Městské okruhy zažívaly boom v 70. letech a svou zásluhu na tom měli Američané, kteří hodlali posílit svou pozici v F1. Pak se zdálo, že jejich věhlas upadá a nějaký čas přežívaly pouze v tradici legendy jménem Monte Carlo.
Pokud se podíváme do historie, tak Monaco víceméně jako legenda přežívalo občas s řádně odřenými slechy, nakonec hned první prezentace skončila velkou kolizí na nábřežní Tabákové zatáčce, po níž odstoupilo devět vozů, a knížectví si muselo na další závod počkat až do roku 1955.
Nástupem Grand Prix USA-západ v Long Beach, vyhlídkou na zisk motivovaném činu dvojice Dan Gurney a Chris Pook se otevírá nová éra městských závodů, v jejíž první etapě se dokonce hovořilo o New Yorku (v okolí Lake Meadow), Paříží (v plánu byla trať na Elysejských polích) a dokonce Moskvě (Leninské hory). Z té doby také existují první plány na realizaci Grand Prix Velké Británie v ulicích Londýna.
Především Američané se snažili situovat své závody do ulic měst, když skončila éra Long Beach, přišel na řadu Detroit, epizodně Dallas a poté Phoenix. A současnost v podobě Singapuru, Abú Zabí, Soči a chystaného Baku už je všem dobře známá. Tolik tedy krátké a stručné ohlednutí.
Londýn by nemusel být utopiíEvropské metropole, mezi nimi i Budapešť (maďarská Grand Prix se původně rovněž plánovala v prostorách slavného Vidám parku) nebo Praha (na okruh v Malešicích stále čekáme) se svých projektů vzdaly, ale s Londýnem je to trochu jinak. Trať, která by mohla vést v oblasti proslulého Hyde Parku a využít scenérie některých londýnských pamětihodností, není vyslovenou utopií, i když zatím jedinou přítomností F1 v ulicích britského města byla prezentační akce na Regent's Street v roce 2004.
Přitom se neustále tvrdí, že samotný problém netkví až tak v samotných plánech na závod v ulicích Londýna, ale v obvyklém "kdo to všechno zaplatí?" Přivítejme na scéně osobu v dané problematice kovanou: Bernie Ecclestone si potrpí na okázalé titulky a mediální obraz. V pořadu televize ITV News byl dotázán, zda je realizace závodu v Londýně možná, pokud by se mu dostalo podpory ze strany radnice. Odpověď - může to být už v roce 2017!
"F1 může mít Londýn příští rok, pokud to bude možné. Je tu malý technický problém, kdo to všechno zaplatí, ale vyjma této záležitosti nevidím zásadní překážku. Závod v centru Londýna by byl fantastický. Máme už podobný druh Grand Prix v Baku a také v Monaku. Městské závody se stávají velice oblíbené. A v Londýně bychom měli určitě víc diváků než v Monte Carlu," předkládá svou vizi Ecclestone.
Money, money, moneyNechceme si prozpěvovat slavný hit skupiny ABBA, ale peníze jsou alfou i omegou většiny záležitostí v F1. Nyní se ale zdá, že okolnosti jsou pro pořádání Grand Prix v ulicích britské metropole příznivější. Došlo totiž mimo jiné k deregulaci zákona ohledně pořádán í závodů na uzavřených veřejných komunikacích bez nutnosti schválení parlamentu, který musel dříve každý podnik prověřovat. Je tu ale otázka, nakolik bude pro případné investory stravitelné vytáhnout z kapes miliony na realizaci okruhu a další jako "zápisné" pro Ecclestonea.
V této souvislosti je třeba si pečlivě pročíst Ecclestoneova vyjádření a uvědomit si, jaký je jeho záměr a politika v prosazování nových tratí do kalendáře Grand Prix. A jak z některých jeho výroků vyplývá, Londýn by rozhodně nebyl pro jeho kapsu žádným ohromujícím "kasaštykem" . Takže plány na prohánění monopostů v londýnských ulicích jsou podmíněny "správnými financemi", jinak z nich mnoho nezbude.
Sen londýňanů trváProti tomu stojí ale ohromná mediální přitažlivost, kvůli které by Ecclestone z hlediska propagace F1 závod v Londýně vítal, zvláště když ho příprava závodu nebude stát a pokladna FOM ztloustne o další miliony. Vzpomeňme si na tahanice s Monzou. Pokud najde vhodné spojence, kteří zainvestují stovky milionů liber, Bernie určitě pomůže vymazat další překážky, které by se mohly vyskytnout. Z minulosti víme, jak třeba v Dallasu byly obcházeny všechny možné předpisy a nakonec se stejně jelo.
Je tu však silná konkurence - o pořádání Grand Prix usilují další velkoměsta, ať je to opakovaně New York, snad i Las Vegas si chce připomenout své dobrodružství na parkovišti hotelu Caesar Palace, další hlas přichází se San Francisca. Z tohoto hlediska jsou plány Londýna na vstup do světa Grand Prix v příštím roce značně děravé. Na přípravu okruhu a infrastruktury je málo času, jako model nakonec může posloužit závod Formule E v Battersea Parku. Přes optimistické řeči a představu, jak Hamilton, Rosberg, Vettel či Alonso krotí své bujné oře v blízkosti Buckinghamského paláce, se závod v Londýně pořád drží v oblasti fantazie - a jak to vypadá, nejspíš ještě hezkých pár let se to nezmění.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.