Asi jen málokdo si vzpomene na někdejší výpověď dnes už nežijícího pilota F1 Manfreda Winkelhocka, který označil F1 za kolbiště lží a podvodů. Po více než třiceti letech můžeme konstatovat, že se otázka dodržování předpisů stále častěji dostává na přetřes.
Otázka tlaku v pneumatikách je dalším žhavým bodem, v němž si FIA chce posvítit na některý týmy F1, které údajně používají chytré technologie, aby obešly limity tlaku v pneumatikách. Od loňské Grand Prix Itálie FIA často prověřovala minimální tlak v pneumatikách. Uváděné hodnoty jsou podstatně vyšší, než by si týmy přály, proto pokud sníží ihned po měření tlak, mohou mít nepovolenou výhodu.
V paddocku některé týmy otevřeně hovoří o tom, že konkurence používá různé triky - ať jde o předehřívání kol nebo použití dvoukomorových ráfků. Proto také McLaren vyzval na začátku měsíce FIA, aby se k dané problematice vyjádřila.
Automobilová federace uvedla, že otázka dvoukomorových ráfků nebyla na základě stávajících pravidel brána v potaz, proto nebyly kontrolovány. FIA proto uvedla, že nyní bude dohlížet daleko více na činnost týmů v oblasti pneumatik.
Podle serveru motorsport.com musí všechny týmy od příštího závodu zaslat hodnoty tlaku v pneumatikách FIA do standardního automatického zaznamenávání údajů prostřednictvím CAN (Control Area Nework). V dokumentu, který týmy obdržely se praví, že tlaky v pneumatikách musí být zaznamenány ve standardizované hodnotě tlaku PSI (pound per square inch, libra síly na čtverečný palec) a nesmí se lišit od těch, které jsou odesílány do týmové telemetrie.
Zmíněná procedura není a priori zaměřena na snahu týmy trestat (pokud tlak vzduchu v pneumatikách po startovní proceduře dramaticky poklesne na rozdíl od výchozích tlaků), nýbrž má sloužit k lepší kontrole FIA ohledně činnosti jednotlivých týmů. Teprve až FIA zjistí, že nějaký tým postupuje výrazně proti daným pravidlům, může federace učinit zásah nebo případně provést další změny týkající se kontroly tlaku.
"Když jsme deklarovali zvýšení startovního tlaku o 3-4 PSI, tak některá auta takovou hodnotu na startu vůbec neměla, stěží to byla polovina. Takže se něco děje," okomentoval situaci Paul Hembery, sportovní šéf Pirelli. Domnívá se, že ačkoliv se o této problematice začalo mluvit teprve v posledních týdnech, jde o mnohem dlouhodobější záležitost. "Řekl bych, že první signály máme z minulého roku," dodává Hembery.
Problém s technikouTechnický ředitel Williamsu Pat Symonds se domnívá, že na FIA čeká hodně těžký úkol, protože provádět kontrolu provozního tlaku nebude vůbec jednoduché. "Potíž je v tom, že senzory tlaku vzduchu v pneumatikách jsou dobré, ale nikoli dokonalé, a elektronika v nich by je nemusí spustit v tom správném okamžiku. Budeme se potýkat s chybami, ani spolehlivost není tak dobrá, jak by měla být. Pokud dojde na regulaci, co se potom stane? Uvidíme více chyb? Zní to jako cynické hodnocení, ale není to tak?"
Má-li být použito nějaké regulace, pak musí existovat přesné zařízení, takže v tomto směru nás čeká dlouhá cesta. Některé týmy si vytvoří vlastní senzory, na trhu existují dvě základní provedení a oba mají s teplotou určité problémy. Osobně vím, že některé týmy pracují na vlastním řešení."
Pochybnost o spolehlivosti senzorů se prokázala v pátek před Grand Prix Španělska, kdy Palmerova explodující pneumatika měla hodnotu 19,6 PSI, a to i poté, co z ní unikl vzduch. "Byl to poslední údaj, který jsme z pneumatiky získali. Miminum je 19,5 PSI," dodal Hembery.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.