Příznivci F1 zvyklí na určitý běh jednotlivých Grand Prix mohou zavedený rituál pomalu odložit a začít si hrát druhdy známou dětskou hru škatulata-hejbejte se. Tradiční závody z šampionátu nejspíš budou nadále mizet a na jejich místa nastoupí nová generace závodů.
Jsou tu pořád ještě tradiční bašty, z nichž některé jsou i pro Bernie Ecclestonea tabu. Všemi mastmi mazaný pán a milovník bankovek všech měn a hodnoty by však v souladu s oběživem dokázal zpochybnit i pohyb země kolem své osy. Právě tak se do hledáčku dohadů dostala u příležitosti konání závodu v Baku také Grand Prix Brazílie.
Zástupci největší jihoamerické země na svou příležitost čekali až do roku 1973, kdy díky nezměrnému úsilí Wilsona Fittipaldiho jr. přešli z nemistrovských závodů na ty plnohohodnotné. Po lítém boji mezi prestižními městy Sao Paulem a Rio de Janeirem, kdy proti sobě stáli pořadatelé Jacarepagui a Interlagosu, se situace ustálila a i věčně flikovaný Autodromo José Carlos Pace, jak zní oficiální titul Interlagosu, nabyl určité jistoty.
Brazilci jsou zatím v klidu, protože mají smlouvu (což je sice záruka, ale nikoli definitivum), každopádně vědí, že v případě Ecclestonea není nic jistého. "Bernie je s brazilskou Grand Prix velmi spokojen. Vím, že byl po nějakou dobu nervózní, co se týkalo úprav na okruhu, sledoval práce, aby byly provedeny dobře a včas, jak jen bylo v našich silách, ale z naší strany se mu dostalo ujištění, že je vše hotovo. Máme smlouvu do roku 2020, podepsanou ze stran FOM, takže tady všechny diskuse padají. Pochopitelně s ohledem na ekonomickou situaci máme jisté obtíže se splácením povinného poplatku, ale nějak to musíme zvládnout," popisuje situaci promotér Tamas Rohonyi pro server autosport.com.
Zmíněné úpravy se týkají především rozsáhlé rekonstrukce vedoucí k novým a nutným standardům F1. Rohonyi se domnívá, že po vypršení kontraktu bude následovat v listopadu letošního roku jeho prodloužení, protože závod má podporu i ze strany představitelů Sao Paula.
"Od doby, kdy se F1 na Interlagos vrátila (1990) už zastávalo svůj úřad sedm starostů a nikdy nebyl žádný problém. Každý z nich závod podpořil a stál o prodloužení kontraktu. Dovedu si představit, že se během konání Grand Prix Brazílie strhne o dalším období pořádání závodu bouřlivá debata, protože v té době probíhají volby na období 2017-2021. Ale víme, že všichni kandidáti na post starosty jsou připraveni s panem Ecclestonem jednat o prodloužení smlouvy o dalších pět let," pokračuje Rohonyi.
Pokud se hovoří o možném odchodu F1 z Brazílie, pak kromě některých dalších aspektů je jako hlavní důvod uváděna politická a hospodářská nestabilita, navíc znásobená situací kolem olympijských her, pořádaných v letošním roce v Rio de Janeiru. Rohonyi si však nemyslí, že by existence Grand Prix Brazílie byla ohrožena. "Tyto věci nemají na konání závodu žádný vliv. Brzy budeme pořádat olympiádu, proto tu panuje určitá nervozita, zda budeme dostatečně připraveni. Ale byl jsem minulý víkend vi Riu a myslím, že to vypadá dobře," podotkl promotér Tamas Rohonyi.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.