Tým Sauber neprožívá zrovna nejjednodušší období. Finanční problémy a z toho plynoucí zpožděné výplaty zaměstnanců, pozastavený vývoj a neuspokojivé výsledky obou pilotů, korunované vzájemnou kolizí v Monaku.
Není divu, že se švýcarská stáj dostává do článků spíš z té negativní stránky, což její spolumajitelka Moniša Kaltenbornová nese velice nelibě. Poslední incident v Monaku považuje za nepřijatelný a vidí v něm i širší souvislosti. Připouští, že osobní sponzori Felipe Nasra i Marcuse Ericssona za ně platí nemalé částky, ale to podle ní ještě neznamená, že se piloti mohou chovat, jak se jim zlíbí.
"Ať už někdo za pilota platí nebo ne, zájmy týmu musí být vždy v popředí a mít jasnou prioritu," uvedla Moniša pro švýcarský list Sonntagsblick. Na další otázku, zda Sauber v F1 prožívá něco jako klinickou smrt, pětačtyřicetiletá Kaltenbornová odpověděla: "Ne, to si nemyslím. Jako společnost máme dvě oblasti. Jednou z nich je sportovní působení, které je zviditelňováno v médiích, v něm nejsme na pozici, kde bychom měli být.
Pak je tu komerční oblast, o níž stejně jako všechny středně velké švýcarské firmy nejsme povinni zveřejňovat všechno. V této sféře jsme za poslední léta posílili a pravidelně rozšiřujeme naši činnost. Proto nám nijak nepomáhají spekulace tisku - ve skutečnosti je to naopak," tvrdí Kaltenbornová.
Co na to zaměstnanci?Pochopitelně musela vzápětí přijít otázka, jak to je tedy s platy pro oněch 300 zaměstnanců, kteří je už několikrát dostali se zpožděním, a jestli už dostali mzdu za květen.
"Stejně jako dříve se snažíme najít řešení. Zpoždění plateb je nepříjemné, ale přestože k němu dochází, vždy jsme našim pracovníkům zaplatili," zdůrazňuje Kaltenbornová.
Problémy s financemi způsobují pozastavení vývoje a opět se rozběhly spekulace, zda ona medializovaná kolize obou vozů v Monaku není odrazem zklamání z nedostatečného výkonu. "Ne, s touto situací to nemá nic společného. Ale jde o obtížnou situaci, která všem zúčastněným pochopitelně nevyhovuje."
Nechceme být B-týmemNabízí se srovnání s Force Indií, které naopak Monako vyšlo nad očekávání dobře, a to se ještě poukazovalo na chybnou strategii v případě Nico Hülkenberga, jinak by výsledek mohl být ještě příznivější.
"Musíme být sebekritičtí. Odvedli při vývoji vozu lepší práci než my, ale také mají pohonnou jednotku Mercedes, která je nadále dominantní. I my budeme náš vůz vyvíjet, jen to nebudou žádné obrovské skoky. Jsem přesvědčena, že určitě vyjedeme nějaké body. Bude to hodně těžké, ale rozhodně ne nemožné," věří Kaltenbornová.
Kdo je podle spolumajitelky Sauberu odpovědný za současnou situaci týmu se sídlem v Hinwilu? Kaltenbornová striktně odmítá, že by za vývoj mohla ona sama. "Ne, vím dobře, proč jsme v takové situaci a jak se z ní dostaneme. Je obtížná a stresující, ale nemůžeme věšet hlavu. Je jasné, že potřebujeme nového a silného partnera, také v této oblasti vedeme mnoho rozhovorů."
Co však v žádném případě nechce, to je cesta, kterou nastoupil tým Haas. "Zvolit takové řešení nehodláme. Jsme nejen tým, ale také technologická společnost s velkým množstvím odborných znalostí a velkou infrastrukturou. Formule 1 nesmí být něco na způsob DTM, kde jsou tři hlavní značky - F1 si libuje v různorodosti a technických výzvách," uzavírá své názory Moniša Kaltenbornová.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.