Devátý závodní víkend letošní sezóny přivítá rakouský Red Bull Ring. Trať, která toho pamatuje hodně, například dvojnásobné opakování startu v roce 1987 nebo tragickou nehodu Američana Marka Donohuea, doznala od své první éry jistých proměn.
Než se pustíme do vlastního komentáře, co se na trati dělo, popřejme vše nejlepší dnešnímu oslavenci. Daniel Ricciardo si dnes může pochutnat na dortu ke svým 27. narozeninám. V boxech Red Bull Ringu jsme viděli i některé celebrity, naštěstí povětšinou závodního ražení, což byl případ ještě loni aktivního pilota F1 a současného čerstvého vítěze 500 mil INDY, Američana Alexandra Rossiho.
Sergio Pérez tentokrát zůstal v boxech v "civilu" a sluchátky na uších, jeho místo zaujal Mexičan Alfonso Celis jr. Po prvních deset minut si jenom piloti okruh "osahávali", prakticky bez výjimky zajížděli instalační kola, Magnussen si obkroužil kolo se sběrnými prvky za přední nápravou. Prvním, kdo zajel měřené kolo a vytvořil jakési měřítko pro další minuty tréninku, byl Verstappen s časem 1:10.099. Následovala řada dalších časů, ale většinou se jejich držitelé seřadili až za Holanďanem. Páteční náhradník za Sergia Péreze Alfonso Celis dokonce vyprodukoval čas o šest vteřin horší (1:16,926).
Kupodivu v první fázi nebyl rychlejší ani Rosberg (1:10,649), až jeho druhý rychlý pokus ho posunul do čela (1:09,154). Snažili se také u Ferrari, kde si postupně svá maxima vylepšoval Vettel - 1:09,303, 1:09,068 a 1:08,915. Stíhačku předváděli i Räikkönen (1:09,442) a Ricciardo (1:09,380, 1:08,889).
Diváci u televizních obrazovek se ale rozhodně nenudili, už v úvodu tréninku udělal Hamilton v zatáčce Schlossgold hodiny a tím značně vyděsil Grosjeana, který svůj haas rovněž postavil napříč trati. Oba ale z této patálie vyvázli bez úhony.
Pořadatelé na Red Bull Ringu letos připravili pilotům poněkud nemilé překvapení v podobě druhé řady obrubníků, žlutých prvků, které jim působily nemalé potíže. Po půlhodině si je vyzkoušel jako první Verstappen v předposlední zatáčce, která byla vůbec místem častých výletů mimo trať. Max si na zmíněné překážce poskočil a urazil si levý "winglet" předního křídla. Ten pak ležel v nájezdu do poslední zatáčky dobrých deset minut. Další drama v této zatáčce krátce poté předvedli Ricciardo a Ericsson. Švéd mířil do boxů a Australan se ho pokusil předjet. Málem z toho byla kolize, kterou Daniel řešil rovněž výjezdem daleko za hranice trati a Marcus se zmítajícím se sauberem přejel bílou čáru na vjezdu do boxů, za což byl následně vyšetřován.
Po 40 minutách se startovní pole stáhlo do boxů a chystal se druhý útok na lepší časy. Ten mohl záhy odtroubit Verstappen, jenž mezi zatáčkami Rauch a Wirth najel na zmíněné žluté "zpomalováky" a zničil si zavěšení pravého předního kola. Skončil v kačírku a ředitelství poslalo "na trať" vitruální safety car.
V druhé části už začal Mercedes opět ukazovat, kdo bude na Red Bullu pánem. Rosberg se jako první dostal pod hranici 1:18,0 - 1:07,644, vzápětí ho začal pronásledovat Hamilton (1:07,995). V odstupu necelých tří vteřin se prohnaly cílem obě Ferrari s časem na setinu stejným, jen v jediném směru se lišil - Vettel byl přesně o 2 desetiny rychlejší.
Jen málokdo neměl problémy a nepodíval se za hranice vyměřené trati, v kritickém místě v zatáčce Jochena Rindta to byli Hamilton, Rosberg, Vettel, Ricciardo, Verstappen a také Harjanto, který tu předvedl hodiny a pak málem vjel do cesty Ricciardovi, který však díky dobré signalizaci dokázal zpomalit. Indonésan byl za svůj prohřešek rovněž vyšetřován, stejně jako jeho kolega Wehrlein za nedodržení rychlosti v režimu VSC.
Nakonec se žádné zásadní překvapení nekonalo. Verstappen už nemohl kvůli zmíněné nehodě svůj čas zlepšit, Mercedes jako jediný zajel čas pod 1:08,0.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.