Co zabíjí F1? Málo vozů na startu. Mansell ví, o čem mluví

Mansell se rád do světa F1 vracel a vrací
Mansell se rád do světa F1 vracel a vrací, foto: DPPI/FIA GT
Robert RoBertino Pavelka 30. října 2015 17:40
Sdílej:

Mistr světa 1992 a vítěz 31 Grand Prix Nigel Mansell si může leccos v F1 kritizovat, protože v ní strávil dvanáct sezóny a ve třech dalších sem tam zaskočil. Ačkoliv mnohokrát měl důvod na F1 žehrat, protože se k němu točila zády, rád se k ní vrací.

Jedním z hlavních důvodů, které dle jeho vyjádření F1 ničí, je málo vozů na startovním roštu. Nelze se divit, když Mansell jezdil ve stáji Ferrari, mohli jsme v F1 napočítat až dvacet stájí. Pochopitelně třetina z nich třeba ani jednou nepronikla na start a končila v kvalifikaci, případně ještě hůř - v předkvalifikvaci.

Za poslední tři roky zmizely z F1 dva týmy a ztráta třetího byla prakticky na spadnutí. Mansell ze současné éry F1 nezatracuje vše, v některých směrech dokonce mluví o "fantazii", ale klesající počet vozů na startovním roštu už se dle jeho názoru blíží hraně. Dalším malérem je podle dvaašedesátiletého Brita malý počet výrobců motorů.

"Co se týče vývoje vozů, je F1 fantastická, ale není dobré, když nemáte na tratích dostatek vozů. Chtělo by to 36-40 aut v kvalifikaci a šestadvacet monopostů na startovních roštu. Ten není naplněn a tím také klesá konkurence. Nikdo nemá potřebu se víc snažit," vysvětluje Mansell a dodává, že piloti vlastně nemusí až tolik bojovat o pozice, protože většinou mají místo na startu jisté a kdyby ne, tak pořadatelé rádi udělí výjimku, aby jim na startu nějaké to auto neubylo.

"Chybí boj o startovní pozice, ta rvačka zuby nehty, aby pilot byl mezi kvalifikovanými. Tohle opravdu potřebujeme, stejně jako bychom měli mít i více výrobců motorů. Ale já věřím a chci věřit, že F1 bude zase »mocná«. A mohlo by to být už za dva roky, až vstoupí do hry nová pravidla. Ti nejlepší pak mohou ještě navýšit své kvality, ukáží svou osobnost," domnívá se Mansell.

"Auto nemusí být ideální, pneumatiky mohou selhat, tak se může o to víc projevit pilotova dovednost. Tedy dovednost, hlavně osobnost. S většími pneumatikami můžeme volit v zatáčce hned několik stop, s menšími vlastně jen jednu," dodává Mansell, který jel naposledy Grand Prix F1 před více než dvaceti lety - ve Španělsku na McLarenu.

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.