Asi jen málokdo si vzpomene na někdejší výpověď dnes už nežijícího pilota F1 Manfreda Winkelhocka, který označil F1 za kolbiště lží a podvodů. Po více než třiceti letech můžeme konstatovat, že se otázka dodržování předpisů stále častěji dostává na přetřes.
Otázka tlaku v pneumatikách je dalším žhavým bodem, v němž si FIA chce posvítit na některý týmy F1, které údajně používají chytré technologie, aby obešly limity tlaku v pneumatikách. Od loňské Grand Prix Itálie FIA často prověřovala minimální tlak v pneumatikách. Uváděné hodnoty jsou podstatně vyšší, než by si týmy přály, proto pokud sníží ihned po měření tlak, mohou mít nepovolenou výhodu.
V paddocku některé týmy otevřeně hovoří o tom, že konkurence používá různé triky - ať jde o předehřívání kol nebo použití dvoukomorových ráfků. Proto také McLaren vyzval na začátku měsíce FIA, aby se k dané problematice vyjádřila.
Automobilová federace uvedla, že otázka dvoukomorových ráfků nebyla na základě stávajících pravidel brána v potaz, proto nebyly kontrolovány. FIA proto uvedla, že nyní bude dohlížet daleko více na činnost týmů v oblasti pneumatik.
Podle serveru motorsport.com musí všechny týmy od příštího závodu zaslat hodnoty tlaku v pneumatikách FIA do standardního automatického zaznamenávání údajů prostřednictvím CAN (Control Area Nework). V dokumentu, který týmy obdržely se praví, že tlaky v pneumatikách musí být zaznamenány ve standardizované hodnotě tlaku PSI (pound per square inch, libra síly na čtverečný palec) a nesmí se lišit od těch, které jsou odesílány do týmové telemetrie.
Zmíněná procedura není a priori zaměřena na snahu týmy trestat (pokud tlak vzduchu v pneumatikách po startovní proceduře dramaticky poklesne na rozdíl od výchozích tlaků), nýbrž má sloužit k lepší kontrole FIA ohledně činnosti jednotlivých týmů. Teprve až FIA zjistí, že nějaký tým postupuje výrazně proti daným pravidlům, může federace učinit zásah nebo případně provést další změny týkající se kontroly tlaku.
"Když jsme deklarovali zvýšení startovního tlaku o 3-4 PSI, tak některá auta takovou hodnotu na startu vůbec neměla, stěží to byla polovina. Takže se něco děje," okomentoval situaci Paul Hembery, sportovní šéf Pirelli. Domnívá se, že ačkoliv se o této problematice začalo mluvit teprve v posledních týdnech, jde o mnohem dlouhodobější záležitost. "Řekl bych, že první signály máme z minulého roku," dodává Hembery.
Problém s technikouTechnický ředitel Williamsu Pat Symonds se domnívá, že na FIA čeká hodně těžký úkol, protože provádět kontrolu provozního tlaku nebude vůbec jednoduché. "Potíž je v tom, že senzory tlaku vzduchu v pneumatikách jsou dobré, ale nikoli dokonalé, a elektronika v nich by je nemusí spustit v tom správném okamžiku. Budeme se potýkat s chybami, ani spolehlivost není tak dobrá, jak by měla být. Pokud dojde na regulaci, co se potom stane? Uvidíme více chyb? Zní to jako cynické hodnocení, ale není to tak?"
Má-li být použito nějaké regulace, pak musí existovat přesné zařízení, takže v tomto směru nás čeká dlouhá cesta. Některé týmy si vytvoří vlastní senzory, na trhu existují dvě základní provedení a oba mají s teplotou určité problémy. Osobně vím, že některé týmy pracují na vlastním řešení."
Pochybnost o spolehlivosti senzorů se prokázala v pátek před Grand Prix Španělska, kdy Palmerova explodující pneumatika měla hodnotu 19,6 PSI, a to i poté, co z ní unikl vzduch. "Byl to poslední údaj, který jsme z pneumatiky získali. Miminum je 19,5 PSI," dodal Hembery.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.