Situace některých týmů je značně povážlivá a bráno běžným občanem i nepochopitelná. Masivní ztráty v desítkách milionů ale ještě neznamenají totální pád. Force India umožnila nahlédnout do svého účetnictví, které začíná být pro tým poněkud příznivější.
Jedná se o údaje za rok 2015, které se opět pohybují v červených číslech, ale jak naznačují, dochází k určitému vzestupu. Podle dostupných údajů představovala ztráta Force Indie 8,9 milionů dolarů (v přepočtu 235 mil. Kč) což je však značně méně než v sezóně 2014, kdy schodek dosáhl hodnoty 21,9 milionů $. Bilanci podpořily především lepší příjmy, jejichž výše představuje sumu 92,7 milionů dolarů, což je o 6,3 milionů $ více než předloni.
Do této statistiky se uspokojivě promítly větší příjmy od sponzorů, což je především zásluha mexických mecenášů spojených se Sergio Pérezem. Na další významný příjem si Force India musí počkat, protože FOM vyplácí sumy za umístění v Poháru konstruktérů až v následující sezóně. A jak známo, rok 2015 byl pro tento tým nejúspěšnější, když dobyl pátého místa.
Navzdory tomu, že provoz týmu F1 je ztrátovou záležitostí se podle účetní zprávy neuvažuje o ukončení jeho činnosti. "Nadále jsme odkázáni na podporu mateřské společnosti Orange India Holding Sarl a jejich akcionářů. Vedení je přesvědčeno, že tato společnost bude nadále poskytovat dostatečné finanční prostředky, aby dostála svým závazkům v době splatnosti na dobu 12 měsíců ode dne podpisu účetních výkazů," praví se ve zprávě. Splatnost proběhla 3. března 2016.
Dluhy se musí platitJak už jsme uvedli, čelí majitel týmu Vijay Mallya v rodné Indii nemalým potížím, kvůli kterým vláda požádala o jeho vydání z Velké Británie. Nejsou to ale jediné dluhy, které Force Indii tíží. Daří se je však částečně likvidovat - půjčka od Swiss Bank Edmond de Rothschild ve výši 5,6 milionů $ byla splacena loni, další úvěr od Mexika America Movil představující částku 681 240 dolarů je splatná letos.
Tým však po personální stránce posiluje, což by měl být důkaz o lepšící se situaci. Od roku 2014, kdy měla Force India 376 zaměstnanců, se nepropouštělo, naopak přibylo šest dalších lidí. Jak uvedl náměstek šéfa týmu Bob Fernley, čísla poukazují na fakt, že tyto údaje z uplynulých let naznačují vynakládání značných finančních prostředků na budování týmu.
"Jako tým jsme v minulých sedmi letech hodně investovali do technických kapacit. Když ho Vijay Mallya kupoval, nacházel se minimálně deset let v oblasti nedostatečných investic. Náš program se nikdy nezastavil, ale v současné době můžeme přísun investic mírně zpomalit a pokročit do fáze vyváženého programu, abychom zůstali konkurenceschopní a zároveň toho dosáhli s vyrovnaným rozpočtem," vysvětluje Fernley.
"Tento proces jsme začali loni, protože jsme se na konci roku 2014 definitivně přesunuli do aerodynamického tunelu Toyoty a v následující sezóně sklízeli technické benefity. Je pro nás velmi pozitivní, že jsme zvládli využít naše schopnosti a nyní se můžeme plně soustředit z obchodního i výdajového hlediska na udržení týmu v F1," dodává Fernley.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.