Mistr světa F1 z roku 1997 dobře ví, co říká. Ostatně jeho rodina, ať otec Gilles nebo strýc Jacques k těm výstřelkům v F1 přidali značný díl. Stačí si vzpomenout na tři nebo čtyři případy z dlouhého seznamu.
Hodně z nás ještě pamatuje Holandsko 1979, když Gilles Villeneuve po dvojích hodinách zničil levou zadní pneumatiku u svého ferrari a dovezl ho do boxů na třech kolech (mechanici ho plácali po zádech, Forghieri pro něj měl jediný titul: Idiot).
Už předtím proslul ohnivou show v monackém tunelu (1978), kde ztratil kolo, nebo tragickou nehodou ve Fuji 1977, kdy po kolizi s Petersonem jeho monopost spadl do únikové zóny a zabil dva lidi, kteří tam ovšem vůbec neměli co dělat.
Mladší bratr Jacques Villeneuve sr. zase udivoval diváky v domácím prostředí Grand Prix Kanady snahou překonat rekord v počtu vyjetí z trati v jediném tréninku - v roce 1981 se mu to povedlo hned pětkrát. To byl onen závod, kdy sourozenec Gilles plul po zaplavené trati s odlomenou přídí, přes kterou toho chvílemi určitě moc neviděl.
Jacques Villeneuve jr. si schoval své vrcholné představení do belgického Spa 1998 a 1999, kdy v kokpitu Williamsu reps. BARu předvedl, že tendenci rozkládat monoposty na prvočinitele podědil ve velké míře. Ale kdo by čekal nějaký otřes či úlek po nehodě, přepočítal by se. "Byla to nejlepší bouračka v mém životě," pronesl usměvavý Jacques po svém karambolu v Eau Rouge v roce 1999.
Formule 1 ztratila svou výhoduTo je názor dnes čtyřiačtyřicetiletého Kanaďana, který tvrdí, že snaha přijít s inovací, která by opět přinesla F1 popularitu, naráží na skutečnost, že se tato kategorie snaží být něčím, čím není. "Pokouší se být vším, a to je špatně! Chce vypadat jako vůz vytrvalostních závodů, tedy nějaká hybridní forma.... hybridní technologie ale váží kolem 100 kilogramů, a to jsou čtyři vteřiny na kolo. To není F1, není extrémní, nedává smysl."
Vítěz 11 Grand Prix ve své kritice pokračuje: "Formule 1 musí být na hranici, jít do krajnosti, být nedostižná, stupidní, šílená - tedy tím, čím byla vždycky. Je to laboratoř, kde je limitem nebe. Je tu příliš mnoho věcí, které její atraktivitu snižují, například DRS," pokračuje Kanaďan.
Jacques nyní jezdí ve Formuli E, kde společně se Stéphanem Sarrazinem hájí barvy Venturi Formula E Team. Jak prohlásil, někteří lidé ho považují za zrádce, když se exmistr světa F1 rozhodl závodit v »elektrickém šampionátu«. "Někteří fanoušci si myslí, že to je skvělé, jiní o Formuli E nechtějí ani slyšet a nazývají mě zrádcem F1. Ale měli by si uvědomit, že Formule E tu není proto, aby Formuli 1 nahradila. To nikdy nebylo jejím cílem a ani by nemělo být. Formule E a F1 jsou dva naprosto oddělené světy."
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.