Městské okruhy zažívaly boom v 70. letech a svou zásluhu na tom měli Američané, kteří hodlali posílit svou pozici v F1. Pak se zdálo, že jejich věhlas upadá a nějaký čas přežívaly pouze v tradici legendy jménem Monte Carlo.
Pokud se podíváme do historie, tak Monaco víceméně jako legenda přežívalo občas s řádně odřenými slechy, nakonec hned první prezentace skončila velkou kolizí na nábřežní Tabákové zatáčce, po níž odstoupilo devět vozů, a knížectví si muselo na další závod počkat až do roku 1955.
Nástupem Grand Prix USA-západ v Long Beach, vyhlídkou na zisk motivovaném činu dvojice Dan Gurney a Chris Pook se otevírá nová éra městských závodů, v jejíž první etapě se dokonce hovořilo o New Yorku (v okolí Lake Meadow), Paříží (v plánu byla trať na Elysejských polích) a dokonce Moskvě (Leninské hory). Z té doby také existují první plány na realizaci Grand Prix Velké Británie v ulicích Londýna.
Především Američané se snažili situovat své závody do ulic měst, když skončila éra Long Beach, přišel na řadu Detroit, epizodně Dallas a poté Phoenix. A současnost v podobě Singapuru, Abú Zabí, Soči a chystaného Baku už je všem dobře známá. Tolik tedy krátké a stručné ohlednutí.
Londýn by nemusel být utopiíEvropské metropole, mezi nimi i Budapešť (maďarská Grand Prix se původně rovněž plánovala v prostorách slavného Vidám parku) nebo Praha (na okruh v Malešicích stále čekáme) se svých projektů vzdaly, ale s Londýnem je to trochu jinak. Trať, která by mohla vést v oblasti proslulého Hyde Parku a využít scenérie některých londýnských pamětihodností, není vyslovenou utopií, i když zatím jedinou přítomností F1 v ulicích britského města byla prezentační akce na Regent's Street v roce 2004.
Přitom se neustále tvrdí, že samotný problém netkví až tak v samotných plánech na závod v ulicích Londýna, ale v obvyklém "kdo to všechno zaplatí?" Přivítejme na scéně osobu v dané problematice kovanou: Bernie Ecclestone si potrpí na okázalé titulky a mediální obraz. V pořadu televize ITV News byl dotázán, zda je realizace závodu v Londýně možná, pokud by se mu dostalo podpory ze strany radnice. Odpověď - může to být už v roce 2017!
"F1 může mít Londýn příští rok, pokud to bude možné. Je tu malý technický problém, kdo to všechno zaplatí, ale vyjma této záležitosti nevidím zásadní překážku. Závod v centru Londýna by byl fantastický. Máme už podobný druh Grand Prix v Baku a také v Monaku. Městské závody se stávají velice oblíbené. A v Londýně bychom měli určitě víc diváků než v Monte Carlu," předkládá svou vizi Ecclestone.
Money, money, moneyNechceme si prozpěvovat slavný hit skupiny ABBA, ale peníze jsou alfou i omegou většiny záležitostí v F1. Nyní se ale zdá, že okolnosti jsou pro pořádání Grand Prix v ulicích britské metropole příznivější. Došlo totiž mimo jiné k deregulaci zákona ohledně pořádán í závodů na uzavřených veřejných komunikacích bez nutnosti schválení parlamentu, který musel dříve každý podnik prověřovat. Je tu ale otázka, nakolik bude pro případné investory stravitelné vytáhnout z kapes miliony na realizaci okruhu a další jako "zápisné" pro Ecclestonea.
V této souvislosti je třeba si pečlivě pročíst Ecclestoneova vyjádření a uvědomit si, jaký je jeho záměr a politika v prosazování nových tratí do kalendáře Grand Prix. A jak z některých jeho výroků vyplývá, Londýn by rozhodně nebyl pro jeho kapsu žádným ohromujícím "kasaštykem" . Takže plány na prohánění monopostů v londýnských ulicích jsou podmíněny "správnými financemi", jinak z nich mnoho nezbude.
Sen londýňanů trváProti tomu stojí ale ohromná mediální přitažlivost, kvůli které by Ecclestone z hlediska propagace F1 závod v Londýně vítal, zvláště když ho příprava závodu nebude stát a pokladna FOM ztloustne o další miliony. Vzpomeňme si na tahanice s Monzou. Pokud najde vhodné spojence, kteří zainvestují stovky milionů liber, Bernie určitě pomůže vymazat další překážky, které by se mohly vyskytnout. Z minulosti víme, jak třeba v Dallasu byly obcházeny všechny možné předpisy a nakonec se stejně jelo.
Je tu však silná konkurence - o pořádání Grand Prix usilují další velkoměsta, ať je to opakovaně New York, snad i Las Vegas si chce připomenout své dobrodružství na parkovišti hotelu Caesar Palace, další hlas přichází se San Francisca. Z tohoto hlediska jsou plány Londýna na vstup do světa Grand Prix v příštím roce značně děravé. Na přípravu okruhu a infrastruktury je málo času, jako model nakonec může posloužit závod Formule E v Battersea Parku. Přes optimistické řeči a představu, jak Hamilton, Rosberg, Vettel či Alonso krotí své bujné oře v blízkosti Buckinghamského paláce, se závod v Londýně pořád drží v oblasti fantazie - a jak to vypadá, nejspíš ještě hezkých pár let se to nezmění.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.
Charles Leclerc si na Velké ceně Rakouska vyjel třetí místo, čímž potvrdil svou stabilní formu v aktuální sezóně. Jeho výkon opět ukázal, že je jedním z hlavních adeptů na špičkové příčky v šampionátu.
Šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil hrdost na výkon svých jezdců na GP Rakouska. I přesto, že Oscar Piastri posunul hranice týmových „Papaya Rules“ téměř za hranu, týmový šéf jejich jízdu ocenil.
Lewis Hamilton ve službách Ferrari dojel ve Velké ceně Rakouska čtvrtý a připsal si podruhé v letošní sezóně zatím nejlepší výsledek sezóny, tedy čtvrtou pozici. Přesto sedminásobný šampion po závodě vysílal do týmového rádia slova frustrace. Přiznal, že se trápil s tempem a chce přijít na to, proč nestačil na jezdce McLarenu a Leclerca.
Max Verstappen po kolizi s mladíkem Kimim Antonellim zuřil do vysílačky, jenže sotva vystoupil z vozu, ukázal naprosto jinou tvář. Fanoušky překvapil, jak klidně reagoval na pilota Mercedesu, který mu zničil závod hned v prvním kole Grand Prix Rakouska.