Vedle Bruce McLarena, který naší společnost založil, byl Tyler Alexander jedním z prvních a pevných pilířů značky - od prvních dnů s Brucem tvrdě pracoval na jejím vzestupu - a Bruce si nemohl přát pevnější oporu, než se mu od tohoto muže dostávalo.
Tato slova pronesl včera šéf týmu McLaren Ron Dennis na počest muže, který stál s Bruce McLarenem a Teddy Mayerem v roce 1963 u kolébky týmu, který se dnes řadí mezi nejlepší ve Formuli 1. "Tyler byl jeden z nejlepších chlapíků ze staré školy, skromný a moudrý, mající reputaci, který zůstane nesmazatelně zapsán do historie mezinárodního motoristického sportu," řekl dále Dennis.
Alexander pocházel z Hinghamu nedaleko Bostonu a pro jeho život bylo osudné setkání s bratry Mayerovými. Teddy vyzval Tylera, aby spolu dohlíželi na kariéru jeho mladšího bratra Timmyho, brzy se tato trojice stala známou a mezi její přátele se řadili například Peter Revson či Roger Penske.
Když závodní okolnosti vyžadovaly přesun do exponovanější Evropy, Tyler neváhal a na počátku 60. let zamířil do centra motoristického sportu. V Anglii se setkal s Bruce McLarenem a ten posílá "tři T", tedy Tylera, Teddyho a Timmyho na Nový Zéland, kde se Timmy účastní Tasmánské série. Bohužel v posledním závodě sezóny 1964 v Longfordu Timmy tragicky umírá. Teddy načas ztrácí motivaci, ale Tyler své nadšení nedokáže utlumit.
Po krátkém pobytu v USA se vrací do Evropy a na rostoucích úspěších McLarenu má svůj nezanedbatelný podíl. Jeho dílem byl vývoj vozu pro sérii CanAm, kde byly Bruceho vozy v letech 1967-1971 prakticky neporazitelné. Vyhrály 37 ze 43 závodů a v roce 1969 je v jedenácti podnicích nikdo nedokázal překonat. Odtud pramení i termín, který si vysloužili oba piloti McLaren a Hulme - Bruce & Denny Show.
Alexander ve své monografii A Life And Times With McLaren popisuje i nejhorší okamži svého života, když se zakladatel týmu zabil při testování vozu CanAm v britském Goodwoodu (2. června 1970). "Svět automobilových závodů je tvrdý. Nastane doba, kdy budete muset vystoupit do popředí udržet lidi pohromadě - tak tomu bylo v případě těch, kteří nám pomáhali tvořit Bruce McLaren Motor Racing takový, jaký byl. Nyní nastal čas využít zkušeností, kterých jsme se od Bruce naučili, bez projevu osobního smutku. Pracujeme dále pro Bruce."
Poté, co McLaren ztratil zájem o CanAm měl Tyler "prsty" i ve dvou triumfech Johnny Rutherforda v 500 mil Indianapolis (1974, 1976). Jeho první etapa u McLarenu skončila v roce 1983, ale do F1 se zakrátko vrátil v ambiciózním projektu Beatrice Haas, kde se sešel tým snů: Teddy Mayer, Ross Brawn, Neil Oatley, a přes rameno jim nakukoval mladý talent jménem Adrian Newey. Tohle dobrodružství skončilo po necelých dvou letech a Alexander poté zamířil týmu Newman Haas Racing do IndyCars, kde měl na starosti Maria Andrettiho, ale stačil jeden telefonát od Rona Dennise a Tyler se v roce 1989 vrátil zpět do McLarenu.
Alexandrovu povahu asi nejlépe vystihuje citát sira Jackie Stewarta: "Stejně jako jeho mentor Bruce McLaren sloužil Tyler coby ideální velvyslanec Společenství motoristického sportu. Byl to tichý muž, ale pevný ve svých postojích a závazcích. Společensky vystupoval na výši, dobře se oblékal, choval i mluvil, byl to výborný technik. Mnozí by se od něj mohli učit."
Tyler Alexander zemřel ve čtvrtek 7. ledna ve věku 75 let. Nejen fanoušci McLarenu, ale všichni příznivci motorsportu by mu měli věnovat vzpomínku, protože jen málokdo po sobě v této oblasti zanechá na první pohled nepříliš viditelnou, ale velice výraznou stopu.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.
Liam Lawson čelí nejisté budoucnosti v Red Bullu. Přestože má před sebou teprve druhý závod za tým, jeho slabé výkony už vyvolaly obavy a spekulace o jeho dalším působení.
Tým Racing Bulls byl potrestán za nebezpečné vypuštění Isacka Hadjara během třetí části kvalifikace na Velkou cenu Číny, kdy se dostal do dráhy Maxe Verstappena.
Lewis Hamilton, po historickém vítězství ve sprintu pro Ferrari, plánuje "mistrovský plán" na vítězství v hlavním závodě. Přes páté místo v kvalifikaci věří, že úpravy auta a správná strategie mu pomohou bojovat s konkurencí o první místo.
Charles Leclerc označil výkon Ferrari v kvalifikaci na Velkou cenu Číny za realistický obraz aktuální formy týmu. Oba piloti se do závodu postaví z páté a šesté pozice.