Názory mistra světa z roku 1992 jsou určitě zajímavé. Proto když si troufne se opřít do současné formule 1, musí k tomu mít pádný důvod. Angličanovi, který svého času vypomáhal i policejnímu sboru na ostrově Man, vadí na F1 plno věcí na první pohled neviditelných.
Nigel Ernest James Mansell je mužem, který si bez přehánění může říci, že bojoval s Ayrtonem Sennou a dokázal ho pravidelně porážet. V začátcích své kariéry prožil nemálo ústrků a kvůli frakturám obratlů málem skončil dříve než začal. Podle jeho mínění současná F1 postrádá opravdové charaktery, protože mladí piloti nemají šanci "vyrůst ve skutečné chlapy".
Mezi nejčastější kritiku formule 1 ze strany fanoušků patří názor, že rostoucí vliv důležitých sponzorů zbavuje piloty možnosti vyjadřovat se natolik svobodně jako jejich předchůdci. Emerson Fittipaldi v červenci řekl, že dnešní generace pilotů se změnila v roboty, 86% fanoušků z velkého letního průzkumu vyslovilo přesvědčení, že nynější muži v kokpitech nejsou dostatečně otevření a upřímní.
Mansell pro italský deník Gazzetta dello Sport uvedl, že piloti dnes mají natolik nabitý program, že vlastně vůbec nemají šanci dospět. "Není to ale jenom jejich chyba. Jsou prostě zaměření jen na určitý den. Seznamují se s tratěmi na simulátorech a pohybují se prakticky jen po okruhu. Nemají čas skutečně si prohlédnout zemi, kde závodí, poznat různé kultury, stát se skutečnými muži."
Jako příklad si bere Mansell osmnáctiletého Maxe Verstappena. "Je to nepochybně velký talent, ale na jeho příkladu vidíte vývoj dnešních pilotů. Je překvapující, jak se rychle vyrovná s neznámými tratěmi, ale to je jen zásluha simulátorů. Nemusí znát auto, protože mu ho nastaví inženýři. Má také o starost méně díky větší bezpečnosti. Kdyby se mu kolize s Grosjeanem v Monacu přihodila v minulosti, asi by podobně jako mnozí jiní se závoděním skončil."
Schopnosti řidičů jsou zamaskovanéPiloti nemají šanci prokázat své skutečné schopnosti
Soubor pravidel podle Mansella musí dojít změny, aby se větší důraz kladl na schopnosti pilotů. Podle jeho názoru moderní stroje F1 jsou až příliš snadno ovladatelné. "Když jsem závodil já, byli v týmu tři inženýři. Dnes jich tam napočítáte třicet. Měli jsme širší pneumatiky, ale zatáčky jsme projížděli každý svým stylem. V dnešní době je ovládání hračkou, z boxové zídky vás po celou dobu vedou a pilot vlastně ani nemá šanci předvést, co v něm je. Když budete chtít přidat na agresivitě, hned vám odejdou pneumatiky, takže musíte zpomalit. A věci jako DRS jsou prostě šílené, copak je nějakým uměním předjíždět tímhle způsobem?" rozčiluje se Mansell.
K dvaašedesátiletému Britovi se přidává i spousta fanoušků, kteří poukazují na fakt, že v současné době neustále slyší nářky pilotů, jak si stěžují na to či ono. Vzpomínají třeba na Claye Regazzoniho, který tvrdil: "Dokud auto drží pohromadě, tak je vždycky důvod proč jet dál. Nechápu lidi jako Scheckter nebo Hunt, pokud nechtějí závodit a hledají výmluvy, tak ať do kokpitu prostě nelezou." Mansell ostatně Švýcara podpořil, když zkritizoval prostupující digitalizaci do techniky F1. "V Belgii 1991 mi selhala elektronika. Motor se najednou zastavil. Přivezli jsme auto do boxů, resetovali program a normálně se rozběhl. Tehdy jsem si říkal, že snad nenastane doba, kdy budu sedět v kokpitu a někdo z boxů mi bude přidávat plyn a brzdit."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.