Od 40. kola Grand Prix Číny spolu tvořili takřka nerozlučnou dvojici, ale přestože by měl podle teoretických předpokladů být Hamiltonův mercedes s Massovým williamsem brzy hotov, opak byl pravdou. Dejme nyní slovo brazilskému pilotovi.
Čínská trať je pro mě opravdu hodně zvláštní, má jedinečnou identitu. Pokaždé, když jsem přijel do Šanghaje, ještě předtím než jsem myslel na okruh nebo na podmínky týkající se závodního víkendu, absolvoval jsem zvláštní tradici: setkání s mými fanoušky. Vím, že někteří čekají před mým hotelem, třeba i celý den, a čekají na můj příjezd.
V mnoha zemích takový rituál končí podáním ruky, autogramem nebo společným snímkem. Ale v Číně ne. Dostávám dárky. Mluvíme o fanoušcích, kteří dopodrobna znají můj život... někdy mám dojem, že lépe než já sám! Znají jména mých přátel a rodiny. Letos jsem dostal dárky nejen pro sebe, ale i pro mého syna a neteř. Je to opravdu úžasné, přemýšlet o tom nadšení, kterým mě moji příznivci zahrnují. Tisíce kilometrů od domova nacházím lidi, kteří k vám mají vřelý vztah, to mě opravdu naplňuje skvělými pocity.
Společná večeře pilotůV rámci Grand Prix Číny byla také velmi příjemná společná večeře, která byla organizovaná pro všechny piloty. Co teď řeknu, může znít divně, protože s některými sdílím paddock už několik let, ale opravdu si nejsem jist, zda je dobře znám.
Jakmile usednete do vozu, každý myslí jen na sebe, já jsem prvním, který chce předjet své soupeře a razit si cestu startovním polem. Ale když sundáme přilby, jsme partou dobrých chlapíků, kteří se pohybují ve stejném světě se stejnými problémy a směřují ke stejným cílům. To byl jeden z důvodů, proč byla večeře v Šanghaji výbornou příležitostí, abychom se setkali v jiném prostředí a povyprávěli si o věcech, které s tím, co děláme na trati, třeba nemají vůbec nic společného.
Vše se odehrávalo v uvolněné a příjemné atmosféře a věřím, že mnozí uléhali v hotelových pokojích ke spánku s dobrým pocitem. Já sám podobné sešlosti považuji za velmi důležité a užitečné, a chci věřit, že podobné akce budou se budou mnohem častěji opakovat.
Můj boj s HamiltonemAle jak jsem řekl, večeře byla minulostí a já se plně věnoval boji na okruhu, který pro mě vyzněl velmi pozitivně. V závěrečné fázi závodu jsem musel tvrdě bránit svou šestou příčku před útoky Lewise Hamiltona, což bylo opravdu těžké.
Měli jsme prakticky stejné pneumatiky (Lewis je měnil o kolo dříve), takže v této oblasti jsme byli vyrovnaní. Sice měl poněkud poškozený vůz, ale musíme si uvědomit, že šlo o dominantní mercedes. Nakonec se mi podařilo kontrolovat situaci a myslím, že nejdůležitější byl způsob, jakým jsem byl schopen kontrolovat pneumatiky.
Moje jízdní stopa byla v závodě hodně odlišná, protože kdybych využil stejnou jako v kvalifikaci, během několika kol bych pneumatiky odrovnal, zejména ty vpředu. Také jsem se ujistil, že mohu při výjezdu ze zatáček tvrdě na plyn, protože vůz držel směr a technika pracovala na jedničku. To byl, myslím, hlavní rozdíl mezi mým monopostem a Bottasovým, protože co do rychlosti prostě nestačil.
Potvrdilo se také velké množství údajů, které jsme nasbírali při předsezónních testech. Je vždy příjemné dosáhnout slušného výsledku na základě dobré komunikace s inženýry, je to také jejich ocenění a pomáhá to posílit vztahy v týmu.
Usilujeme o třetí místoŠanghaj jsem opouštěl jako šestý v závodě a stejné místo mi patří i v průběžném hodnocení šamůpionátu. Myslím, že to je po třech závodech vcelku pozitivní postavení. Mnoho lidí se mě ptalo, zda jsem od začátku sezóny očekával něco víc, ale když začínáte nový ročník, všichni piloti mají "velké oči" a očekávají víc, než by napovídala logika.
Celkově se domnívám, že Williams odvedl pěkný kus práce ve srovnání se závěrem předchozí sezóny, ale nesmíme zapomenout, že i naši soupeři tvrdě pracovali. Jak jsme viděli v Bahrajnu a Šanghaji, Red Bull se také hodně zlepšil, zejména co se rychlosti týče; mohu pouze dedukovat, že se posunuli kupředu díky pohonné jednotce.
Jestli to je pravda nebo ne, to naznačí závod v Soči. Jsou tam dlouhé rovinky, domnívám se, že máme šanci být ve hře. A mým cílem samozřejmě je, abych byl v cíli před nimi.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.