Už jsme ono přísloví na našich stránkách použili několikrát, protože ač staré, je stále platné. Nové koště dobře mete a to samé si slibují špičky od nového globálního sponzora, který by měl být už brzy oficiálně představen
Tedy upřímně řečeno, jméno holandského obřího pivovaru zatím nebylo oficiálně vysloveno a dokonce kvůli předčasnému odhalení padaly ostré výtky (čtěte zde). Nicméně Bernie Ecclestone svolal na čtvrtek 9. června, tedy v předvečer prvního tréninku na Grand Prix Kanady, oficiální tiskovou konferenci, na níž oznámí uzavření dohody s novým globálním partnerem Formule 1.
Pokud někdo oznámí, že určitá informace vejde ve známost až po určitém datu, s železnou pravidelností se tato dostane mezi lid podstatně dříve. Pokud něco není tajné, nikoho to nezajímá, má-li nějaká zpráva nálepku TOP SECRET, obvykle se počítá na hodiny, za jak dlouho po takovém označení se stane veřejnou. Jinak tomu nebylo ani s Heinekenem. Už jsme uvedli, že oficiálně ještě nebylo řečeno nic, ale světem F1 už sviští informace, že se Ecclestone s Heinekenem domluvil na sedmiletém kontraktu ve výši 250 milionů dolarů.
Dovolte malé představeníKdyž v roce 1863 Adrian Gerardus Heineken koupil pivovar z 16. století, situovaný v centru Amsterdamu, málokdo tušil, že z něj vyroste gigant ve výrobě zlatavého moku, jehož pozice na světovém trhu momentálně představuje bronzovou příčku. Pivo Heineken dostanete ve 120 zemích světa, proslul agresivní mediální kampaní, nejvíc viditelné ve fotbale a v tenisu.
Společnost expandovala rovněž na tuzemský trh, kde proslula tvrdým postupem proti místním pivovarům. Strategie Heinekenu je taková, že zachovává tradiční značky, ale bez váhání likviduje méně prosperující a malé pivovary. Tak se stalo v Kutné Hoře, Znojmě, Lounech a Krásném Březně, na Slovensku zlikvidoval koncern výrobu piva v Martině, Rimavské Sobotě a Nitře.
Vše pro fanouškyHeineken je podle odborníků tím subjektem, který by měl v F1 rozvířit "čerstvý vítr". Hodně se v této souvislosti hovoří o sociálních médiích a interakci s fanoušky. Heineken je znám svou tvrdou prací ohledně sponzorských aktivit, takže se dá předpokládat, že v případě F1 bude mnohem lépe využívat globálních apelů než předtím.
Je ostatně známo spojení pivovaru s účasti v milionářské fotbalové Lize mistrů, což podle finančních odborníků může být dobrý výchozí bod pro prácí v F1. Jako typický příklad je uváděna reklamní kampaň Dilemma, na jejímž základě by se mohla spustit podobná záležitost i v F1.
To všechno jsou ale zatím pouze dohady, protože zatím není jasné, co vlastně Heineken pro F1 plánuje. Očekávané kroky se veřejnost dozví právě až na zmíněné konferenci 9. června před Grand Prix Kanady. Do té doby můžeme setrvávat ve světě představ.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.