Otázka, kterou se zabývalo mnohou fanoušků i odborníků. Kdo je nejlepším pilotem F1 všech dob? Lze to vůbec porovnávat? Sheffieldská univerzita udělala svůj výzkum a má odpověď.
Andrew Bell, autor této studie, využil statistickou analýzu, aby zjistil, kdo je nejdokonalejším pilotem F1 a to s příhlédnutím na jejich talent a ne fakt, že mají k dispozici nejlepší techniku (podrobnější popis metodiky zde). Tým a jeho vliv má totiž prý na úspěch 6x větší vliv než jezdec. A vítězem je Juan Manuel Fangio. Následuje jej Alain Prost a Fernando Alonso.
Podle tabulek je se sedmi tituly mistra světa nejúspěšnějším pilotem Michael Schumacher, avšak studie ho po odečtení vlivu týmu zařadila až na deváté místo. Toto nepříliš lichotivé hodnocení je však ovlivněno i výsledky po jeho návratu s Mercedesem, kde ho porážel týmový kolega Nico Rosberg. Pokud by se tato etapa Schumacherovy kariéry nepočítala, byl by třetí.
"Otázka, kdo je největším pilotem F1 všech dob je obtížná. Nevíme totiž, do jaké míry jsou závodníci dobří a talentovaní a do jaké míry má vliv auto. Ta otázka fascinuje fanoušky po mnoho let a jsem si jistý, že to bude platit i nadále," uvedl Bell na stránkách univerzity.
"Náš statistický model nám umožňuje najít pořadí a posoudit relativní důležitost týmu. A objevily se tam některé překvapivé výsledky. Například relativně neznámé jméno Christian Fittipaldi je mezi prvními dvaceti, zatímco trojnásobný mistr světa Niki Lauda se nedostal ani mezi první stovku. Pokud by jednotliví jezdci jezdili za jiné týmy, mohla být historie poněkud odlišná," dodává.
Ze současných pilotů Fernando Alonso překonal Sebastiana Vettela, který je před Lewisem Hamiltonem (12. místo). Následující pořadí aktivních pilotů, kteří se umístili v první padesátce, by bylo: Nico Rosberg (v případě, že se počítá i jeho působení proti Schumacherovi), Jenson Button, Daniel Ricciardo a Kimi Räikkönen.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.