.), Ocon (9.), Vettel (14.) s nímž se trochu v zatáčce 13 potkali, a Cunoda (17.) Bohužel jeho výkon znehodnotili mechanici a potíže v boxech, kam Španěl v 37. kole zajel. Zastávka trvala 8,1 vteřiny a Carlos musel opět dohánět ztracené pozice. Ve 46. kole znovu překonal Ocona a na Norrise ztrácel v té chvíli 14. vteřin. Stáhl tento odstup na necelé tři vteřiny, takže ona ztráta z boxů ho připravila minimálně o dvě, možná tři pozice.
Gasly dostal za kontakt s Alonsem pět trestných vteřin, ale dokázal se vypořádat s nepříjemnou situací - stavěl jako jeden z posledních (40. kolo) a dokázal v závěru dotáhnout Hamiltona, ale musel si hlídat Norrise za zády. Cunoda po nadějném začátku, kdy dokázal s Hamiltonem držet krok, zhjatil své šance ve 23. kole, kdy v zatáčce 9 vyjel z trati a ještě udělal hodiny. Klesl na 13. příčku a nedokázal se zlepšit.
Alonso - také s penalizací 5 vteřin za kolizi se Schumacherem - nevybředl z chvostu startovního pole. Ocon se neustále pohyboval v závěru bodovaných pozic a jako jediný nakonec vsadil na dojetí s původní směsí. Málem se mu to vymstilo, protože v 53. kole ho posunul na desátou příčku Stroll a na cílové rovince se spasil před útočícím Giovinazzim o 0,71 vteřiny. Ricciardo se po časné výměně vrátil zpět do hry a vypadalo to, že on připraví Ocona o bod, nakonec v předposledním kole musel naopak přepustit svou pozici oběma finišujícím Alfám. Zcela neviditelné byly tentokrát Williamsy, Latifi navíc své šance odstřelil hodinami v úvodním kole.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.