S blížící se Grand Prix Kanady se objevují i oficiální čísla, jak si závody F1 v zemi javorového listu stojí. Přestože kolébka hokeje nemá v současné době ve startovním poli domácího pilota, sledovanost závodů pozvolna stoupá.
Stanice RDS loni odvysílala pro frankofonní fanoušky více než 200 hodin přenosů a záznamů. Pokryla každou kvalifikaci a závod, pouze některé volné tréninky do vysílání nebyly zařazeny. Společnost TSN se zaměřením na anglicky mluvící příznivce vykázala menší porci televizní podívané - přesně 141 hodin. Po kanadské Grand Prix byl nejsledovanejším podnikem závod v Itálii.
Údaje se týkají roku 2015 a byly zveřejněny v globální zprávě F1 Media. Podle ní jde o vzestupný trend a nikoli jen přechodnou záležitost. Oproti roku 2014 poskočila sledovanost o 25 %, takže F1 sleduje po celou sezónu průměrně 2,8 milionů diváků. A další posun proběhl v roce 2015, nárůst o 17,9 % znamenal zvýšení počtu diváků na 3,3 milionů.
Je zajímavé nahlédnout do zákulisí, jak takové sčítání vlastně probíhá. Jako typický divák je brán ten, který sleduje nepřetržitě minimálně 15 minut nějakého přenosu. Takže pokud se někdo díval čtvrt hodiny, je započítán jednou stejně jako ten, kdo odkoukal dejme tomu 15 hodin. Pak je tu ještě další údaj - kumulativní sčítání diváků. Firma Repucom započítává jako "nový přírůstek" každého, kdo se na F1 dívá opakovaně. Takže fanoušek, který sleduje všech 21 Grand Prix, a sleduje tři tréninky, kvalifikaci a závod, přispívá do kumulativního výsledku nikoli jako jeden divák, který se 105krát díval na F1, ale 105 "položkami".
Podle tohoto kumulativního přístupu sledovalo v loňském roce Formuli 1 v Kanadě 17,9 diváků, což představuje 1,2 % z celosvětového počtu 1,5 miliardy diváků. Toto číslo posouvá Kanaďany před diváckou obec v Belgii, Čínu, Japonsko a Rusko. Zajímavé jsou také údaje ohledně kanadské Grand Prix, u níž kumulativní globální počet dosahuje výše 90,5 milionů diváků, což představuje 6 % z celosvětové sumy. Montreal se tak umístil na pomyslném bronzovém stupínku za Grand Prix Bahrajnu a USA a značně převýšil globální průměr, který vykazuje 79,6 milionu diváků na jeden závod sezóny 2015.
Jde vcelku o logický důsledek postavení Grand Prix Kanady v kalendáři F1, která je de facto zařazena do evropské série. Formule 1 má na nejstarším kontinentu stále nejvyšší fanouškovskou základnu - podle Repucom stojí na samotném vrcholu Německo s 269,2 milióny kumulativních diváků. Navíc, ačkoliv se Grand Prix Kanady nevysílá v tradičním evropském čase 14:00, zařazení do hlavního večerního vysílacího času v Evropě láká hodně fanoušků a jejich počet narůstá i proto, že nemusí spěchat k televizoru z víkendových aktivit.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.