Zatímco někteří fanoušci si užívali spánku spravedlivých, ve městě hříchu začal poslední závodní trojvíkend letošní sezóny. Na rozdíl od minulého roku nedošlo k žádným incidentům a výsledky jako by nás vrátily o několik let zpět, kdy dominovaly Stříbrné šípy.
V českých zemích bojujeme s přívaly sněhu a mrazivým počasím, v Las Vegas bylo na poměry F1 také poněkud chladněji - vzduch 14°C, trať o jeden až dva stupně teplejší, 18% vlhkost vzduchu a nepatrný větřík v podobě 3,9 km/h z jihozápadního směru. Piloti nasadili dvě směsi z nabídky Pirelli v rozsahu C5-C3, ale ty tvrdé nikdo nepoužil.
Piastri, Ocon a Gasly se vydali na trať jako první, ale pouze k instalačnímu kolu, takže první čas nakonec vytvořil Magnussen - 1:47,656. Zajímavý byl fakt, že zatímco téměř celé startovní pole kroužilo po trati na středně tvrdé směsi, Red Bull jako jediný zvolil měkkou.
Časy postupně klesaly k hranici 1:40,0 a překvapivě se dařilo Mercedesu, za ním se držely obě Ferrari, ale výsledky měly za následek časté změny v pořadí. Chvíli se zdálo, že opravené Williamsy nejsou v dobré kondici, navíc Colapinto i Albon si vysloužili napomenutí černobílou vlajkou, protože „střihli“ nájezd do boxů přes plnou čáru. Leclerc a Piastri se potýkali s mírnými problémy v zatáčce 7, hlavním kamenem úrazu ale byla „čtrnáctka“ - postupně tu nedobrzdili Zhou, Verstappen, Alonso a Hamilton.
Jako poslední zajeli časy Piastri a překvapení z brazilského závodu, vozy Alpine. Na měkkou směs začali piloti přecházet zhruba v druhé polovině tréninku a časy se postupně nořily hlouběji pod hranici 1:37,0. Mercedes dlouho otálel s nasažením červených pneumatik, ale jakmile je Russell a Hamilton měli na svých monopostech, neměli ostatní šanci. Nakonec interní souboj rozhodl v poslední možné chvíli Hamilton a jen těsně mu unikl průlom pod 1:35.0.
Kick Sauber sice přivezl rozsáhlou adaptaci svých vozů, ale příliš se kupředu neposunul, alespoň malým zadostiučiněním mu mohl být fakt, že mu nepatřily poslední pozice - ty si poněkud překvapivě zabral VISA Cash App RB, ačkoliv Cunoda i Lawson absolvovali nejvíc měřených pokusů (společně s Colapintem). Jediným dramatičtějším momentem byla situace v samotném závěru tréninku, kdy musel Ocon volit úhybný manévr poté, co před ním nečekaně zpomalil Stroll.
První trénink tedy vyzněl pro Brity, seřadili se na pomyslných stupních vítězů - můžeme se tedy těšit, co předvedou v časném ranním druhém tréninku. Dovolím si ještě malé upozornění - tréninky i kvalifikace oproti námi uvedeným časovým rozvrhům začínají o dvě hodiny dříve - závod už je v pořádku.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.