Bezpečnost závodů je jednou ze základních priorit současné Formule 1. Přestože klesly smrtelné úrazy od Imoly 1994 na nulu, nebezpečné havárie čas od času zahrozí znovu.
Nejlepší obranou je vždy prevence a snížení možných rizik. Bezpečnost se vyvíjí ruku v ruce se závody samotnými. Od nezpevněných krajnic silnic tvořících závodní okruhy vedla cesta ke krajnici zpevněné a používání ocelových svodidel chránících vozy před nárazem do stromů, sloupů či objektů v těsné blízkosti dráhy. Krytí svodidel pneumatikami absorbujícími náraz bylo dalším významným posunem vpřed. Lemování okruhu pletivem bylo účinnější spíše jako ochrana před vnikem diváků na dráhu, než jako bezpečnostní faktor. Dlouhé přírodní závodní okruhy lemované stromy již patří minulosti. Zkrácení přineslo zkvalitnění zdravotního zabezpečení lepší a rychlejší dostupností místa havárie. Revolucí v bezpečnosti závodních okruhů bylo pak budování umělých únikových zón, ať už s trávou, asfaltovým kobercem nebo později kačírkem. Speciálním produktem snahy o bezpečnost motoristických závodů jsou pak měkké zdi, jež se uplatňují u betonových svodidel amerických okruhů.
Dnešní špičkové okruhy využívají kombinace jednotlivých prvků bezpečnosti dle možností a dané nutnosti. Kačírek jako vrstva únikové zóny díky malé frakci použitého kameniva výborně zbrzdí neovladatelný vůz. Jeho nevýhodou je ale časté poškození šasi při průjezdu a pokračování v jízdě, nemluvě o nebezpečí letících kamínků pro závodní komisaře.
Architekti se proto částečně vrací k osvědčené asfaltové únikové zóně, v ideálním případě na samém konci doplněné plochou kačírku. Jezdec má po vyjetí z dráhy možnost vůz zvládnout na asfaltu, kde je nejlépe ovladatelný a pokud je natolik poškozený, že ho ovládat nemůže, kačírek na konci je spolehlivou záchranou. Ne každý okruh má ale takové prostorové možnosti.
Volba preventivního opatření je tak odpovědným úkolem a při návrhu bezpečnostních úprav jsou projekty konzultovány s mnoha odborníky a zástupci jezdců mezi nimi samozřejmě nechybí.
A teď něco zajímavostí. Tloušťka kačírku je 25 centimetrů a frakce kameniva jen v rozmezí od 5 do 15 milimetrů. Bariéry z pneumatik nesmí být nižší jednoho metru a musí krýt celou výšku zdi nebo svodidla. Používají se pneumatiky pro osobní vozidla, a taková bariéra dokáže pohltit až 80% kinetické energie vozu. Měkké zdi používané v USA jsou vlastně vrstvy umělé hmoty.
Foto: Fernando Alonso, WilliamsF1 Team
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.