Kolize Mercedesů v posledním kole rakouské Grand Prix přiměla vedení týmu k jednání. Ale pokud se fanoušci těšili na konkrétní seznam opatření, která od dalšího závodu nastanou, musejí se spokojit s prohlášením, které se odehrává pouze na obecné rovině.
Jak jsme informovali, oběma pilotům se dostalo důrazného varování, že kdyby náhodou došlo k opakování toho, co jsme viděli v posledním kole rakouského závodu v zatáčce Remus, budou padat tresty. Jejich konkrétní podoba měla být zveřejněna ještě před britskou Grand Prix (více zde). Jenže německá stáj žádné další detaily o "odstrašujících" krocích nezveřejnila. Toto Wolff pouze uvedl, že sankce budou zahrnovat i taková opatření, která by mohla mít negativní dopad na vyhlídky jednoho či druhého pilota na mistrovský titul.
To by mohlo znamenat prakticky cokoliv - hovoří se o jasném nařízení ze strany vedení udržovat průběžné pozice v závodě, ba dokonce by mohlo dojít i k suspendování pilota na jeden nebo dva závody.
"Víme, jak je pilot »naladěn« a co je pro něj důležité - a je jasné, že pokud k podobné situaci dojde znovu, a je čistě v rukou pilota, nastává situace, která má negativní dopad na celou naši kampaň," opatrně formuloval slova Wolff a samozřejmě se nevyhnul naznačenému tématu o případném postihu pilota v podobě absence v nějakém závodu. "Pokud bych měl na tuto otázku odpovědět, museli bychom jít do detailů... Naši piloti jsou pro F1 hrdinové, hvězdy této show... Nechci nijak snižovat jejich význam, ale na vaši otázku připouštím, že existuje určité nebezpečí, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Já sám bych si to nepřál. Rozhodli jsme se, že naše opatření nechceme předkládat veřejnosti, protože jde o čistě interní věc našeho týmu, jejímž cílem je zabránit tomu, aby se podobné věc opakovala. Je to v podstatě detail smluvního charakteru. Hovoříme o sportovních nebo finančních následcích, proto bych se nerad zabýval podrobnostmi," pokračuje Wolff.
Poslední varováníŠéf Mercedesu ztrácí trpělivost, protože vzájemné souboje mezi Rosbergem a Hamiltonem nabývají na intenzitě a jsou stále více "nebezpečné", bráno z hlediska týmu. Od španělského kolapsu přes kontakt obou vozů po startu v Kanadě až k incidentu v zatáčce Remus.
"Došlo tu ke kumulaci několika nehod v posledních závodech, musíme k tomu zaujmout nějaké stanovisko. Jde o choulostivou záležitost. Kdybych použil parafrázi, pokud máte žlutou kartu, budete další situaci řešit jinak, nebo ne? Protože všichni dobře víme, co se stane, když dostanete druhou žlutou kartu. Takový scénář si nikdo z nás nepřeje," varuje Wolff.
Při této příležitosti se vybavuje termín "trestná lavice", který byl často spojován s dřívější historií týmu Ferrari. Tam se vůbec nerozpakovali stáhnout některého pilota a nahradit ho, zvláště pokud bylo vedení přesvědčení, že neodvádí patřičná procenta co do výsledků, případně i jako postih za zaviněnou kolizi.
Už v zimě se Wolff vyjádřil v tom směru, že pokud by se vzájemný vztah mezi oběma piloty zhoršil nebo došel do bodu, který by znamenal zhoršení atmosféry týmu, musel by jeden z nich tým opustit. Nyní nastává situace, kdy by tým mohl tento nepříjemný aspekt řešit.
"Je zcela jasné, že cokoli řeknu, přinese očekávání věcí budoucích. Vyslovili jsme varování, poslední varování. Tak to všichni berme. Kontakt mezi kolegy v týmu je něco, co staví stáj před obtížnou interní situaci. Nechceme se dostat do bodu, abychom trávili celé dny analýzami, na kom je kolik procent viny nebo kdo má na té či oné chybě takový či onaký podíl. Při každém incidentu si vyslechnete pět nebo šest názorů - některé pocházející z našich řad mohou být zkreslená na jednu či druhou stranu. Ale nakonec jde vždy o závodění, což je součástí DNA motorsportu. Nechceme, aby se piloti chovali bez odpovědnosti. Ale nemůžeme mít v pěti závodech tři indicenty. Ten poměr musí dosáhnout hodnot akceptovatelných pro tým," nabádá Wolff.
Není to nemožný úkolWolff si stále myslí, že Hamilton i Rosberg mohou bojovat o titul, aniž by jejich úsilí bylo provázeno nehodami.
"Pokud by to bylo nemožné, pak by to znamenalo, že neuvidíme jediný čistý závod. Takže každé vzájemné předjetí by bylo doprovázeno karambolem. To rozhodně ne! Existují závody bez kolizí, největší závody jsou nejtěžší, pokusit se předjet a vyzrát na soupeře bez kontaktu. Protože opačný případ může ovlivnit i váš závod. Věřím, zejména na kvality našich pilotů, že je možné závodit bez podobných kontaktů," dodává Wolff.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.