Další významný krok k mistrovskému titulu udělal Lewis Hamilton v prostředí olympijské destinace Soči, ovšem jeho vítězství bylo výsledkem tentokrát nijak nezastírané týmové režie. Sebastian Vettel možná měl mizivou šanci, ale nakonec opět ztratil
Mohlo to být drama ještě o něco větší, protože predikce před startem naznačovaly až 40 % možnost deště. Navzdory tmavé obloze spadlo jen pár kapek a bylo po očekávání. Teplota vzduchu vykazovala 24 °C, trať byla jen o tři stupně vyšší, vlhkost vzduchu se ustálila na 55 % a vítr byl podstatně klidnější než při kvalifikaci - pouhých 4,6 km/h.
Start vyšel velice dobře Vettelovi a v první zatáčce dokonce šel nosem před Hamiltona, ale jakmile se Lewis dostal do závětří Bottase, opět si svou pozici vzal zpět. Pořadí po prvním kole se ustálilo takto: Bottas, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Magnussen, Leclerc, Ocon, Pérez, Grosjean a Ericsson.
Stunning move from @Charles_Leclerc as he turns on the power in Sochi@SauberF1Team fans on their feet 😃@ScuderiaFerrari fans licking their lips for 2019 🤤#RussianGP 🇷🇺 #F1 pic.twitter.com/5LYz9qjdIj
— Formula 1 (@F1) September 30, 2018Zajímavé bylo rozložení startovního pole: Piloti Mercedesu, Ferrari, Williamsu a McLarenu zvolili ultraměkkou směs, Force India, Sauber a Haas hyperměkkou, Renault, Red Bull a Hartley měkké pneumatiky.
První drama nastalo po plánovaných zastávkách pro čelo. Bottas zajel k mechanikům ve 13. kole, Vettel kolo po něm a Hamilton v následujícím - ale i to jedno kolo stačilo Sebastianovi, aby se před Lewise dostal.
Už v 16. kole si Brit hodlal vzít svou pozici zpět a za pomoci DRS na dlouhé rovince dospěl do závětří Ferrari, ale Vettel manévrem dost možná za hranicí pravidel (dvojí uhnutí z přímého směru) pozici uhájil - ovšem jen do čtvrté zatáčky. Tam už byl Hamilton lepší. Vettel byl posléze vyšetřován komisaři, ale ti v jeho jednání neshledali nic nedovoleného.
A crucial move by @LewisHamilton to get past Sebastian Vettel and allow Mercedes to take control of the #RussianGP 🇷🇺Several laps later, he's 50 points clear of his title rival 🏁#F1 pic.twitter.com/AKlsCXCACc
— Formula 1 (@F1) September 30, 2018Trio nadále jelo pohromadě a tak vedení Mercedesu sáhlo v 25. kole k výměně pozic - Bottas dostal pokyn pustit před sebe Hamiltona a při tomto manévru se do jeho těsné blízkosti dostal Vettel. Ale i přes maximální snahu nedokázal této výhody využít. Trojice pak jela s odstupem od jedné do tří vteřin, ten se natahoval a smršťoval podle dění na trati a předjíždění opozdilců. Asi poslední šanci ztratil Vettel poté, co Hamilton a Bottas zdolali Magnussena, ale Sebastian při jeho předjíždění ztratil půldruhé vteřiny.
Mužem dne se stal Verstappen. Odstartoval z 19. příčky a už ve druhém kole byl jedenáctý. Nadále se dral kupředu jak po másle: Ericssona a Grosjeana zdolal ve třetím, Péreze ve čtvrtém, Ocona v pátém, Magnussena v šestém a Leclerca v osmém. Po pitstopech špičky se dostal do čela a setrval na vedoucí příčce až do 44. kola. Jenže závěrečný útok na ultraměkké směsi nevyšel, místo masivního stahování měl Max potíže vůbec zajíždět stejné časy jako Räikkönen, jehož chtěl (a měl) zdolat.
