Grand Prix Belgie tuto otázku notně přiživila, i když pesimisté a zarytí fanoušci italské firmy šíří přesvědčení, že je de facto rozhodnuto, protože Pirelli má masivní podporu ze strany Bernie Ecclestonea. Otázkou je, zda to bude stačit.
Nakonec by ještě mohlo dojít k překvapení a tradiční panáček Bibendům, maskot Michelinu, svým úsměvem stvrdí úspěšnou misi francouzské pneumatikářské firmy. Jak velké šance má? A má ji vůbec? Některé události nasvědčují, že situace vůbec nemusí být zcela jednoznačná.
Pirelli se především vyčítá belgické představení, ačkoliv jeho zástupci všemožně dokazovali, že oni vlastně vůbec nejsou na vině. V Itálii to zase byly dohady kolem tlaků v pneumatikách a rovněž řešení přestupků u obou vozů Mercedes. Byly sice zažehnány, nedočkali jsme se diskvalifikace, ale zmíněné události začala vážně řešit FIA. Nikoli tresty nebo dodatečnými sankcemi.
FIA totiž rozhoduje o tom, zda uchazeči o danou pozici splňují určené předpoklady a mají tudíž mandát k tomu se výběrového řízení zúčastnit. Toto rozhodnutí převezme FOM a Bernie Ecclestone učiní konečné rozhodnutí s ohledem na komerční hlediska. Je však už dlouho evidentní, že FIA a FOM se v tomto směru neshodnou. A není to pouze v tom, že FIA vládne Francouz Jean Todt, jenž podle některých názorů tlačí do privilegované pozice své krajany. FIA je prý značně rozladěná z činnosti Pirelli.
FOM má svého favoritaPo belgické eskapádě, kterou FIA označila jako vyvolání negativní pozornosti týkající se F1 došlo na Monze k další rozmíšce. FIA požadovala kontrolu čtyř nejrychlejších vozů v tréninku přímo na startovním roštu, s čímž u Pirelli souhlasili, aby později přiznali, že jejich měření tlaku v pneumatikách proběhlo podstatně dříve. Ostatně o celém případu jsme velice pečlivě informovali.
FOM ostatně vydala prohlášení, že jednoznačně privileguje Pirelli a ohledně kvality pneumatik uvedla, že rychle se opotřebovávající pneumatiky byly vyžadovány z její strany - italský výrobce postupoval přesně podle zadání. Když pak byl Ecclestone dotazován, zda to je signál, že Pirelli výběrové řízení vyhraje, odpověděl: "Jistě, odejít je nenecháme, vždyť odvádějí skvělou práci. Už mnohem dříve jsem řekl, že nestojím o pneumatiku, která vydrží celý závod. To, oč jsou požádáni, dělají skutečně dobře. A kdybychom po nich chtěli pneumatiku, která se na vůz dá v lednu a sundá se až v prosinci, tak to zvládnou také."
Úskalí výběrového řízeníMůže se klidně stát, že tendr na dodavatel pneumatik tiše zhasne a vítěz nebude muset o své vavříny bojovat. Michelin totiž podmiňuje svou účast v F1 technickými změnami, konkrétně nízkoprofilovými pneumatikami, jimiž týmy nejsou zrovna nadšeny. Znamenaly by přepracování brzdných systémů a zavěšení kol, další problém by se mohl týkat rychlosti vozů, což ovšem u Michelinu odmítají.
Je tu však ještě jeden aspekt - na rok 2017 se chystá velký balík změn pravidel, včetně širších pneumatik, a podle expertů by dané požadavky Michelinu mohly být vcelku snadno do těchto úprav zahrnuty. Pak by preference francouzského pneumatikářského koncernu jistě stouply.
Michelin také plánuje odolné pneumatiky, které by bez problémů vydržely 75% délky závodu, což by představovalo téměř bez výjimky strategii jediné zastávky v boxech. Jestliže převládá názor, že pitstopy jsou nositeli atraktivity závodů F1, nejspíš tento přístup nenajde dostatečnou odezvu. Michelin však hodlá tento fakt kompenzovat něčím jiným. "Naším cílem je udělat takovou pneumatiku, aby s ní pilot mohl skutečně závodit. Proti zastávkám v boxech nic nemáme, ani proti zábavě. Připomeňme si, že několik posledních ročníků Le Mans bylo divácky velice atraktivních a svůj podíl na tom měly i pneumatiky. Takže můžeme mít dobré závody, stejně jako zastávky v boxech, ale s pneumatikami, které po celou dobu stintu umožní pilotům jet na 100 % a ne hlídat jejich kondici a povinně je šetřit, uvedl šéf Michelinu Pascal Couasnon.
"Fungovat to může následovně. Budou například dvě specifikace - jednu označme A, s ní můžete odkroužit určitý počet kol a využijete ji podle své představy. Nebo uděláme pneu, která vydrží několik závodů. Možné je vše," dodává Couasnon.
Je teď nyní otázkou, jak k celé záležitosti přistoupí FIA a Ecclestone.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.
Max Verstapen po kvalifikaci v Montrealu, kde skončil druhý za Georgem Russellem, přiznal, že ho opakované otázky o blížícím se trestu startu opravdu rozčilují. Tyto spekulace mu podle jeho slov odvádějí pozornost od závodního víkendu.
Lando Norris nenavázal v Kanadě na formu z předchozích závodů a po trápení v trénincích i kvalifikaci odstartuje až ze sedmé pozice. Na rozdíl od týmového kolegy Piastriho bude muset v závodě dohánět.
Isack Hadjar obdržel třímísta na startu za zdržení Carlose Sainze během kvalifikace na Velkou cenu Kanady. Komisaři rozhodli, že jezdec Racing Bulls nedostatečně uvolnil trať, čímž ovlivnil soupeřovo měřené kolo.
Charles Leclerc byl po osmém místě v kvalifikaci v Kanadě viditelně zklamaný, protože věřil, že měl na pole position. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton bude startovat z pátého místa a míří na pódium.
Ve finální tréninkové jízdě na Grand Prix Kanady předjel jezdec Red Bullu Oscara Piastriho za červených vlajek, což je porušení pravidel. FIA tento incident vyšetřuje, protože takové prohřešky ohrožují bezpečnost a spravedlnost závodu.
George Russell potvrdil svou formu v Montrealu a druhým po sobě jdoucím pole position ukázal, že Mercedes opět nachází tempo. Pokud promění start ve vítězství, může tím zlomit dosavadní průběh sezóny a upevnit své postavení mezi elitou.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.