Evropská část F1 pokračuje na okruhu Circuit de Catalunya, který piloti znají velmi dobře nejen ze samotných Grand Prix. Hlavní otázky dne? Podaří se Pérezovi najít sebedůvěru a Ferrari odčinit blamáž z Kanady? O všem rozhodla hodina v době, kdy naše fotbalová reprezentace bojovala na ME s Gruzií.
Příjemné počasí, i když nad tratí sluníčko občas kryla mírná oblačnost, teplota 24°C, trať 37°C, poměrně vysoká vlhkost vzduchu 68 % a také svěží vítr (11,5 km/h) navozovaly téměř letní atmosféru. Piloti ze škály pneumatik C1-C3 bez výjimky využívali ke kvalifikačním jízdám nejměkčí směs.
Q1 - 18 minutSargeant a Zhou - tedy prozatím nejslabší piloti - se vydali na trať jako první a Logan také zajel základní, i když nikoli vypovídající čas: 1:14,301. Postupně se do čela začala propracovávat skutečná špička a čtvereřice Verstappen, Leclerc, Sainz jr. a Norris stanovili časy, které jim umožnily vynechat druhé pokusy - nejlepší byl Verstappen (1:12,306). V boji o postup značně zklamali Ricciardo a Cunoda, nedokázali najít správný rytmost a i když oba absolvovali tři pokusy, nestačili na konkurenci. To samé platilo pro Sargeanta, i když se každým pokusem lepšil, stejně zůstal poslední. Stroll, jenž si stěžoval právě na Sargeanta, že ho před zatáčkou 10 zpomalil, zajel svůj postupující čas na poslední chvíli. Stejné to bylo s Hamiltonem, jenom s tím rozdílem, že exmistr světa vystřihl druhým pokusem čas 1:12,143, jímž byl v Q1 nejrychlejší.
Do Q2 nepostoupili: Albon, Ricciardo, Magnussen, Cunoda, Sargeant
Q2 - 15 minutStroll jako by chtěl zúročit boj do posledních vteřin z Q1 vyrazil do prostřední části jako první a jeho čas 1:13,630 naznačoval, že Kanaďan a vlastně celý Aston Martin není v optimální pohodě. Špička totiž atakovala hranici 1:12,0, přes níž se dostali Verstappen (1:11,653) a Sainz jr. (1:11,874). V rozpačitých výkonech pokračoval Pérez, jenž se dokonce ocitl v ohrožení, že zůstane sedět v Q2, to samé platilo pro Hamiltona, jenž dost mizerný čas 1:12,666 komentoval poznámkou, že jeho pneumatiky jsou víc než špatné. Podobně jako v Q1 si druhé pokusy odpustili Verstappen, piloti Ferrari a McLarenu (Piastri sice na trať vyjel, ale bez ambice dosáhnout lepšího výsledku). V druhých pokusech za to řádně vzali hoši od Mercedesu a Hamilton (1:11,792) i Russell (1:11,812) naznačili, že boj o pole-position bude dramatický do posledního pokusu. Spasil se i Pérez, i když on se pod 1:12,0 nedostal. Po Q2 se vyvrbilo zajímavé složení TOP 10 - tvořilo ji kompletních pět týmů.
Do Q3 nepostoupili: Alonso, Hülkenberg, Bottas, Stroll, Zhou.
Q3 - 12 minutJestliže v předchozích pasážích někteří piloti vyčkávali, tady už se nečekalo na nic. Pérez vyjel jako první a bohužel opět naznačil, že jeho forma je všechno možné, jenom ne ideální - Verstappen mu prvním pokusem (1:11,673) "nandal" vteřinu a půl! S výjimkou Mexičana, Alpine a Piastriho, jemuž byl první čas navíc pro porušení traťových limitů, už všichni piloti zaznamenali časy pod 1:12,0 - prozatímní složení na startu by vypadalo Verstappen, Norris, Hamilton, Russell, Sainz jr. a Leclerc.
Druhé pokusy byly rychlejší a ukázalo se, jak v jednom týmu může kráčet štěstí a smůla ruku v ruce. Piastri se jako první pokusil dosáhnout nějakého času, ale v přemíře snahy nezvládl zatáčku 13, vyjel z dráhy a Q3 skončil bez měřeného času. Piloti Ferrari však nestačili na nové Verstappenovo maximum a pak vybuchla bomba - Norrisovi se podařilo o 0,040 vteřiny zdolat obhájce titulu. Scuderia Ferrari pak mohla jen přihlížet, jak je Mercedes posledními pokusy odsouvá do třetí řady. Týmové souboje Stříbrných šípů a maranellských ořů byly mimořádně vyrovnané - Hamilton porazil Russella o 0,002 vteřiny, Leclerc k lítosti domácího publika najel na Sainze jr. pět tisícin. Nutno ale podotknout, že Španěl mohl být lehce indisponován faktem, že jako první projel třináctou zatáčku poté, co do ní Piastri naházel nějaký ten štěrk.
V boxu McLarenu mohla vypuknout sláva, u Red Bullu se opět nejspíš kroutilo hlavou nad Pérezem, jenž ke druhému pokusu ani nevyjel a během celé kvalifikace se mu nepodařilo zajet jediný čas pod 1:12,0.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.