Musical chairs? Pass the parcel?@Max33Verstappen prefers playing 'slice through the field' on his birthday 👀#RussianGP #F1 🇷🇺 pic.twitter.com/MTETjIOzJw
— Formula 1 (@F1) September 30, 2018Ricciardo po startu z 18. příčky tak úspěšný nebyl. Probíjel se podstatně hůře a v devátém kole teprve poskočil na bodované příčky. Byl výrazně pomalejší než týmový kolega, navíc při zastávce ve 40. kole musel ještě měnit kromě pneumatik přední spoiler, ale měl tak velkou rezervu, že jeho šestou příčku to neohrozilo.
Týmová režie zavládla také v týmu Racing Point Force India. Sergio Pérez si na vedení "vybrečel" výměnu s Oconem, protože se cítil být rychlejší a předpokládal, že hravě zdolá před nimi jednoucího Magnussena. Jenže po jedenáct kol se nedostal k jedinému útoku, a tak vedení rozhodlo o návratu Ocona zpět před "Checa". Důvodem byla strategie Renaultu, ale Nico Hülkenberg, který měl po výměně ohrozit Force Indie, začal masivně ztrácet a nakonec přišel o bodovanou příčku ve prospěch Grosjeana.
Magnussenovo jméno se objevilo ještě v dalších dvou mezihrách. Nejdřív obdobně jako Vettel "hodil vlnku" Oconovi při jeho pokusu o předjetí, v 18. kole pak v dlouhé třetí zatáčce vytlačil mimo trať Sainze jr. Také v jeho případě bez jakéhokoli postihu.
There have been five races in Sochi, @LewisHamilton has now won three of them 💪 #RussianGP 🇷🇺 #F1 pic.twitter.com/qlwVcGq1Zb
— Formula 1 (@F1) September 30, 2018Smolařem závodu byli piloti Toro Rosso. Oba hned na úvod vykroužili hodiny, oba skončili mimo trať a vzápětí i v boxech. A byli to jediní dva nešťastníci, kteří závod nedokončili. Na vině byly nejspíš technické problémy, protože jak Gasly, tak Hartley skončili v garáži a bylo zřejmé, že v moci mechaniků není jejich vozy poslat zpět do závodu.
Vettel se sice až do konce snažil, ale když k incidentu s Magnussenem přibyly i jeho chyby a několik vyjetí za okraj trati, neznamenal pro Mercedesy hrozbu. V posledních kolech se Bottas zkusil zeptat, zda i Stříbrné šípy nevrátí původní pořadí, ale nestalo se tak. Snad i proto byla tentokrát Hamiltonova oslava poněkud rozpačitá a nálada mezi piloty Mercedesu profesionální, ale všechno jiné než srdečná.
Tento týden v Bahrajnu poutají veškerou pozornost Lewis Hamilton a Charles Leclerc, kteří se účastní klíčového testování. Ferrari, které si v zimní přestávce zajistilo sedminásobného mistra světa, se stalo hlavním tématem motorsportových diskuzí.
Red Bull odhalil svůj nový monopost RB21, se kterým Max Verstappen bude usilovat o pátý titul mistra světa v řadě. Tým představil svůj vůz těsně před začátkem testů v Bahrajnu, čímž se stal posledním, kdo odkryl vůz pro nadcházející sezónu.
Alpine představil svůj monopost AP25 poprvé na dráze v Sachíru během filmovacího dne. Tyto dny slouží nejen k ověření funkčnosti nových monopostů, ale i k jejich oficiálnímu představení na dráze.
Michael Schumacher ukončil svou kariéru ve Formuli 1 na konci roku 2006 jako jeden z nejúspěšnějších jezdců historie, když dosáhl téměř všech možných triumfů v tomto sportu.
Lewis Hamilton čelí ve Ferrari obrovské výzvě – v legendárním týmu z Maranella se pokusí dosáhnout historického osmého titulu mistra světa, zatímco očekávání fanoušků i tlak konkurence neustále rostou.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.