Neustálé tahanice, změny pravidel, zákazy a posléze jejich rušení - účastníci F1 pomalu ztrácejí trpělivost a volají po jasných a jednoduchých pravidlech. Mezi tyto oblasti patří i nešvar poslední doby - přejíždění vymezených okrajů trati.
Dohady vypukly naplno v Rakousku, poté byly v Silverstone anulovány některé kvalifikační časy, poté přišla Strategická skupina s novým nápadem, aby na Hockenheimringu byly veškeré limity zrušeny. S tím nesouhlasil Charlie Whiting, prosazující známou formu "třikrát a dost", nakonec se FIA usnesla, že žádné omezení by bylo "nepraktické", proto byl zvolen kompromis v podobě povolení širšího výjezdu v zatáčce 1. Toho také využil hned po startu Max Verstappen, který se tudy prohnal kolem týmového kolegy Ricciarda.
Christian Horner se domnívá, že by mělo být vyvinuto úsilí po zbytek sezóny, zaměřené na vyřešení tohoto problému. Podle šéfa Red Bullu existují pouze dvě varianty, které jsou schůdné především pro fanoušky: buď striktní celkové omezení bez výjimky nebo naopak traťové limity úplně zrušit. Vůbec nejhorší řešení je, když v některých zatáčkách mohou piloti využívat prostoru za okrajem trati a v jiných jsou za podobnou praktiku penalizováni.
"Myslím, že není možné postupovat zatáčku od zatáčky. Cítím určitou marnost: zkusme přijít s něčím jednodušším. Máme bílou čáru, která vede po obvodu celé trati - je tu jeden jednoduchý způsob: pokud se za ni dostanete všemi čtyřmi koly, tak jste prostě mimo. V ostatních sportech to funguje, ať jde o míč (auty) nebo nohy (přešlap) - bez rozdílu o jaké odvětví se jedná," naráží Horner na podobné případy ve fotbale, tenise, atletice a podobně.
"Jenže je tu neochota něco udělat, a pokud bude přetrvávat, musejí se piloti spokojit s tím, co je. Ale je podle mě nesmysl mít nějaká pravidla pro zatáčku 1 a jiná pro zatáčku 17. Je to potom zmatené, nejen pro nás v paddocku, ale také pro fanoušky. Podle mě to je nejasné a je potřeba tento způsob změnit, buď zavést nějaké jednoduché pravidlo nebo nechat úplnou volnost," nabádá Horner.
V tomto směru by se jako logičtější zdálo naprosté zrušení limitů, protože v případě sporných momentů, zda pilot opravdu byl všemi koly za čarou, by asi bylo problematické takovou situaci posoudit. Jsou sice vyspělé technologie, ale asi jen málokdo si umí představit "jestřábí oko" i ve F1. Složité jsou rovněž otázky v případě duelů, zda pilot neměl jinou šanci než opustit trať, případně zda tak učinil kvůli chvilkovému selhání techniky.
Spokojenost s radiokomunikacíS čím je naopak Horner spokojen, to je zrušení omezení radiokomunikace. Odvolává se právě na německou Grand Prix s tím, že tento krok by měl být dobrý i pro fanoušky.
"Určitě se dočkáme většího objemu akcí skrze rádio. Doufejme, že pro fanoušky bude lepší slyšet, co se děje, proniknout více do taktiky, situace kolem vozu a týmu. F1 nakonec je týmovým sportem, domnívám se, že by všichni měli být otevření a trasparentní, bude to dobrý počin," domnívá se Horner.
Jak fanoušci podobný návrat k dřívějšímu formátu přivítají, to je otázkou budoucnosti. Faktem je, že šlo většinou o stížnosti z jejich strany, že závod už nerozhodují piloti, ale strategické týmy a muži v kokpitech jenom mačkají tlačítka. V tomto směru čeká ještě F1 notný kus cesty.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.
Zak Brown znovu rozdmýchal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena a jeho možném odchodu z Red Bullu. Šéf McLarenu naznačil, že přestup k Mercedesu není mimo hru, čímž opět rozvířil dění v paddocku.
Oliver Bearman otevřeně promluvil o finančních obětech, které jeho rodina podstoupila, aby mu umožnila nastartovat závodní kariéru. Zároveň sdílel, jaký zlomový moment mu přinesl klíčovou příležitost a jak se musel psychicky připravit na náročnou debutovou sezónu ve Formuli 1 s týmem Haas.
Adrian Newey od svého příchodu do Aston Martinu před sezonou 2025 nezná odpočinek a pracuje naplno. Jeho cílem je co nejrychleji posunout tým mezi špičku formule 1.
Ferrari údajně připravuje vylepšení posilovače řízení u svého vozu SF-25 na nadcházející Velkou cenu Maďarska. Tato změna by mohla zlepšit ovladatelnost a výkon týmu na technickém okruhu.
Valtteri Bottas prozradil, že během povinné vojenské služby ve Finsku absolvoval výcvik ostřelovače, který mu pomohl lépe zvládat tlak i soustředění. Klid a přesnost z armády dnes využívá i v kokpitu formule.
Situace uvnitř Red Bullu se dál komplikuje. Ralf Schumacher je přesvědčen, že pokud se tým rychle nestabilizuje, Max Verstappen z něj odejde.
Yuki Tsunoda si při návštěvě italského jezera Como vybral slabší chvilku. Jeho mobilní telefon zmizel neznámo kam. Mladý japonský jezdec však situaci bere s nadhledem a místo paniky se obrátil na své fanoušky s prosbou o pomoc při hledání.