Předseda Asociace pilotů velkých cen (Grand Prix Driver's Association) vysvětlil, že středeční otevřený dopis není žádnou zbrklou a intuitivní akcí, podobnou záležitost už GPDA připravovala "nějakou dobu."
Alexander Wurz si v F1 odkroutil sedm sezón v rozpětí 11 let, vedle Benettonu pilotoval též Williams a na jedinou Grand Prix se posadil do McLarenu. Se svými řediteli zveřejnil ve středu otevřený dopis s výzvou k reformě F1, na nějž už reagoval Bernie Ecclestone (zde).
Předseda GPDA potvrdil, že prohlášení podepsané jím, Buttonem a Vettelem bylo důsledkem ožehavých debat o dalším směřování F1, kategoricky zamítl tvrzení, že šlo o okamžitou reakci ohledně kontroverzního systému kvalifikace, který byl schválen těsně před Grand Prix Austrálie a při své premiéře se nesetkal s velkou popularitou.
"Piloti jsou skutečné hvězdy a protagonisté našeho sportu. S ohledem na některé vášnivé diskuse našich fanoušků, stejně jako s přihlédnutím k náladám v paddocku, jezdci cítí, že nadešel čas, aby vyjádřili svůj společný názor.
Toto není zbrklá reakce na kvalifikační experiment. Tohle prohlášení jsme dobře zvážili a s piloty plánovali už docela dlouho. Prodiskutovali jsme ho znovu v Melbourne během zvláštní schůzky, kterou uspořádala GPDA. Od 60. let byla GPDA vždy řízena na základě hlasování většiny, což funguje velmi dobře," vysvětluje Wurz.
Piloti jsou podle něj přesvědčeni, že změny v F1 nelze dosáhnout pouze drobnými změnami na trati či mimo ni. "Jde to většinový názor pilotů, kteří mají zájem, aby náš sport zůstal zachován pro příští generace. Je třeba řešit obchodní model a způsob fungování Formule 1, která by se měla držet jasného plánu, nebo chcete-li itineráře.
Nejsme přesvědčeni o tom, že individuální aktualizace sportovních nebo technických pravidel jsou řešením. Věříme, že každý jednotlivý akcionář chce pro svůj sport to nejlepší. Nicméně se zdá, že způsob, jakým akcionáři o sportu rozhodují, momentálně při pohledu zvenčí moc dobře nefunguje," dodává Wurz.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.