Pokud vyslovíte jméno Gil de Ferran, někteří možná zatápou v paměti, jiní bez problémů přiřadí tohoto osmačtyřicetiletého Francouze bezchybně do dění formule 1 a šampionátu CART. Nyní se pařížský rodák ve svém komentáři zaměřil na formuli 1.
Dvě sezóny v F3000 (1993-1994), poté šest let v šampionátu CART, kde triumfoval v letech 2000 a 2001 ve stáji Rogera Penskeho, poté se přesunul do IRL IndyCar Series, kde to dotáhl na titul vicemistra. Zde také v roce 2003 vyhrál závod 500 mil INDY. V F1 se objevil po skončení aktivní kariéry jako sportovní ředitel týmu BAR, ale po dvou letech kvůli "narůstajícím neshodám" na svou funkci rezignoval.
"Formule 1 bude vždy vrcholem motorsportu," svěřil se de Ferran německému magazínu Auto Motor und Sport. "Ale svým způsobem se stala obětí vlastního úspěchu. Je příliš dokonalá a stále více postrádá lidský faktor. Lidé chybují - a tím mohou vzbuzovat emoce."
De Ferran se ve svém komentáři vrací do doby, kdy se jeho kariéra začala rozvíjet, tedy na konec 80. a začátek 90. let. "To byla upřímně krásná doba motorsportu, protože auta ještě nebyla dokonalá. A jak často vídáme za volantem bezchybného pilota? Takže buď došlo k chybě na vozu nebo chyboval on sám. Proto bylo zajímavé sledovat souboje pilotů, jejichž nedostatky zvyšovaly atraktivitu vzájemného soupeření.
Během posledních dvou desetiletí bylo do závodů Grand Prix investováno velké množství prostředků. Vše se zlepšovalo a nakonec jsme téměř dosáhli optima. Cílem bylo odstranění jakýchkoli chyb a technických potíží. Sám si kladu otázku - zbylo tam ještě vůbec něco, co není dokonalé? Pokud máte prostředky k naplánování perfektních závodů, přináší to nebezpečí - to je ono prokletí peněz, které nyní v F1 kolují," myslí si de Ferran a dodává, že závodní projev pilotů dnes vypadá příliš jednoduše, ačkoliv to tak docela snadné ve skutečnosti není, ale pořád mají k dispozici až nezdravě mnoho technologických pomůcek.
Je to příliš "jednoduché"?"Když jsem sám závodil, všichni snili o tom, jak perfektně zvládnou start z pole-position, pojedou až do cíle bez chyb, budou šetřit pneumatiky, nechají soupeře za sebou a vyhrají. Jenže diváky zase až tak čistá a snadná jízda nezajímá. Současní piloti určitě tvrdě pracují, aby odvedli bezchybnou práci v závodě, ale zvenčí se to moc neocení. Já se na to třeba dívám jinak, ale mám třicetiletou závodní praxi, obyčejný divák je v jiném postavení," přemítá de Ferran.
Jako příklad takového "jednoduchého" závodu Francouz uvádí Verstappenovo čtvrté místo v Maďarsku při jeho desáté prezentaci v F1. Rozhodně nezávidí Maxovi jeho relativně rychlý postup, spíš obdivuje, co ve svém věku dokázal. "Jel opravdu dobře. Když si vzpomenu na svých sedmnáct let, asi bych nebyl takové věci schopen. Je fenomenální, jak si vede, jaké má odhodlání a jak je schopen se rozhodovat."
I ti vzadu jsou dobříŘeč přišla i na "věčně poslední" tým Manor. De Ferran připouští, že i když jeho vozy vidíme pořád vzadu, mají svou kvalitu a nikdo nemá dost "odvahy" věčného outsidera odvolat. Připomíná v této souvislosti tým Minardi, který byl u fanoušků oblíben a přes své neúspěchy se opakovaně objevoval na startu. "Když se podívám na vozy z konce startovního pole, vypadají pořád zatraceně dobře," opatrně hodnotí situaci Gil, v jehož slovech je nevyslovený fakt, že kdyby i Manory z F1 vypadly, počet vozů by dosahoval hranice, která byla pro příznivce (ale i další subjekty v F1) prakticky nepřijatelná.
Ohledně nedávné velké ankety fanoušků se de Ferran vyjadřuje velice opatrně. Podle něj není všelék za každou cenu něco měnit a rovněž provádět úpravy bez hlubšího zamyšlení, průzkumu a analýz. "Může to být dvousečná zbraň. Henry Ford jednou provedl dobré srovnání: když se zeptal lidí, kteří se vozili v kočáře, jaké změny požadují, většina si žádala rychlejší koně, nikdy ne lepší vůz. Tím chci říci, že je důležité si všímat toho, co si žádají fanoušci, ale řešení by měla brát v úvahu také ty, kteří jsou v té dané oblasti zainteresovaní," dodává de Ferran, který sám vedl tým de Ferran Dragon Racing, než jej musel kvůli finančnímu nedostatku v roce 2011 zrušit.
Gil de Ferran byl v červenci 2013 zařazen mezi 50 nejvýznamnějších pilotů, kteří nikdy nezávodili v F1.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.