Jedno okřídlené rčení říká, že každý je nahraditelný. Existují však případy, kdy jde o záležitost takřka nemyslitelnou. Jenže roky nejdou zastavit a jednoho dne přijde nutná změna v čele F1. A otázka se stále přetřásá - kdo by mohl nahradit Bernie Ecclestonea?
Navzdory různým kontroverzním výrokům a rozhodnutím nelze dnes již pětaosmdesátiletému rodákovi ze St-Peters upřít, že dostal F1 z poloamatérské podoby na vysoce profesionální úroveň. Právě proto se jeho v budoucnu nevyhnutelná náhrada stává předmětem obrovských dohadů. Padají různá jména, jsou zase vyvracena, ve hře totiž není málo - osud jedné z nejprestižnějších motoristických kategorií.
Mezi jmenovanými se nachází i trojnásobný mistr světa, bývalý pilot značek March, BRM, Ferrari, Brabham a McLaren, Rakušan Niki Lauda. Podle prezidenta Ferrari je vídeňský rodák jedním ze tří žhavých kandidátů na Ecclestoneovu pozici. "Pokud bych se na to díval ze sportovní stránky, je pro mě Lauda jedním z nejžhavějších kandidátů," uvedl pro list Tiroler Tageszeitung odborný poradce Red Bullu dr. Helmut Marko.
Jenže sám Lauda bagatelizuje názor, že by v užším výběru kandidátů zaujímal něco jako hypotetickou pole-position. "Pokud si někdo myslí, že nahradit Ecclestonea bude snadné, tak se hluboce mýlí. Bernie pořád vlastní 15 % podniku a jenom on dokázal dostat díly pro náš motor přes celnici v Rusku," zdůrazňuje Lauda výjimečnost Malého Napoleona.
Pravidla nemá smysl odkládat
Ecclestone je v poslední době spojován s neuspokojivou politickou situací v F1, zejména pak kvůli zdlouhavým jednáním. Alespoň změny v oblasti šasi a pneumatik už byly schváleny. Nicméně Lauda v rozporu s názorem svého nadřízeného Toto Wolffa zastává názor, že by bylo špatné zmíněné úpravy o další rok odkládat.
"Kdybychom nová pravidla odložili, stejně bychom nedosáhli lepšího závodění. Je to kompromis. Nemusíte s nimi být spokojení, ale v současné rovnováze sil, kdy každý sleduje svůj vlastní prospěch, je to jediná možnost. Takže vozy budou určitě rychlejší a agresivnější, získali jsme i nutný čas pro hybridní motory, určitě by nebylo řešení se vracet ke starým osmiválcům," dodává Lauda.
Dopis byla správná věcLauda rovněž patří mezi ty, kteří podpořili GPDA v otázce jejich otevřeného dopisu. Podle něj mají ti, kteří do závodních vozů usedají, právo se k problematice vyjádřit.
"Oni jsou hlavními postavami tohoto sportu, takže by bylo špatné jim bránit v tom, aby mohli mluvit a sdělit nám své stanovisko. Jejich poslední akce by měla být vnímána jako součást show," podpořil Rakušan piloty z Asociace, která byla založena v roce 1961 z popudu švédského pilota Joakima "Jo" Bonniera a s výjimkou let 1982-1994 funguje dodnes.
Ochrana kokpitu je nutnáLauda rovněž není horlivým zastáncem ochrany kokpitů, ale připouští, že je nevyhnutelné, aby Halo koncept nebo řešení aeroscreen našly svou cestu do F1.
"Už tuto záležitost nelze dále odkládat. Ano, ono pověstné DNA formule bude narušeno, ale byli jsme svědky nehod, jejichž dopad by byl pravděpodobně méně závažný, kdyby podobné technické řešení bylo k dispozici. Teď je nutné najít nejlepší variantu. Halo koncept se mi moc nelíbí, návrh Red Bullu považuji za lepší," okomentoval ochranu kokpitu Niki Lauda.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.
Max Verstapen po kvalifikaci v Montrealu, kde skončil druhý za Georgem Russellem, přiznal, že ho opakované otázky o blížícím se trestu startu opravdu rozčilují. Tyto spekulace mu podle jeho slov odvádějí pozornost od závodního víkendu.
Lando Norris nenavázal v Kanadě na formu z předchozích závodů a po trápení v trénincích i kvalifikaci odstartuje až ze sedmé pozice. Na rozdíl od týmového kolegy Piastriho bude muset v závodě dohánět.
Isack Hadjar obdržel třímísta na startu za zdržení Carlose Sainze během kvalifikace na Velkou cenu Kanady. Komisaři rozhodli, že jezdec Racing Bulls nedostatečně uvolnil trať, čímž ovlivnil soupeřovo měřené kolo.
Charles Leclerc byl po osmém místě v kvalifikaci v Kanadě viditelně zklamaný, protože věřil, že měl na pole position. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton bude startovat z pátého místa a míří na pódium.
Ve finální tréninkové jízdě na Grand Prix Kanady předjel jezdec Red Bullu Oscara Piastriho za červených vlajek, což je porušení pravidel. FIA tento incident vyšetřuje, protože takové prohřešky ohrožují bezpečnost a spravedlnost závodu.
George Russell potvrdil svou formu v Montrealu a druhým po sobě jdoucím pole position ukázal, že Mercedes opět nachází tempo. Pokud promění start ve vítězství, může tím zlomit dosavadní průběh sezóny a upevnit své postavení mezi elitou.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.