Jedno okřídlené rčení říká, že každý je nahraditelný. Existují však případy, kdy jde o záležitost takřka nemyslitelnou. Jenže roky nejdou zastavit a jednoho dne přijde nutná změna v čele F1. A otázka se stále přetřásá - kdo by mohl nahradit Bernie Ecclestonea?
Navzdory různým kontroverzním výrokům a rozhodnutím nelze dnes již pětaosmdesátiletému rodákovi ze St-Peters upřít, že dostal F1 z poloamatérské podoby na vysoce profesionální úroveň. Právě proto se jeho v budoucnu nevyhnutelná náhrada stává předmětem obrovských dohadů. Padají různá jména, jsou zase vyvracena, ve hře totiž není málo - osud jedné z nejprestižnějších motoristických kategorií.
Mezi jmenovanými se nachází i trojnásobný mistr světa, bývalý pilot značek March, BRM, Ferrari, Brabham a McLaren, Rakušan Niki Lauda. Podle prezidenta Ferrari je vídeňský rodák jedním ze tří žhavých kandidátů na Ecclestoneovu pozici. "Pokud bych se na to díval ze sportovní stránky, je pro mě Lauda jedním z nejžhavějších kandidátů," uvedl pro list Tiroler Tageszeitung odborný poradce Red Bullu dr. Helmut Marko.
Jenže sám Lauda bagatelizuje názor, že by v užším výběru kandidátů zaujímal něco jako hypotetickou pole-position. "Pokud si někdo myslí, že nahradit Ecclestonea bude snadné, tak se hluboce mýlí. Bernie pořád vlastní 15 % podniku a jenom on dokázal dostat díly pro náš motor přes celnici v Rusku," zdůrazňuje Lauda výjimečnost Malého Napoleona.
Pravidla nemá smysl odkládat
Ecclestone je v poslední době spojován s neuspokojivou politickou situací v F1, zejména pak kvůli zdlouhavým jednáním. Alespoň změny v oblasti šasi a pneumatik už byly schváleny. Nicméně Lauda v rozporu s názorem svého nadřízeného Toto Wolffa zastává názor, že by bylo špatné zmíněné úpravy o další rok odkládat.
"Kdybychom nová pravidla odložili, stejně bychom nedosáhli lepšího závodění. Je to kompromis. Nemusíte s nimi být spokojení, ale v současné rovnováze sil, kdy každý sleduje svůj vlastní prospěch, je to jediná možnost. Takže vozy budou určitě rychlejší a agresivnější, získali jsme i nutný čas pro hybridní motory, určitě by nebylo řešení se vracet ke starým osmiválcům," dodává Lauda.
Dopis byla správná věcLauda rovněž patří mezi ty, kteří podpořili GPDA v otázce jejich otevřeného dopisu. Podle něj mají ti, kteří do závodních vozů usedají, právo se k problematice vyjádřit.
"Oni jsou hlavními postavami tohoto sportu, takže by bylo špatné jim bránit v tom, aby mohli mluvit a sdělit nám své stanovisko. Jejich poslední akce by měla být vnímána jako součást show," podpořil Rakušan piloty z Asociace, která byla založena v roce 1961 z popudu švédského pilota Joakima "Jo" Bonniera a s výjimkou let 1982-1994 funguje dodnes.
Ochrana kokpitu je nutnáLauda rovněž není horlivým zastáncem ochrany kokpitů, ale připouští, že je nevyhnutelné, aby Halo koncept nebo řešení aeroscreen našly svou cestu do F1.
"Už tuto záležitost nelze dále odkládat. Ano, ono pověstné DNA formule bude narušeno, ale byli jsme svědky nehod, jejichž dopad by byl pravděpodobně méně závažný, kdyby podobné technické řešení bylo k dispozici. Teď je nutné najít nejlepší variantu. Halo koncept se mi moc nelíbí, návrh Red Bullu považuji za lepší," okomentoval ochranu kokpitu Niki Lauda.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.